Hamilelikte mide bulantısı için ilaç isimleri

 Hamilelikte mide bulantısı  için ilaç 


Mide bulantısı için alınan birçok ilaç gebeliğin ilk 12 haftasında kullanmak güvenli olmayabilir.Bu nedenle eğer mide bulantısı için ilaç alacaksanız kesinlikle doktorunuza danışın ve doktorunuz aldığınız ilacı onaylaması lazım.Çünkü ilk 12 haftalık gebelikte bebeğin temel organları oluşuyor ve ilaçlara karşı çok hassastır bu nedenle bebek zarar görebilir.Eğer mide bulantısı çok şiddetli olursa doktorunuza başvurun ve size vereceği tavsiyelere göre hareket etmeniz en doğru olanıdır.

Mide bulantısı için kullanılan bazı ilaçlar ve isimleri:

-Antihistaminler:Mide bulantısı ile savaşmak için doktorunuz bu gruba dahil bazı ilaçları size yazabilir,fakat uyuşukluğa da neden olabilir.

-Maxalon:Reglan olarak da bilinen bu mide bulantısı ilacı,mide bulantısı çok şiddetli olduğu durumlarda doktorunuza tarafından yazılır.Maxalon ilacı  uyuşukluk,baş dönmesi,baş ağrısı ve ishal gibi belirtilere neden olabilir.Ayrıca maxalon prolaktin hormon üretiminde artışa neden olabilir,prolaktin hormonu süt üretiminde görev alır.

-Zofran:Bu mide mide bulantısı ilacı doktorunuza tarafından yazılmalı.Zofran ilacı baş ağrısı,karın ağrısı,kabızlık veya ishal ve cilt kızarması gibi yan etkilere neden olabilir.

Mide bulantısı için reçetesiz ilaçlar

-Emetrol:Bu nane aromalı mide bulantısı ilacı reçetesiz alınabilir.Sabahları 5-10 mls ve ondan sonra ihtiyaç duydukça her 3-4 saatte bir.

-B6 vitamini:Günde üç kere 25-50 mg

-Zencefil:Günde 4 kere 250 mg

Eğer önceki hamileliklerde şiddetli mide bulantısı yaşadıysanız,daha mide bulantısı belirtileri çıkmadan ön tedbir olarak mide bulantısı ilaçlarını kullanabilirsiniz.Mide bulantısının erken tedavi edilmesi bulantıların kötüleşmesini önleyebilir.

Hamileliğin ilk aylarında veya haftalarında mide bulantısı oldukça yaygındır.Mide bulantısı için mümkün oldukça ilaç almayın ve bazı diyet veya hayat alışkanlıklarınızı değiştirerek mide bulantısını azaltmaya çalışın.Fakat mide bulantısı çok şiddetli ise ve ev tedavileri işe yaramıyorsa o zaman bazı ilaçlar için doktorunuza başvurabilirsiniz.Yine tekrar etmekte fayda var,herhangi bir mide bulantısı ilacı almadan önce kesinlikle doktorunuza danışın.Farkında olmadan hem bebeğinize hem de kendinize zarar verebilirsiniz.Bazen güvenli olan bir mide bulantısı ilacı bireysel durumunuza bağlı olarak çok kötü yan etkilere veya size ve bebeğinize zarar verebilir.Bu nedenle herhangi bir ilacı almadan önce mutlaka doktorunuzla konuşun.