Gebelikte plasenta kanaması

 Hamilelik boyunca plasenta rahimde gelişen bir organdır.Plasenta bebeğinize oksijen ve besin sağlar,bunun yanında bebeğin atıklarını dışarı atar.Plasenta rahim duvarına bağlanmış ve göbek bağı ondan oluşur.Bir çok gebelikte plasenta rahimin tepesine veya yan tarafına bağlıdır.


Gebelik boyunca bir çok faktör plasentanın sağlığını etkiler,bunlardan bazıları:

-Annelik yaşı:Bir çok plasenta problemi genellikle yaşlı kadınlarda ortaya çıkar,özellikle 40 yaşından sonra.
-Erken zar yırtılması:Hamilelik boyunca bebeğiniz amniyon kesesi denilen içi sıvı dolu zarla çevrilidir.Eğer bu zar daha doğum sancıları başlamadan sıvı sızdırırsa veya patlarsa,plasentada oluşan problem riskleri artar.
-Yüksek tansiyon:Yüksek tansiyon plasentanızı etkiler.
-İkizlere veya fazlasına gebe olmak:Eğer çoğul bebeklere hamile kalırsanız bazı plasenta problemleri ile karşılaşma riskiniz fazladır.
-Kan pıhtılaşma bozuklukları:Bu durum kanın pıhtılaşma yeteneğini bozar veya pıhtılaşma olasılığını artırarak plasenta problemlerine neden olur.
-Geçmiş rahim ameliyatı:Eğer sezaryen veya rahim kistleri nedeniyle rahim ameliyatı olduysanız bu plasenta için risk oluşturur.
-Geçmiş plasenta problemleri:eğer daha önce plasenta problemleri yaşadıysanız,yeniden yaşama riskiniz büyüktür.
-Bazı zararlı maddeler:Sigara veya kokain gibi illegal madde alan kadınlarda plasenta problemleri yaygındır.
-Karın travması:Karın bölgesine olan travma veya karnın darbe alması plasenta için risk oluşturur.

Gebelik boyunca,plasenta ile ilgili en çok meydana gelen problemler plasenta previa,plasenta akreata,ve ablasyo plasentadır.Bu problemler ağır vajinal kanamaya neden olabilir.Doğumdan sonra,rahimden ayrılmayan plasenta da yaygın bir durum olmasa da kadınlar için endişe kaynağıdır.

-Ablasyo plasenta:eğer plasenta doğumdan önce rahim iç duvarından kısmen veya tamamen ayrılırsa,bu durum ablasyo plasenta olarak bilinir.Ablasyo plasenta farklı derecelerde vajinal kanama,ağrı ve kramplara neden olur.Ayrıca bebeğiniz besin ve oksijenden mahrum kaldığı için erken doğum gerekebilir.

-Plasenta previa:bu problem plasenta tamamen veya kısmen rahim ağzını kapladığı zaman meydana gelir.Plasenta previa gebeliğin erken aşamalarında daha yaygındır,ve genellikle rahim büyüdüğü için kendiliğinden problem çözülür.Plasenta previa hem doğumdan önce hem doğum sırasında aşırı kanamaya neden olabilir.Eğer doğum zamanında problem çözülmezse sezaryen gerekebilir.

Plasenta akreata:eğer plasenta kan damarları rahim duvarının derinliklerinde gelişirse plasenta akreata meydana gelir.Plasenta akreata gebeliğin son üç ayında ve doğumdan sonra aşırı kanamaya neden olabilir.Plasentanın alınması için sezaryenle doğum yapmak zorunda kalabilirsiniz,eğer durum çok ciddi ise histerektomi ameliyatı ile rahim alınır.Plasenta akreatanın daha ciddi bir diğer şekli inkreatadır.Plasenta inkreata plasentanın rahim kaslarını işgal etmesidir veya plasenta rahim duvarının iç tarafına doğru gelişir.

-Rahimden ayrılmayan plasenta:eğer bebeğin doğumundan sonra plasenta 30-60 dakika içinde rahimden ayrılmazsa bu ayrılmayan veya alıkonulan plasenta olarak bilinir.Eğer plasenta kısmi kapanmış rahim ağzının arkasında kalırsa veya rahim duvarından ayrılmazsa ve tedavi edilmez,bu durum enfeksiyon ve annenin aşırı kan kaybetmesine neden olabilir.

Eğer gebelik boyunca alttaki problemleri fark ederseniz doktorunuza başvurun:

-Vajinal kanama
-Karın ağrısı
-Şiddetli sırt ağrısı
-Hızlı rahim kasılmaları
-Karnınıza herhangi bir darbe alırsanız ve bu darbe sonucunda herhangi bir travma fark ederseniz.

Bir çok plasenta problemleri önlenemez,fakat bazı adımları atarak daha sağlıklı bir gebeliğe sahip olabilir ve problemin meydana gelme riskini azaltabilirsiniz:

-Gebelikte sık sık doktorunuzu ziyaret edin.
-Sigara içmeyin ve illegal maddelerden kaçının.
-Sezaryenle doğum yapmaya karar vermeden önce doktorunuzla konuşun.
-Eğer sağlığınız ile ilgili diyabet veya yüksek tansiyon gibi bir kronik hastalık varsa bunu gebelikte kontrol altına tutmak için doktorunuzla birlikte çalışın.

Eğer daha önceki gebeliğinizde plasenta problemleri ile karşılaştıysanız ve tekrar gebe kalmayı planlıyorsanız,gebe kalmadan önce problemlerin yeniden ortaya çıkma risklerini minimum seviyeye indirgemek için doktorunuza danışın.Geçmişte rahimde herhangi bir ameliyat olduysanız doktorunuza söylemeyi unutmayın.

Bebeği vajinal yolla doğurursanız,plasentayı da vajinal yolla teslim edeceksiniz,plasentanın teslimi doğumun üçüncü aşamasında olur.Doğum yaptıktan sonra hafif kasılmalar devam edecektir.Doktorunuz alt karın bölgesine masaj yaparak rahimi tetikler ve rahim plasentayı serbest bırakır.Doktorunuz plasenta için sizden bir kaç kez daha ıkınmanızı isteyebilir.Plasenta ile birlikte küçük kanama olur.Plasenta genelikle beş dakika içinde teslim edilir,bazı durumlarda bu süre 30 dakikayı bulabilir.