Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir?

 Hamileliğin erken belirtileri


Hamile misiniz? Bazı belirtiler hamile kaldıktan bir ay sonra ortaya çıkabilir.Gerçekten 10 kadından 7'si altı haftalık hamilelikten sonra bazı belirtilere sahip olur.


Eğer regl periyodunuzu düzenli takip etmezseniz veya regl periyodunuz düzensizse hamile kalıp kalmadığınız konusunda şüphelere kapılabilirsiniz. Alttaki bazı belirtiler hamile olduğunuzun işareti olabilir fakat bu belirtilerin tamamı tüm kadınlarda görünmeyebilir.Kesin olarak hamile olup olmadığını öğrenmek için hamilelik testlerine başvurabilirsiniz.

1-Gıda nefretleri

Eğer daha yeni hamile kaldıysanız sandviç kokusundan kaçınmanız,bir bardak kahve içmek istememeniz,veya bazı aromalardan uzak durmanız normaldir.Bunun nedenini tam olarak hiç kimse bilmiyor.Bu sisteminizde hızla artan östrojen miktarının yan etkisi olabilir.Ayrıca eskiden çok sevdiğiniz yemekler şimdi size itici gelebilir.

2-Ruh hali değişikliği

Gebelik sırasında hormonal değişiklikler nörotransmitterleri(beyindeki kimyasal mesajlar) etkilediği için ruh halinizin değişmesi geneldir.Herkes bu değişikliklere farklı tepkiler verir.
Bazı anneler hem iyi hem de kötü hisleri bir arada yaşarken  bazıları da endişeli veya depresyona girer.

Eğer günlük sorumluluklarınızı yerine getiremiyorsanız ve bunun için kendinizi üzüyorsanız kendinize zarar vermekten başka bir şey yapmıyorsunuz demektir.Bunun için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

3-Karın şişkinliği

Hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler nedeniyle kendinizi şişmiş hissedebilirsiniz,tıpkı adet günlerinin öncesinde olduğu gibi.Bu nedenle henüz rahimin çok küçük olmasına rağmen bel bölgesinde elbiselerinizi daha dar hissedersiniz.

4-Sık işeme

Hamilelikten kısa bir süre sonra meydana gelen olaylar zinciri sidik torbasında geçen kan akışını hızlandırır.Bu idrarınızın daha çabuk dolmasına sebep olur,sık işeme ihtiyacı duyacaksınız.Bu belirti altı haftalık bir hamilelikte gözükebilir.

Sık işeme hamilelik ilerledikçe daha şiddetli bir şekilde devam edecektir.Kan hacminiz hamilelik boyunca dramatik bir şekilde artacaktır.Bu da ekstra sıvılara neden olur ve bu sıvılar sidik torbasında sonlanır.Bebeğiniz geliştikçe sidik torbasına daha fazla basın uygular.


5-Yorgunluk

Bu yorgunluk ani mi? Hayır,sadece bitkin düşeceksiniz.Bu yorgunluğa neden olan sebepleri kimse bilmemektedir ancak bu yorgunluğun progesteron seviyesinde gelen yükseliş nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir.Sabah hastalığı ve sık sık işemek gece boyunca uyuşuk olmanıza neden olabilir.

İkinci üç aya girer girmez enerjik olduğunuz günleriniz geri gelecektir.Fakat bu çok uzun sürmeyecektir.Bebeğiniz ağırlaştığı zaman ve ilerde karın şişkinliği nedeniyle uyuma sorunlarını yaşadığınız zaman yorgunluğunuz veya uyuşuk olduğunuz günleriniz geri dönecektir.

6-Gevrek ve kabarık memeler

Hamileliğin belirtilerinden bir tanesi de yükselen hormonlar seviyesi nedeniyle ortaya çıkan gevrek ve kabarık memelerdir.Bu kabarma ve ağrı adet günlerinizden önceki halinizin biraz aşırı halidir.
Vücudunuz hormonal değişikliklere alıştıkça bu rahatsızlık veya ağrı 3 aydan sonra ortadan kaybolacaktır.

7-Mide bulantısı

Bazı kadınlar hamile kaldıktan sonra 1 aya kadar  sabah hastalığını yaşamazken bazıları ise bir hafta veya daha erken bunu yaşar.Sabah hastalığı mide bulantısı demektir.Sabahları bu şiddetliyken bütün gün içinde herhangi bir zamanda da meydana gelebilir.Bu zaman akşam,gündüz ve sabah olabilir.

Mide bulantısı yaşayan kadınların yarısından fazlası ikinci üç aya girildiğinde kendilerini tam iyileşmiş hissederler.Bazıları da bir aya daha mide bulantısı geçirir ve hafifler.Geri kalanları ise hiç mide bulantısına yanı sabah hastalığına sahip olmaz.

8-Adet günü kaybı

Eğer periyodunuz oldukça düzenli ise ve adet gününüz zamanında olmuyorsa yukarıdaki belirtileri fark etmeden önce gebelik testine başvurabilirsiniz.Fakat eğer periyodunuzu düzenli takip etmiyorsanız  ve gerekli notları tutmuyorsanız mide bulantısı,ağrıyan memeler ve tuvalette yapacağınız ekstra yolculuklar periyot kaybınızı fark etmeden önce gebelik için bir sinyal olabilir.

9-Bazal sıcaklığın yüksek kalması

Eğer bazal sıcaklık grafiğinizi çizerseniz ve 18 gün boyunca bu sıcaklığın ortalamanın üstünde olduğunu görürseniz büyük ihtimalle hamilesiniz.

10-Pozitif ev gebelik testleri

Etiketlerde okuduğunuz gibi gebelik testleri periyot kaybından sonra yaklaşık bir haftaya kadar hamileliğinizi tespit etmek için yeterli derecede hassas olmayabilir.Eğer bu zamanda denerseniz negatif sonuçla karşılaşabilirsiniz bunun için ardan bir hafta geçtikten sonra yeniden deneyin.Bebek hamileliğinizi daha fark etmeden gelişmeye başlamıştır bile,bunun için hamile olup olmadığınızı öğrenmeye çalışırken sağlığınıza dikkat edin.