HPV nedenleri ve belirtileri

 Genel bakış

-HPV çok yaygın bir enfeksiyondur
-Çok az çeşidi rahim ağzı ve diğer kanserlere neden olur
-Rahim ağzındaki hücrelerin değişimi için tedavi mevcuttur.
-Deri etkileşimi yolu ile kolay yayılır.
-HPV riski azaltmak için bir çok yol vardır.

HPV nedir?

HPV'nin açılımı human papillomavirus'tur.100'den fazla HPV çeşidi vardır.Bazı çeşitleri siğiller üretir-Ayak tabanına ait ve el siğilleri.Yaklaşık olarak 40 çeşit HPV genital bölgeye bulaşabilir-penis,vajina,anüs,rektüm,rahim ağzı.

Genital HPV enfeksiyonu çok yaygındır.O kadar yaygındır ki bütün  cinsel aktivitelerde erkek ve kadın hayatlarında çok nadir de olsa kaparlar.Fakat çoğu insan bunun farkın da bile değildir.

-Bir ok HPV enfeksiyonu tehlikesizdir.
-Bazı HPV çeşitleri genital siğillere neden olabilir.Bunlara düşük riskli HPV çeşitleri diyoruz.
-Bazı HPV çeşitleri hücreleri değiştirerek rahim ağzı,boğaz ve genital bölge kanserine neden olabilir.

Bazı HPV çeşitleri 8-13 ay sonra vücudu terk ederken bazıları terk etmez.Vücudu terk etmeyen HPV enfeksiyonları vücutta saklanır,ve yıllarca bekler ve bunlar tespit edilemez.Bu nedenle bireyin enfeksiyon kapmış mı,kimden kapmış,ne kadar uzun süredir enfeksiyon kapmış soruların cevabını doğru bir şekilde bulmak imkansızdır.

Eğer HPV enfeksiyonu kapmışsanız utanmamalı ve korkmamalısınız.Cinsel ilişkiye girmiş her insan hayatlarının bir noktasında HPV enfeksiyonu kapmıştır.Ve bunların çoğu kendiliğinden yok olur.

HPV virüsü kansere neden olur mu?

Evet,yüksek riskli genital HPV rahim ağzı,vajina,vulva,anüs,penis ve boğaz kanserine neden olabilir.HPV genellikle rahim ağzı kanserine neden olur.

Bir çok HPV çeşidi kendiliğinden yok olur ve kansere neden olmaz.Fakat HPV enfeksiyonu yok olmadığında  anormal hücreler gelişebilir.Eğer bu anormal hücreler tespit edilmezse ve tedavi edilmezse kansere neden olabilir.

HPV virüsünün belirtileri nelerdir?

HPV'nin yüksek riskli çeşitleri kadın veya erkekte hiçbir belirtiye sahip değildir.Hücreler HPV virüsü tarafından değiştirilse bile kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Pap test yaptırarak yüksek riskli HPV enfeksiyonu taşıyıp taşımadığınızı öğrenebilirsiniz.Rahimde anormal hücreleri tespit etmek için pap test kullanılır.

Ayrıca kadınlar için HPV testi de vardır,fakat belli durumlarda kullanılır.Doktorunuz size HPV testi de tavsiye edebilir.HPV testi tüm kadınlar için tavsiye edilmez çünkü HPV çok yaygın ve çoğu çeşidi kendiliğinden yok olur.

Pap test:anormal hücre değişikliklerini bulmak için kullanılır.

HPV test:HPV virüsünün neden olduğu anormal hücre değişikliklerini bulmak için kullanılır.Erkekler için bir HPV testi yoktur.Ama HPV erkeklerde genellikle hiç bir risk oluşturmadan kendiliğinden yok olur.


Yüksek riskli HPV virüsü tedavi edilebilir mi?

HPV nin iyileşmesi için herhangi bir tedavi yoktur.Çoğu HPV çeşidi zararsızdır ve kendiliğinden kaybolur,tedaviye ihtiyaç yoktur.Fakat rahim ağzında HPV nedeniyle oluşan anormal hücreler için tedavi mevcuttur.Bu anormal hücreler değiştirilir. Genel tedaviler:kolposkopi,soğuk hava terapisi,LEEP.

HPV virüsü nasıl bulaşır?

Genellikle vajinal,anal ve oral ilişki sırasında deri etkileşimi sonucu bulaşır.

HPV virüsüne karşı korunmak

-HPV aşısı yaptırın.Bu aşı kadınları  %70 oranında rahim ağzı kanserine neden olan iki çeşit HPV virüsüne karşı korur.

-Deri etkileşimi olduğu cinsel ilişkilerden kaçının veya çok dikkatli olun.

-Eğer anal veya vajinal ilişkiyi tercih edecekseniz sürekli kondom kullanın.