Hamilelikte hangi testler ne zaman yapılır?

 Gebelik boyunca ne bazı testlere başvurmalısınız?


Doğum öncesi bakımın bir parçası olarak bazı testler bütün hamile kadınlara tavsiye edilir.Bu testler hem sizin hem de bebeğiniz için ortaya çıkabilecek bir problem veya komplikasyon riskini tespit edebilir.

Gebeliğin ilk haftalarında yapılan testler nelerdir?

Alttaki testler erken gebelikte yapılır:

-Kan çeşidi
-Tam kan sayımı
-İdrar analizi
-İdrar kültürü
-Hepatit B ve hepatit C
-Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar
-HİV
-Tüberküloz

Tam kan sayımı testi nedir?

Tam kan sayımı testi kanınızı oluşturun farklı hücre çeşitlerini sayar.Kırmızı kan hücrelerinin sayısı anemi olup olmadığınızı gösterebilir.Beyaz kan hücreleri ise kanınızda hastalıklarla mücadele ne kadar hücrenin olduğunu ve trombositler kan pıhtılaşması ile ilgili bir problemin olup olmadığını gösterir.

Kan çeşidi ve Rh faktörü

Eğer Rh faktörüne sahipseniz yaptıracağınız kan testi ile bunu tespit edebilirsiniz.Rh faktörü kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde bulunan bir proteindir.Bir çok insan Rh faktörüne sahiptir.Diğerleri Rh faktörüne değil,Rh negatiftir.Eğer bebeğiniz Rh pozitif ise ve siz Rh negatif iseniz,vücudunuz Rh faktörüne(Rh pozitif) karşı antikor üretebilir.Gelecek gebeliklerde bu antikorlar bebeğin alyuvarlarına veya kırmızı kan hücrelerine zarar verebilir.

İdrar analizi 

İdrarınız,eğer idrar sistemi hastalığına sahipseniz kırmızı kan hücreleri,idrar enfeksiyonuna sahipseniz beyaz kan hücreleri için test edilebilir.İdrarda yüksek miktarda glikoz tespit edilirse bu diyabetin işareti olabilir.Ayrıca idrarda bulunan protein miktarı da ölçülür.Erken gebelikte tespit edilen protein miktarı gebeliğin daha sonraki aşamalarında idrarda bulunan protein miktarı ile karşılaştırabilir.İdrarda yüksek miktarda proteinin bulunması preeklampsinin belirtisi olabilir.Preeklampsi gebeliğin sonlarına doğru veya doğumdan sonra ortaya çıkan ciddi bir komplikasyondur.

İdrar kültür testi

Bu test idrar bakteri olup olmadığını tespit eder,bakteri idrar sistemi enfeksiyonun belirtisidir.

Kızamıkçık

Eğer gebelik boyunca kızamıkçık enfeksiyonu kaparsanız,bu enfeksiyon doğum defektlerine neden olabilir.Kan testi ile kızamıkçığa karşı bağışıklı olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Eğer daha önce kızamıkçık aşısı olmadıysanız veya kızamıkçık hastalığını yaşamadıysanız kızamıkçık riski bulunan,özellikle çocuklardan uzak durmanız gerekir çünkü kızamıkçık oldukça bulaşıcı bir hastalıktır.Eğer aşı olmadıysanız gebelikten son olmalısınız,çünkü gebelik sırasında aşı canlı virüs içerdiği için bazı komplikasyonlara neden olabilir.

Hepatit B ve Hepatit C

Hepatit B ve hepatit C karaciğere bulaşan bir virüstür.Bu bu virüsleri taşıyan kadınlar bebeklerine de bulaştırabilirler.Bütün hamile kadınlar hepatit B virüsü için test yaptırmalıdır,eğer hepatit C için risk taşıyorsanız bunun için de test yaptırmalısınız.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Gebeliğin erken dönemlerinde sifiliz ve klamidya enfeksiyonları için test yaptırmalısınız.Sifiliz ve klamidya siz ve bebeğiniz için bazı komplikasyonlara neden olabilir.Eğer cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyonlar tespit edilirse tedavi olacaksınız,tedavinin başarılı olup olmadığını belirlemek için daha sonra tekrar test yapılır.

HİV virüsü

HİV virüsüne yakalanan kadınların virüsü bebeğe bulaştırma riskleri vardır.HİV virüsleri vücudun bağışıklık sistemine saldırarak AİDS'e neden olur.Eğer hamileyseniz ve HİV virüsüne yakalandıysanız enfeksiyonun bebeğe bulaşmaması için alabileceğiniz bir çok ilaç vardır ve bebeğe bulaşma riskini azaltmak için diğer bir çok adımı atabilirsiniz.

Kimler tüberküloz için test yaptırmalıdır?

Tüberküloz için yüksek risk taşıyan kadınlar,yani HİV virüsü taşıyan kadınlar ve tüberküloz olan kişilerle yakın temasa geçen kadınlar bu testi yaptırmalıdır.

Gebeliğin son haftalarında yapılan testler

-Tekrarlayan tam kan sayımı testi
-Rh antikor testi
-Glukoz tarama testi
-Grup B streptokok testi

Rh antikorları için ne zaman test yaptırmalıyım?

Eğer Rh negatif iseniz,gebeliğin 28 veya 29.haftaları arasında kan testi yaptıracaksınız.Eğer Rh antikorlarına sahip değilseniz,Rh immün globulin aşısı olacaksınız.Bu aşı gebeliğin sonuna kadar antikor üretmenizi engeller.Eğer Rh antikorlarına sahipseniz,özel bakım yaptırmanız gerekir.

Glukoz tarama testi

Bu tarama testi kanınızda bulunan glukoz(şeker) miktarını ölçer.Yüksek glukoz seviyesi gebelik şekeri veya diyabetinin habercisi olabilir.Bu test genellikle gebeliğin 24 ve 28 haftaları arasında yapılır.Eğer diyabet için risk taşıyorsanız veya daha önceki gebeliklerde gebelik diyabeti olduysanız gebeliğin erken döneminde bu test yapılabilir.

Grup B streptokok 

Grup B streptokok bir bakteri çeşididir ve vajina ve rektumda yaşar.Bir çok kadın bu bakterileri taşır fakat hiçbir belirtiye sahip olmaz,bu bakteri veya enfeksiyon gebelik boyunca bebeğe geçebilir.Annelerinden grup streptokok bakterileri kapan bir çok bebek herhangi bir probleme sahip olmaz.Fakat,çok azı hasta olabilmektedir.Bu hastalık yeni doğan bebeklerde çok ciddi problemlere hatta bebeğin ölümüne neden olabilir.Bu bakteriler gebeliğin 35 ve 37 haftaları arasında rutin test ile tespit edilebilir.Bu test için vajina ve rektumdan örnek alınır.

Grup B streptokok testi pozitif olursa ne olur?

Eğer bu test pozitif çıkarsa doğum sırasında size bazı antibiyotikler verilir ve böylece enfeksiyon bebeğe bulaşmaz.

Tarama ve teşhis testleri arasındaki fark nedir?

Gebelikte tarama testleri bebeğin doğum defekti riskini ölçmek için yapılır,yani tarama testi bebeğin kesinlikle doğum defektine sahip olduğu tespit edemez,sadece doğum defekti olasılığını yüksek olduğunu gösterebilir.Tarama testi bebek için bir risk oluşturmaz.

Teşhis testleri kromozom veya gende oluşan defekti teşhis eder.Eğer bu testler pozitif çıkarsa bebeğin %95-99 oranında doğum defekti olduğu anlamına gelir.Eğer tarama testleri riskin yüksek olduğunu gösterirse teşhis testleri o zaman yapılır,risk düşükse teşhis testlerine gerek kalmaz.Eğer doğum defektleri için risk taşıyorsanız,tarama testlerini yapmadan direk teşhis testlerine başvurabilirsiniz.

Gebelikte tarama testleri nelerdir?

Gebelikte tarama testi ultrason ve kan testi birleşiminden oluşur.Bu test ile anne kanında bulunan bazı hormon ve madde miktarları ölçülür.

Gebelikte teşhis testleri nelerdir?

Doğum defektleri için teşhis testleri amniyosentez ve koryonik villus biyopsisi veya örneklenmesidir.Ayrıca ultrason da kullanılır.