Hamilelikte mide bulantısı ne kadar sürer?

 Gebelikte mide bulantısı kaç gün sürer?


Hamilelikte mide bulantısı birçok kadında olurken bazı kadınlarda ise hiç olmaz.Mide bulantısı gün içinde hem akşam hem de gündüz veya sabah meydana gelebilir.Gebelikte mide bulantısına sabah bulantıları dense de sadece sabahları olmaz aynı zaman da akşam,gece veya öğle de olabilir.Peki hamilelikte mide bulantısı veya sabah bulantıları ne kadar sürer?

Birçok durumda mide bulantısı gebelikte 10 hafta veya 14 hafta sürer.Fakat bazı kadınlarda mide bulantısı daha kısa veya daha uzun sürebilir.

Eğer mide bulantısı normal formda olursa bebeğe zarar vermez.Mide bulantısı şiddetli olursa hiperemezis gravidarum denilen durum meydana gelebilir.Bu durumda yemek veya sıvı tüketmeniz zorlaşır ve vücut sıvısız kalırken bebek de besinsiz kalabilir,bu nedenle bebek normal bir şekilde gelişmeyebilir.Eğer mide bulantısı nedeniyle yemek yiyemiyorsanız veya sıvı tüketemiyorsanız doktorunuza başvurun.

Eğer bazı kokular sizi gebelikte rahatsız ederse ve mide bulantısına neden olursa bu kokulardan mümkün oldukça kaçının.Ayrıca soğuk yerlerde dinlenmek sabah bulantıları ile ilişkili mide bulantısı ile savaşmada size yardımcı olabilir.

Ayrıca yemekten sonra yemeğin daha kolay aşağı inmesi için bazı pozisyonlardan kaçınmalısınız.Hamile kadınlar yemekten sonra uzanmamalı,gün içinde küçük öğünler tüketmeli ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı.

Hamilelikte mide bulantısı da diğer gebelik belirtileri gibi doğal ve normaldir.Yatağa gitmeden önce hafif atıştırmalık kraker ve tost gibi bazı yiyecekler alabilirsiniz.Yine aynı şekilde gün içinde mide bulantısı artmaması için yayaktan kalkmadan kraker veya bisküvit gibi bazı hafif yiyecekler tüketebilirsiniz.Eğer gün içinde mide bulantısı artarsa ufak bir şekerleme veya sıcak bir zencefil çayı size yardımcı olabilir.Ayrıca nane şekerinin de mide bulantısı için iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Mide bulantısı gebeliğin ilk ve yaygın belirtilerinden bir tanesidir.Hamile kaldıktan 4-6 hafta sonra mide bulantısı başlar.Ama bazı kadınlarda mide bulantısı olmayabilir,bu durum çoüu kez normalken çok nadir de olsa düşük yapacağınızın belirtisi olabilir.