Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer?

 Gebelikte mide bulantısı kaçıncı haftada biter?


Kadınların hamilelikte karşılaştıkları temel rahatsızlıklardan bir tanesi de mide bulantısıdır.Mide bulantısı özellikle hamileliğin ilk üç ayında çok daha şiddetli olur.Mide bulantısı erken gebelikte oldukça normaldir ve yaygın bir durumdur.Peki gebelikte mide bulantısı ne zaman geçer?

Hamilelikte veya gebelikte mide bulantısı genellikle 14.haftadan veya 16.haftadan sonra biter.Ama bazı kadınlar o kadar şanslı olmayabilir,yani tüm gebelik boyunca mide bulantısı ile mücadele etmek zorunda kalabilir.Bazı kadınlar ise çok şanslı olur ve hamilelikte mide bulantısını hiç yaşamazlar.Bu şanslı kadınların oranı yaklaşık olarak %25 tir.Hamilelikte mide bulantısı yaklaşık olarak kadınların %75 inde olur,bunların % 50 sinde hem mide bulantısı hem de kusma olur,geriye kalan %25 inde ise sadece mide bulantısı olur.

Hamilelikte mide bulantısının kesin nedeni bilinmiyor fakat gebelikte artan hCG ve östrojen gibi hormonlardan kaynaklandığı düşünülüyor.Özellikle gebeliğin ilk haftalarında mide bulantısı şiddetli olur.Hamilelikte mide bulantısı genellikle 4 veya 6 haftalık hamilelik ile başlar.Gebelikte mide bulantısı ile birlikte bazen kusma olurken bazen de olmaz.Birçok doktor mide bulantısı olmasını iyi bir şey olarak değerlendiriyor ve plasentanın iyi geliştiğine işaret ettiğini düşünüyor.

Her sabah kalktığınızda mide bulantılarını yaşamak hiç de kolay bir durum değildir.Bu nedenle aklınıza sürekli şu soru gelebilir ; '' Hamilelikte mide bulantısı ne zaman sona erer?''.Bunun net bir cevabı yoktur,fakat ilk üç aydan sonra hormonlar artık dengelenmeye başlar ve mide bulantısı da azalır veya geçer.Birçok kadında genellikle mide bulantısı 14. veya 16.haftadan sonra biter.

Eğer 9 haftalık gebelikten sonra mide bulantısı ile birlikte baş ağrısı olursa doktorunuza başvurabilirsiniz.Çünkü gebelikte kusma,ağrı,baş ağrısı ve mide bulantısının birlikte olması iyiye işaret değildir.

Hamilelikte mide bulantısı nasıl geçer?

Hamilelikte mide bulantısının ne zaman geçeceği birçok şeye bağlı olarak değişebilir,fakat mide bulantısının geçmesini bekleyeceğinize bazı adımlar atarak bulantıların azalmasını sağlayabilirsiniz;

-Gün içinde büyük öğünler tüketmeyin,bunun yerine daha küçük ve daha fazla yemek öğünlerini alabilirsiniz.

-Yemekle birlikte sıvı tüketmeyin,bunun yerine yemekten yarım saat önce veya yarım saat sonra sıvı veya içecek alabilirsiniz.

-Vücudun susuz kalmaması için gün içinde bol bol su için.

-Eğer yemek kokuları mide bulantısının daha da kötüleşmesine neden oluyorsa mümkün oldukça yemek pişirmekten kaçının bunun yerine başkasından yardım isteyebilirsiniz.

-Bol bol dinlenin ve mümkün oldukça sıcak yerlerden kaçının.

-Mide bulantısını kontrol altına almak için limonada için,zencefil koklayın veya karpuz yiyin.