Doğumdan sonra vücut eski haline ne zaman döner?

 Eğer daha yeni anne olmuşsanız,büyük ihtimalle vücudunuzun eski haline dönüp dönmeyeceğini,ve bunun ne kadar zaman alacağını merak ediyorsunuz.Ayrıca kafanıza ''gebeliğin etkileri kalıcı mı,yoksa geçici mi?'' gibi bir soru takılmış olabilir.


Genellikle doğumdan sonra 6 hafta içinde çok şey değişmez.Vücudunuzun eski haline dönmesi bir çok faktöre bağlı olarak değişir.Çünkü bazen genetik ve eşsiz gebeliklerden dolayı vücudunuz farklı bir değişim içine girebilir.

Doğum sonrası kadın vücudu

Bebeği doğurduktan sonra kanama olur,buna löşi denilir.Bu gerçekleşir çünkü rahim duvarı dökülmeye başlar.Bu akıntı devam edecek ve zamanla kırmızıdan pembemsi bir renk alır.6 hafta içinde bu tamamen duracaktır.

Vajinal değişiklikler:Bebeğin doğum kanalından geçmesi için genişleyen vajina eski haline döner mi?
Vajina zamanla eski haline tam olarak dönmese de ona benzemeye çalışacaktır.İster vajinal doğum yapın,isterseniz sezaryenle doğum yapın,bebeğin ağırlığı nedeniyle pelviste oluşan basınç bazı kalıcı değişikliklere neden olabilir.Örneğin:idrar torbanız dolduğu zaman daha tuvalete yetişmeden bazı çiş damlaları sızabilir,veya hapşırma,öksürme sırasında.Bu durumu düzeltmek için günlük olarak kegel egzersizlerini yapabilirsiniz.

Doğumdan sonra göğüs(meme) değişiklikleri:Göğüsler süt ile dolmaya başladığı için büyür.Eğer bebeğinizi emzirirseniz,emzirme boyunca bu büyüklük devam.Meme tıkanmasından kaçınmak için sıklıkla ve düzenli bir şekilde bebeği emzirmeniz gerekir.Eğer saatlerce bebeğinizden uzaklaşmak zorunda kalırsanız,ellerinizle sütünüzü boşaltabilirsiniz.

Bazen istemeden süt damlaları meme uçlarından sızabilir,bu gayet normal bir şeydir.Bu durum düzelene kadar pamuktan yapılmış sütyenler giyin.

Ekstra yağlar:Büyük göğüslerin yanı sıra,karın bölgesinde bazı yağlanmalar olabilir.Eğer doğumdan sonra spor yapar veya sürekli hareketli olursanız,şans sizden yanadır,böylece eski halinize dönebilirsiniz.

Birkaç hafta içerisinde mucizevi bir şekilde eski halinize dönmeniz imkansız,düzenli egzersiz ile birkaç ay içerisinde bu mümkün olabilir.

Metabolizma patlaması:Emzirirken enerjinizin yükseldiğini ve kilo kaybı olduğunu fark edebilirsiniz.Çünkü emzirme ekstra kalorileri yakar ve büyük ihtimalle sağlıklı besinler alıyorsunuzdur.Sağlığınızı daha da geliştirmek için diyetinizde bol meyve,sebze,tahıl ve protein bulundurun.

Doğumdan sonra deri değişiklikleri

Doğumdan sonra deri çatlakları:Yaklaşık olarak hamile kadınların %90'ı deri çatlaklarını yaşamaktadır.Deri çatlakları  sonucunda genellikle kalça,bel ve göğüs bölgesinde pembemsi veya kırmızımsı çizgiler oluşur.Bu çizgiler zamanla solmaya başlar.

Deri çatlaklarından nasıl kurtulabilirim?Bunun için E vitamini,kakao yağı ve alfa hidroksi asit içeren kremler uygulayabilirsiniz.Tabi tıbbi olarak bunların doğrudan deri çatlaklarına etki ettiği tam olarak kanıtlanmamıştır.Deri çatlakları için endişe etmenize gerek yok,bu çatlaklar zamanla yok olacaktır.

Hamilelikten(doğumdan) sonra kabarcık ve sivilceler:Gebelik veya hamilelik boyunca deriniz ekstra hormonlar nedeniyle tahriş olabilir.Eğer sivilce ile ilgili bir probleme sahip olduysanız hamilelik sırasında daha çok göze çarpar.Çünkü yağ bezleri bu zamanlarda çok yağ üretmektedir.Bunun için medikal astrenjanlardan kaçının,çünkü doğumdan sonra tavsiye edilmez.

Gebelikten sonra varisli damarlar:Hamilelik boyunca şişen ve kalınlaşan damarların kadın bacağında göze çarpmasıdır.Çünkü artan kan akışı bebeğinizin gelişimine yardımcı olacaktır.Varisli damarlardan kaçınmak için uzun süre için oturmaktan kaçının,bol bol C vitamin alın,ve aşırı kilo almamaya bakın.Unutmayın sürekli hareket halin olmanız,kanın kalbe geri dönmesini sağlar.Genetik durumlar dışında,genellikle varisli damarlar doğumdan kısa bir süre sonra yok olur.

Doğumdan sonra saç kaybı:Doğumdan sonra saç kaybı normaldir,bunun için kel kalmaktan korkmayın.Çünkü gebelik sırasında kazandığınız ekstra tüyler doğumdan sonra dökülmeye başlar.Bunun nedeni gebelikten sonra östrojen seviyesinin düşmesidir.Saçlarınız gebelikten önceki duruma dönecektir.

Gebelikten önceki vücudu yakalamak için kendinize zaman tanıyın ve sabırlı olun.