Erken doğum riski olanlar ne yapmalı?

 Kendinize iyi bakın,Sağlıklı beslenin,iyi dinlenin,gebelik öncesi bakımınızı erken yaptırın ve sürekli doktorunuza başvurun,sağlıklı olmayan davranışlardan vazgeçin(sigara içmeyi bırakın) ve stres seviyenizi kontrol altına almaya çalışın.Durumunuza bağlı olarak doktorunuz size yüksek risk uzmanı yanı perinatolog tavsiye edebilir.


Eğer daha önce  erken amniyotik zarı yırtılması yaşamışsanız veya erken doğum sancısına sahip olduysanız ve bu da erken doğum yapmanıza neden olduysa ve şimdi bir bebek taşıyorsanız tedaviniz için doktorunuzla konuşun.

Eğer doktorunuz size progesteron bileşiği diğer adıyla makena hormonu 16-20.haftalarda enjekte etmeye başlar ve 36.haftaya kadar devam ederse erken doğum yapma riskiniz büyük oranda azalır.
Bu hormon ikiz veya daha fazla bebek taşıyan veya geçmişinde erken doğum bulunmayan kadınlar için etkili değildir.

Hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuzda meydana gelen değişikliklere uyum sağlamaya çalışın.Günde içinde kendinize sesiz zamanları ayırın ve bebeğinizin hareketlerine odaklanmaya çalışın,ağrı ve hissettiğiniz basınçlar için not alın.

Erken doğum sancısının belirtilerini öğrenmeye çalışın ve bunları keşfettiğiniz anda doktorunuza başvurun.Erken doğum yapacak olan kadınlara uygulanan en iyi tedavi bebeğe corticosteroids verilerek akciğerin gelişimi hızlanır.Böylece bebek daha yetişkin halle gelir.Siz de erken doğum sancısı belirtileri sayesinde bu tedavi yönteminden yararlanabilirsiniz aksi halde bebeğiniz sağlıksız doğabilir yanı akciğer gelişmezse bebeğiniz doğduktan sonra nefes almakta zorluk çeker.

Son olarak,bazı doktorlar size yatakta zamanınızı geçirmenizi tavsiye edebilir fakat yatakta dinlenmenin erken doğum riskini azaltığına dair bir kesin kanıt mevcut değildir.