Gebelikte egzersiz yapmak faydalı mı?

 Eğer gebelikte egzersiz yaparsanız 9 ay boyunca kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.Egzersiz yapmanın yararları çoktur fakat yaptığınız egzersiz çeşidi ve miktarı gebeliğin aşamalarına uygun olması önemlidir.Egzersiz yapmadan önce doktorunuzdan izin almanız gerekir,çünkü size özel bir problem nedeniyle doktorunuz egzersiz yapmanızı yasaklayabilir.Eğer gebelikte düşük yapma riski taşımıyorsanız doktorunuz fitness programı için genellikle egzersiz yapmanıza izin verir.


Araştırmalara göre haftada en az 3 kere ve her keresinde en az 20 dakikalık antrenman yapmak durgun kadınlara göre doğum yapmanız daha kısa sürer.

Egzersiz yapmaya başlamadan önce:

-Her gebeliğin farklı olduğunu unutmayın.Ve her kadının gebelikle mücadele yeteneği farklıdır.

-Egzersiz sırasında ortaya çıkan belirtilere dikkat edin,eğer kanama,aşırı yorgunluk,baş dönmesi ve nefessiz kalma gibi belirtilerle karşılaşırsanız egzersiz yapmayı hemen durdurun.

-Gebeliğiniz yüksek risk taşıyorsa egzersiz yapmadan önce kesinlikle doktorunuza başvurun.

Gebelikte egzersiz yapmanın faydaları

-Sırt ağrısı azalır.
-Kendinize olan öz güven artar.
-Aşırı kiloları önler.
-Gelecekte kemik erimesini önler.
-Doğum sancıları ile mücadele yeteneğinizi artırır.
-Dolaşım sistemini geliştirir.
-Gebelik diyabeti ve yüksek tansiyon riskini azaltır.
-Vücudun duruş vaziyetini geliştirir.

Egzersiz yapmanın diğer faydaları

-Plasenta:Makul derecede egzersiz yapmak plasenta üzerinde pozitif etki yapar.Plasentanın gelişmesi bebeğin daha iyi kan,besin ve oksijen aldığı anlamına gelir.Oksijen kaynağının artması bebeği doğum sırasında korur.Egzersiz plasenta gelişimine yardımcı olur ve sağlıklı boyutta kalmasını sağlar.Eğer egzersiz yapmayı durdurursanız plasenta normal boyutuna düşer.

-Bebek üzerinde etkisi:Yapılan araştırmalara göre bazı egzersiz çeşitlerini uygun seviyede yaptığınız zaman bebek gelişimi üzerinde pozitif etki yapar.Örneğin,egzersiz sırasında yaptığınız hareketler bebeğiniz için yatıştırıcı olabilir.Orta derecede egzersiz hormon üretimini sağlar ve bu hormonlar plasenta aracılığıyla bebeğe geçer.Egzersiz yapmak plasenta gelişimine yardımcı olur ve plasentanın gelişimi de bebeğin gelişimine büyük oranda yardımcı olur.Ayrıca egzersiz yapan anne bebekte aşırı yağ gelişimini önler ve bebeği strese karşı korur.

-Doğum ve doğum sancısına etkisi:Gebelikte formda kalmak sezaryen ve forseps riskini büyük oranda azaltır.Düzenli egzersiz yapan kadınlar genellikle doğum sırasında ağrı kesici ilaçlar almaz.Bunlar tartışılabilir,fakat egzersiz yapmak doğum nedeniyle oluşan stresi azaltır.Hamile kadınlara doğum için daha fazla enerji kazandırır.

-Eski halinize dönmenizi hızlandırır:egzersiz yapmak doğumdan sonra daha çabuk iyileşmenizi sağlar,ayrıca sırtınızı ve kalçalarınızı güçlendirir.Daha hızlı bir şekilde kilo kaybına neden olur ve formda kalmanızı sağlar.