Hamile kalmak ne kadar sürer?

 Kadınların büyük bir bölümü üç ay içinde hamile kalabilmektedir.Eğer yaşınız büyükse,sigara içmek gibi verimliliği olumsuz etkileyen alışkanlıklarınız varsa veya verimliliğe(yumurtlamak,doğurganlık) zarar verecek şeyler yaparsanız bu süre daha da uzayabilir.


Ne kadar sürede veya zamanda hamile kalacağınızı hiç kimse tam olarak size söyleyemez.

Kadınların belli süre içinde hamile kalma oranları alttaki gibidir:

-Bir ayda bir kadının hamile kalma şansı %30'dur.
-üç ayda bir kadının hamile kalma şansı  %59'dur.
-Altı ayda bir kadının hamile kalma şansı %80'dir.
-Bir yılda bir kadının hamile kalma şansı  %85'tir.
-Üç yılda bir kadının hamile kalma şansı  %90'dır.
-Dört yılda bir kadının hamile kalma şansı %93 ve 95 arasıdır.

Eğer bir yıl denediniz ve başarılı olamadıysanız yanı hamile kalmadıysanız bir verimlilik uzmanına başvurmanızda fayda vardır.Deneyerek hamile kalabilirsiniz ancak önemli bir verimlilik probleminiz varsa yardım almanız çok önemlidir.Hem böylece zamanınız boşa geçmiş olmaz.

Eğer 35 ve üstü yaştaysanız zaman çok kritiktir ve kesinlikle destek almanız gerekir.Eğer altı ay içinde hamile kalmazsanız bir uzmana danışın.

Kadınların yaklaşık %80-90'nı doğal bir şekilde hamile kalmaktadır.Eğer uzun süre beklerlerse ve herhangi ciddi bir verimlilik problemi yoksa doğal bir şekilde hamile kalabilirler.Fakat çoğu zaman kaybından kurtulmak için beklemek yerine destek almaktadır ya da farklı yöntemlere başvurmaktadır.

Eğer 35 yaş ve altındaysanız ve bir yıl içinde hamile kalmazsanız yada 35 yaş ve üstü iseniz ve altı ay içinde hamile kalmazsanız size verimsizlik teşhisi konulur.Verimsizlik teşhisi konulan kişiler verimlilik ilaçlarını aldığı zaman çoğu hamile kalmayı başarabilmektedir.Hamile kalamayanlarsa evlat edinme,sperm bağışı,taşıyıcı annelik gibi diğer seçenekleri tercih etmektedir.

Yaşlılık hamile kalma şansınızı nasıl etkiler?

Ne kadar yaşlıysanız o o kadar daha uzun sürede hamile kalabilirsiniz.Çünkü yaşınız ilerledikçe yumurtalarınızın kalitesi de düşmektedir(yumurtalarınız doğduğunuzdan beri sizinledir).Yanı az sayıda yumurta spermle birleşir ve sağlıklı bebek oluşur.İlginç olan,erkeğin verimliliği 50 yaşına kadar pek azalmaz.

Kadının yaşı artıkça hamile kalma şansıda düşer:

-20 yaşlarındaki bir kadının bir yıl içinde hamile kalma şansı %86'dır.
-30 yaşlarındaki bir kadının bir yıl içinde hamile kalma şansı  %63'tür.
-40 yaşlarındaki bir kadının bir yıl içinde hamile kalma şansı %36'dır
-45 yaşlarındaki bir kadının bir yıl içinde doğal yollardan hamile kalma şansı neredeyse %0'dır.

Daha kısa sürede hamile kalabilir miyim?

Evet,takip edeceğiniz bir kaç adım sayesinde daha hızlı hamile kalabilirsiniz.

-İlk olarak ne zaman yumurtlayacağınızı öğrenin bunun için yumurtlama takvimini kullanabilirsiniz.
-Yumurtlama gününüzde veya bugüne yakın günlerde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız daha da yükselir.Bu yumurtlama gününden 3 önce veya sonra olabilir.
-Verimliliği olumsuz etkileyen sigara,yüksek miktarda kafein,aşırı alkol tüketimi ve illegal maddeler kullanmaktan kaçının.
-Sağlıklı bir diyet uygulayın,ortalama bir kiloda kalın.