Sezaryen doğumdan sonra normal doğum olur mu?

 Birkaç sezaryenden sonra normal doğum mümkündür.


Fakat,en büyük endişe vajinal doğumda kasılma veya sancılar sırasında sezaryen yara izlerinin yırtılmasıdır(rahim yırtılması).Bu nedenle eğer 3'ten fazla sezaryen olduysanız,doktorunuz bu defa yine size sezaryen doğumu tavsiye eder.

Bu defa hangi tür doğum yapacağınızın hiç önemi olmadan,üçten fazla sezaryen diğer komplikasyon risklerini artırır.Eğer plasenta yara izlerine veya dikiş yerlerine gömülmüşse,plasentayı almak çok zor olabilir.Bu aşırı kanamaya neden olur,bu nedenle doktorunuz plasentayı almak için çok çabuk olmalıdır.

Kan nakli gerekebilir,çünkü bir kez sezaryen olan kadınlara göre daha çok kan kaybedecek ve kana daha çok ihtiyacınız olacaktır.Diğer kadınlara göre oranla iki kat kana ihtiyaç duyabilirsiniz.

Nadir durumlarda doktorunuz histerektomi ameliyatı ile rahimi almak zorunda kalabilir.Eğer plasenta rahimden ayrılamıyorsa,doktorunuz mecbur kalabilir,çünkü kanamayı durduramazsa hayatınız riske girer.Ve her sezaryenden sonra risk daha da artar.Eğer daha önce üç sezaryen olduysanız bu riskin,yani plasenta akreata'nın gerçekleşme olasılığı 200'de bir,fakat beş kez sezaryen olduysanız riskin gerçekleşme olasılığı 11'de birdir.

İsterse sezaryenden sonra vajinal,isterse sezaryen olsun,hangisinin daha riskli olduğu gebelikte gelişen olaylara bağlıdır.Kendinizle ilgili tüm bilgileri toplarsanız bu karar vermenize yardımcı olabilir,bunun için daha önce sezaryen yaptığınız hastanelere ve doktorlara başvurun.Bu bilgiler sezaryen sırasında oluşan yaralarınızın açılma riski hakkında sizi bilgilendirebilir.Ayrıca gebelik sırasında meydana gelen problemler nedeniyle bazen zorunlu sezaryen yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Eğer bilgiler size bu sefer plasenta ile ilgili bir problemin olduğunu söylerse,bir ultrason yardımıyla plasentanın konumunu ve yaraya ne kadar gömüldüğünü öğrenebilirsiniz.

Dediğim gibi karar vermeden önce doktorunuz ve bir doğum uzmanı ile konuşun.Bunlar en doğru kararı vermenize yardımcı olabilir.