Erken doğum sancısı başlarsa ne olur?

 Eğer doğum sancısının belirtileri ile karşılaşsanız veya  sıvının aktığını düşünüyorsanız doktorunuzu çağırın.Doktorunuz büyük ihtimalle daha fazla inceleme için sizi hastaneye götürecektir.Bebeğin kalp atışları izlenirken sizin kasılmalarınız(sancılarınız) izlenir,idrarınız  enfeksiyon belirtileri için kontrol edilir ve size fetal fibronektin tarama testini uygulayabilir.


Eğer amniyon sıvısı veya bebeğin etrafını saran zar yırtılmamışsa  doktorunuz  rahim ağzının(boynu) durumunu belirlemek için sizi vajinal incelemeye tabi tutabilir.Ayrıca doktorunuz  amniyon sıvı miktarını belirlemek,bebeğin geliştiğini doğrulamak ve hamilelik yaşınızı ve pozisyonunu öğrenmek için karın ultrasonu yapabilir.Son olarak bazı doktorlar vajina ultrasonu yaparak rahim boynunuzun  uzunluğunu ve meydana gelen değişiklikleri ölçer.

Eğer bütün testler negatifse bebeğin etrafını saran zar yırtılmamış,rahim boynunuz şişmemiş,sancılarınız yatışmaya başlar ve siz ve bebeğiniz sağlıklı gözükür.Büyük bir ihtimalle eve gönderilirsiniz.

Bazı doktorlar bu durumu çok az farklı yönetmesine rağmen genel izledikleri yol genel aynıdır.

Eğer 34 haftalık veya daha az hamileyseniz ve erken doğum sancılarına yakalandığınız tespit edilirse,amniyotik zarı hasar görmüşse,bebeğinizin kalp atışları güven vericiyse ve idrarınızda herhangi bir enfeksiyona rastlanmazsa doktorunuz doğumunuzu erteyebilir.

İlk olarak bebeğinizde  grup B streptokok  enfeksiyonu önlemek için size İV antibiyotikleri verilir.48 saat içinde etkili olur.Büyük ihtimalle sancılarınızı uzun zaman ertelemek için size bazı ilaçlar verilir böylece bebeğinize corticosteroids verilerek bebeğin akciğerleri hızlı bir şekilde gelişme gösterir.

Eğer küçük bir hastanedeyseniz ve erken doğan bebekler için özel neonatal bakım yoksa sizi daha büyük bir hastaneye transfer edebilirler.

Eğer 37.haftadan önce amniyotik zarı yırtılmışsa  ve hiçbir kasılmaya sahip değilseniz yanı sancınız yoksa doktorunuz bebeğinizin daha da gelişmesi için bekleyebilir de  sancınızı harekete geçirebilir de.Bu mikrop kapıp kapmadığınıza,ne kadar süre hamile olduğunuza ve diğer benzer sebeplere bağlıdır.

Eğer 34 hafta veya daha fazla hamileyseniz ve amniyotik sıvısı patlamışsa doğum sancılarınız artırılabilir ve sezeryanla bebeğiniz alınabilir.

Aksi halde 34 haftadan az hamileyseniz doktorunuz size beklemenizi söyleyebilir.Beklemenin temel sebebi bebeğin daha gelişmesi ve böylece daha sağlıklı olmasıdır.Fakat erken hamilelik yaşlarında beklemek ani indüksiyon ve  sezeryan riskini artırır.

Siz beklerken size antibiyotikler verilir ve böylece enfeksiyon kapma riskiniz azalır hamileliğin uzamasında yardımcı olur.Bu bekleme esnasında bebeğinizin akciğerleri de verilen corticosteroid sayesinde hızlı bir şekilde gelişir.

Bu zaman aralığında doktorunuz tarafından dikkatli bir şekilde izlenirsiniz.Eğer siz de mikrop veya enfeksiyon belirtisi görülürse ve bebeğinizin gelişimini engelleyen başka bir problem varsa  doğum sancınız tetiklenebilir ve sezeryanla bebeğiniz alınabilir.