Hamilelikte kasık ağrısı neden olur?

 Hamilelikte kasık ağrısı


Gebeliğin erken dönemlerinde kasık ağrısı yaygın bir durumdur,bunun birçok nedeni vardır.Gebelik boyunca hafif ağrılar veya adet ağrısına göre daha az şiddetli ağrılar genellikle rahimin ve bebeğin gelişmesinden kaynaklanır.Bu tür ağrılar veya rahatsızlıklar oldukça normaldir.

Karın ağrısı veya kasık ağrısı ile birlikte titreme,yüksek ateş,lekelenme veya kanama fark ederseniz bu ciddi bir durumun belirtisi olabilir.

Gebelikte kasık ağrısı normal olabilirken,aynı zaman da ciddi bir durumun belirtisi de olabilir.Eğer ağrı şiddetli,uzun sürerse ve kanama fark ederseniz mutlaka doktorunuza başvurun.

Hamilelikte kasık ağrısı nedenleri

Gebelikte karın veya kasık ağrısı genel şikayetler arasındadır.Bu ağrı birçok nedenden dolayı meydana gelebilir;büyüyen rahim,bebeğin konumu veya hareketleri,braxton hicks kasılmaları veya yalancı kasılmalar yuvarlak bağ (round ligament) gerilmesi nedeniyle kasık veya karın bölgesinde ağrı olabilir.Bunlar kasık ağrısına neden olabilecek sıradan nedenlerdir ve oldukça normaldir.

Eğer kasık ağrısı aniden,sürekli,şiddetli veya mide bulantısı,kusma,vajinada kanama veya kasılma gibi belirtilerle ortaya çıkarsa bu normal değişikliklerden dolayı olmayabilir ve ciddi bir problemin belirtisi olabilir.

Gebelikte veya hamilelikte kasık ağrısına neden olabilecek bazı ciddi problemler şunlardır:

-Düşük yapmak:Eğer gebelikte düşük yaparsanız karın veya kasık ağrısına neden olabilir.Düşük yapmanın diğer belirtileri ağrı ve kanamadır.Kanama ilk başlarda genellikle hafifken daha sonra giderek artabilir.Bu nedenle eğer gebelikte devamlı ağrı ve akıntı yada kanama fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun çünkü bu düşük yaptığınızın belirtisi olabilir.Düşük yapmak özellikle gebeliğin ilk 12 haftasında oldukça yaygındır,ve neredeyse kadınların %20 si ilk 12 haftada düşük yapmaktadır.

-Ablasyo plasenta:Gebelikte eğer plasenta rahim duvarından erken koparsa şiddetli ağrı ve kanamaya neden olabilir.Ablasyo plasenta sadece şiddetli ağrıya neden olmaz,aynı zamanda bebeğin sağlığını da tehlikeye atar.Aşırı kanama kaçınmak ve bebeğin hayatının riske girmemesi için acil doğum gereklidir.

-Rahim yırtılması:Hamilelikte rahim yırtılması karın ve kasık ağrısına neden olabilir.Rahim yırtılması genellikle sezaryen doğumdan sonra vajinal doğum nedeniyle olur.Sezaryen doğumdan sonra yeniden hamile kalmanız durumunda rahim yırtılma riski az da olsa artar.Eğer rahim yırtılması belirtileri genelikle çok şiddetli karın ağrısı ve şiddetli kanamadır,bu durumda anne şoka girebilir.Ayrıca bebeğin hayatı da riske girer.

-Dış gebelik veya ektopik gebelik:Gebeliğin erken haftalarında meydana gelen ciddi bir durumdur.Dış gebelik veya ektopik gebelikte döllenen yumurta rahim içinde değil dışında gelişir.Bu durumda gebeliğin devam etmesi mümkün değildir.Eğer erken tedavi edilmezse fallop tüplerinin yırtılmasına neden olabilir ve iç kanama ile sonuçlanabilir,hatta annenin ölümüne neden olabilir.Dış gebelik belirtileri genellikle şiddetli karın ve kasık ağrısı,çok fazla kanamadır.

-Bebek sıvısında enfeksiyon:Eğer bebek sıvısına veya rahim içine enfeksiyon bulaşırsa yüksek ateş şiddetli karın ve kasık ağrısı,erken kasılmalar ve doğum sancılarına neden olabilir.Bu durumda erken zar yırtılması riski de artar.

-Erken doğum:Bazı kadınlarda karın ve kasık ağrısı sürekli meydana gelir.Bu erken doğumun veya prematüre doğumun bir belirtisi olabilir.Erken doğum genellikle düzenli karın kasılmaları ve rahim ağzının incelmesi ve açılması gibi belirtilere neden olur.Ayrıca el ağrısı ile birlikte kan izleri taşıyan mukus akıntısı da fark edebilirsiniz.Bu durumda hemen doktorunuza başvurun ,birçok durumda erken doğum durdurulabilir.