Hamilelikte anal kanama zararlı mı?

 Eğer sağlıklı veya sorunsuz bir gebeliğe sahipseniz,doğuma yakın zamanlara kadar(amniyon zarı yırtılana kadar) çeşitli ilişkileri deneyebilirsiniz.Fakat,anal ilişki sırasında bazı ekstra önlemler almanız gerekir.


Eğer daha önce hiç anal ilişki denemediyseniz,yeni bir şey denemeden önce bebeğinizin doğmasını beklemeyi tercih edebilirsiniz.Fakat,çok kayganlaştırıcı kullanmanıza rağmen,çoğu durumda gebelik sırasında anal ilişkiye girmek güvenlidir.Bunun için partnerinizden çok nazik olmasını ve o anki iletişiminiz çok iyi olmalıdır.Eğer herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissederseniz,ona söyleyin ve bunu hemen durdurun.

Eğer alttaki durumlara sahipseniz,anal ilişkiden uzak durmanız lazım:

-Hemoroid.Hemoroid genellikle kabızlık nedeniyle ortaya çıkar ve hamile kadınlarda oldukça yaygın bir durumdur.Hemoroid rektal bölge veya anüste bulunan damarların şişmesidir.Eğer bu durumda anal ilişkiye girerseniz damarlar çatlayabilir ve kanama olur.Kan kaybetmeniz sizin ve bebeğiniz için çeşitli problemlere yol açabilir.Bu nedenle bu gibi durumlarda kesinlikle anal ilişkiden uzak durmanız gerekir.

-Alçak plasenta.Alçak plasenta rahimde rahim ağzına yakın bölgede bulunur.Bazen rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatabilir.Eğer hala rahim ağzını kapatmamışsa,anal ilişki sırasında travma meydan gelebilir ve bu da plasentanın rahim ağzını tamamen kapatmasına neden olabilir.

Anal ilişki sırasında hatırlamanız gereken en önemli şey,anal ilişkiden sonra partneriniz iyice yıkanmadan kesinlikle vajinal ilişkiye geçmemelidir.Çünkü anüste bulunan bakteriler vajinada enfeksiyona neden olabilir.Eğer bu enfeksiyonlar tedavi edilmezse düşük yapmanıza veya erken doğuma neden olur.

Hangi ilişki deniyorsanız deneyin ama ilk başta nazik olmanız ve vücudunuzu iyice dinlemeniz lazım.Ne hissettiğinizi partnerinizle kendi aranızda konuşun.Birbirinize daha açık ve insancıl olduğunuz zaman,gebelikte cinsel ilişkiyi daha tatmin edici bulacaksınız.