Anne karnında bebek kaçıncı haftada hissedilir?

 Bazı anneler çok erken yani 13-16 haftalık gebelikte bebeklerinin hareket ettiğini hissedebilirler.Fakat bebeğin yaptığı bu hareketler çok yavaş veya nazikçe olduğu için bazen bunları gaz veya bağırsak hareketleri ile karıştırmak mümkün olabilir,fakat kısa süre içinde bunların bebeğe ait olduğunu fark edeceksiniz.İlk kez anne olanlar ikinci kez anne olanlara göre bebeği daha geç hissedebilirler.


Bazı,kadınlar,özellikle ilk kez hamile kalanlar gebeliğin 18 veya 20 haftasına kadar bebek hareketlerini hissetmeyebilirler.Unutmayın,her kadın ve her gebelik farklıdır.Böylece diğer bir kadına göre daha erken bebeğin hareketlerini hissetmeyebilirsiniz.Anne karnında bebeğin hareketlerini hissetmek bazen gebeliğin 13.haftasında olurken bazen de gebeliğin 25.haftasına kadar beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Anne karnında bebek neden hareket eder?

Gebelikte ilk başlarda bebek uzuvlarını uzatır ve büker.Gebelik çok ilerledikçe ve bebek büyüdükçe bebeğin hareketlerini daha çok hissedeceksiniz.Örneğin tekme atma,haddeleme gibi hareketler hissedebilirsiniz.Ayrıca bebek dışarıdaki seslere de tepki verebilir.Yüksek sesli ortamlara girdiğinizde bebeğin daha çok hareket ettiğini hissedebilirsiniz.Bazen de bebek duygularınıza cevap verirken hareket eder.

Eğer otururken veya uyurken rahat olmayan bir pozisyona girerseniz bebek kıvırmaya başlayabilir.Yediğiniz bazı yiyeceklerden dolayı bebekte aşırı hareketlenmeler olabilir.Belli bir süre sonra bebeğin uyku ve hareketlenme periyotlarını fark edeceksiniz.

Bebek anne karnında ne kadar hareket etmeli?

Gebelik ilerledikçe gündelik olarak bebeğin ne sıklıkla hareket ettiğini kaydetmeniz gerekir.Bazen gebeliğin son üç ayında bebeğin attığı tekmelerin daha sert olduğunu ve daha sık olduğunu fark edebilirsiniz.Bebeğin yaptığı bu hareketler genellikle düzenlidir.

Fakat,bebeğin hareketleri düzenli olsa da,gebeliğin sonlarına doğru bu hareketler değişebilir,çünkü bebek daha büyük olur ve rahimde sıkışır.Eğer bebeğin hareketlerinde azalma fark ederseniz bununla ilgili doktorunuzla konuşun.

28 haftalık gebelikten itibaren bebeğin hareketlerini dikkatlice takip edin,ve gerekirse bunları bir yere not edin.Bunu yapmanız size birçok konuda yardımcı olacaktır.Çünkü bebeğin hareketlerine göre herhangi bir potansiyel problem tespit edilebilir.Eğer bebek hareket etmese bu büyük olasılıkla bir problemin belirtidir.Bu gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurmalısınız.Bu nedenle bebeğin hareketlerini takip etmekte fayda var.

Bebeğin hareketlerini veya attığı tekmeleri sayarken gün içinde aynı zamanı seçin.Sol tarafınıza uzanın ve 10 hareket hissedene kadar aralıkları kaydedin.

Eğer anne karnında bebek hareket etmezse ne yapmalıyım?

Eğer bebeğin hareketlerini kaydederseniz ve hareket sayısında çok büyük azalma fark ederseniz,doktorunuzla iletişime geçin.Eğer 2 saatte bir 10 hareket hissetmeseniz diğer gün yine deneyin.

Diğer gün hala 2 saat içinde 10 hareket hissetmeseniz,bu bir problemin belirtisi olabilir.Yine aynı şekilde gerekli teşhis için doktorunuza başvurun.