Hamilelik belirtileri, ilk belirtiler

 Hamile olup olmadığınızı merak ediyor musunuz?Bunu kesin bilmenin yolu hamilelik veya gebelik testlerine başvurmaktır.

Fakat bu soruya cevap verecek  hamileliğin bazı erken belirtileri de vardır.

Hamileliğin ilk belirtileri tüm kadınlarda olur mu?

Her kadın farklıdır.Her kadın aynı belirtilere sahip olmaz hatta hamile olan bir kadın bir önceki hamileliğiyle aynı belirtileri taşımayabilir.

Ayrıca hamileliğin erken belirtileri regl döneminin hemen öncesi ve sonrası belirtileri ile benzerlik gösterdiği için bunları tam olarak ayırmak biraz zordur.

Eğer hamileliğin en önemli belirtileri sizde görülse bile bu hamile kaldığınız anlamına gelmez çünkü bu belirtilere sebep olan başka şeyler de olabilir.Hamile olduğunuzu kesin kanıtlamanız için hamilelik testlerini yaptırmanız gerekir.

Ağrı ve lekelenme


Hamilelikten bir kaç gün sonra döllenen yumurta rahim duvarına yapışır.Bu hamileliğin en erken belirtisi olabilir.

Buna implantasyon kanaması diyoruz.Yumurta döllendikten sonra 6-12 gün boyunca kanama herhangi bir yerden olabilir.

Kramplar aybaşı kramplarına benzer.Bunun için bazı kadınlar bu krampları aybaşı krampları ile çoğu kez karıştırmaktadır.Kanama ve kramplar arasında çok küçük fark vardır.

Kanamanın yanı sıra bir kadın,vajinadan beyaz ve süte benzer bir akıntıyla karşılaşabilir.Bu vajina duvarının  kalınlaşması ile ilgilidir.Bu durum hamile kaldıktan hemen sonra meydana gelir.Vajina duvarını saran hücrelerin artmasıyla vajinadan akıntı oluşumuna neden olur.

Bu akıntı hamilelik boyunca devam edebilir,zararsızdır ve tedaviye gerek yoktur.Fakat eğer bu akıntı kötü kokarsa veya kaşınırsa doktorunuza danışın çünkü bakteri enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.

Göğüslerde meydana gelen değişiklik


Göğüs değişimi hamileliğin diğer bir erken belirtisidir.Hamilelikten hemen sonra kadın hormonu hızla değişmeye başlar.Bu hormon değişiklikleri nedeniyle göğüsler şişmeye ve ağrımaya başlar.Ya da onları artık daha ağır,daha ful ve gevrek hissedebilirsiniz.Meme uçları etrafındaki alan buna areola diyoruz koyulaşmaya başlar.

Başka şeyler de göğüslerde değişikliğe yol açabilir ama bu değişiklik hamileliğin erken belirtisi ise bunu aklınızdan çıkarmayın  bir kaç hafta sonra yeni hormon seviyesine sahip olacaksınız böylece göğüslerinizdeki ağrı da yavaş yavaş hafiflemeye başlar.

Yorgunluk


Hamilelik sırasında kendinizi çok bitkin hissetmeniz normaldir,ve erken başlar.

Hamilelikten bir hafta sonra bir kadın kendini inanılmaz derecede yorgun hisseder.

Neden? Bu progesteron denilen yüksek hormon seviyesi ile ilgilidir.Ayrıca düşük kan şekeri,kan basıncı ve kan üretiminde meydana gelen patlama bu yorgunluğa katkıda bulunur?

Eğer yorgunluk hamilelikle ilgili ise çok dinlenmek önemlidir.Ayrıca demir ve protein bakımından zengin yiyecekler tüketmek yorgunluğunuzu azaltır.

Mide bulantısı 

Mide bulantısı hamileliğin meşhur erken belirtilerindendir.Fakat her hamile kadın mide bulantısına sahip olmayabilir.

Sabah hastalığının asıl sebebi bilinmemektedir fakat hamilelik hormonları bu belirtiye katkıda bulunuyor olabilir.Mide bulantısı veya sabah hastalığı hamilelik boyunca günün her vaktinde meydana gelebilir fakat sıklıkla sabah meydana gelir.

Ayrıca bazı kadınlar bazı yiyecekleri çok ister ve onları elde etmek için can atarlar.Bu da hormon değişiklikleri ile ilgilidir.

Bazı yiyecekleri çok istemek,mide bulantısı ve bazı yiyeceklerden nefret etmek hamilelik boyunca devam edebilir.Fakat bazı kadınlarda bu 13-14.haftadan sonra yok olur.

Sağlıklı bir diyet uygulamaya dikkat edin böylece gelişen bebeğiniz de yeteri kadar besin almış olur.

Adet kaybı


Hamileliğin en erken belirtilerinde ve kadınları hamilelik testlerine yönelten en önemli nedenlerden biri de  adet gününün ertelenmesidir.

Fakat adet gününün olmaması veya  geç olması her daim hamilelikle ilgili değildir.

Ayrıca hamilelik sırasında bazı kanamalar olabilir.Kanama neyin işaretidir? normal bir durum mu yoksa tehlikeli midir? Bunları doktorunuza sorabilirsiniz.

Stres,aşırı kilo alma veya verme,yorgunluk ve hormonsal problemler adet gününün gecikmesine sebep olabilir.Bazı kadınlar adet gününü doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan hemen sonra kaçırabilir.Fakat,adet günü yok ve hamilelik muhtemel ise bundan emin olmak için  hamilelik testlerine başvurabilirsiniz.

Sık idrara çıkmak


Bir çok kadın için bu durum 6-8.haftadan sonra başlar.Bu durum diyabet,idrar sisteminin enfeksiyon kapması ve çok diüretik kullanmak nedeniyle de oluşabilir.Eğer hamilelik nedeniyle sık sık işemeye çıkıyorsanız büyük ihtimalle hormon seviyesi ile ilgilidir.

Kabızlık

Hamilelik boyunca yüksek seviyede progesteron hormonu kabızlığa neden olabilir.Progesteron yiyeceklerin bağırsaklarda çok yavaş hareket etmesine neden olabilir.Problemi çözmek için bol bol su için,egzersiz yapın ve fiber bakımından zengin yiyecekler tüketin.

Ruhsal değişiklikler 

Bu durum ilk üç ay boyunca oldukça normaldir.Hormon değişikliği ile ilgilidir.


Baş ağrısı ve sırt ağrısı


Bir çok hamile kadın hafif baş ağrısı ve diğerleri de kronik sırt ağrısından şikayet etmektedir.

Baş dönmesi ve Bayılma

Bu genişleyen kan damarları,düşük kan basıncı ve düşük kan şekeri ile ilgilidir.