İlk ay gebelik belirtileri nelerdir?

Eğer son adet döneminin ilk gününden itibaren sayarsanız gebelik yaklaşık olarak 40 hafta sürer.Haftalar üç aşama içinde gruplanmış.

İlk üç ay(1.hafta-12.hafta)

Gebeliğin ilk üç ayı boyunca vücudunuz bir çok değişikliğe maruz kalır.Hormonal değişiklikler neredeyse vücudunuzdaki tüm organ sistemlerini etkiler.Bu değişiklikler çok erken,hatta gebeliğin birinci haftasında bazı belirtileri tetikleyebilir.Adet kaybı gebe kaldığınızın açık bir belirtisidir.Gebeliğin diğer belirtileri:

-Aşırı yorgunluk
-Ağrıyan,şişen göğüsler.Meme uçları dışarı doğru çıkabilir.
-Mide bulantısı ve kusma nedeniyle mide bozulması
-Bazı yiyeceklerden tiksinmek
-Ruhsal değişiklikler
-Kabızlık
-Daha sık idrara çıkmak
-Baş  ağrısı
-Mide ekşimesi
-Kilo almak veya kaybetmek

Vücudunuz değiştikçe siz de bazı değişiklikleri yapmak zorunda kalabilirsiniz,örneğin:yatağa erken gitmek veya küçük öğünler ve sık yemek yemek.Hamileliğiniz ilerledikçe bu rahatsızlıkların çoğu ortadan kaybolur.Ve bazı kadınlar kendini hiç rahatsız hissetmeyebilir.Eğer daha önce gebe kaldıysanız bu zamanda farklı davranabilirsiniz.Her kadın farklı olduğu için,her gebelikte farklı olur.

İkinci üç ay(13.hafta-28.hafta)

Bir çok kadına göre gebelikte ikinci üç ay,ilk üç aya göre daha kolay geçer.Fakat,bu dönemde gebeliğiniz hakkında bilgi almanız çok önemlidir.

Mide bulantısı ve yorgunluğun kaybolduğunu,kendinizi daha çok enerjik hissettiğinizi fark edebilirsiniz.Fakat başka bazı yeni değişiklikleri de fark edebilirsiniz.Rahim geliştikçe karnınız daha çok şişmeye başlar.Bu üç ay bitmeden bebeğin hareket ettiğini hissedebilirsiniz.

İkinci üç ayda vücudunuz gebeliğe uyum sağlamak için alttaki değişiklilere maruz kalabilir:

-Sırt,karın,kasık ve uyluk ağrısı gibi vücut ağrıları
-Karın,meme,uyluk ve kalçalarda deri çatlakları
-Meme uçları etrafındaki alanın koyulaşması
-Göbek çukurunda kasık saç çizgisine doğru giden bir çizginin ortaya çıkması
-Ellerde karıncalanma veya uyuşma,buna karpal tünel sendromu denir.
-Karında,avuç içinde ve ayak tabanlarında kaşınma.Eğer bunlarla birlikte mide bulantısı,iştah kaybı,kusma,sarılık veya yorgunluk gibi belirtilerle karşılaşırsanız hemen doktorunuza haber verin,çünkü bu ciddi bir karaciğer hastalığının belirtisi olabilir.
-Ayak bilekleri,parmaklar ve yüzde şişkinlik.Eğer şişlikler çok ani olursa veya birden kilo alırsanız,doktorunuza danışın çünkü bu preeklampsinin belirtisi olabilir.

Son üç ay(29.hafta-40.hafta)

İkinci üç ayda yaşadığınız bazı rahatsızlıklar devam ediyor.Artı,bazı kadınlar nefes almakta zorluk çektiğini ve daha çok idrara çıktığını fark edebilir.Bunun nedeni bebek daha çok gelişiyor ve organlara daha çok basınç uyguluyor.Endişelenmenize gerek yok,bebeğiniz iyidir,ve bu rahatsızlıklar doğumdan hemen sonra geçecektir.

Son üç ayda fark edebileceğiniz bazı vücut değişiklikleri:

-Nefes darlığı
-Mide ekşimesi
-Topuk,parmak ve yüzün şişmesi
-Hemoroid
-Bebeğin karnın alt bölgesine yavaş yavaş hareket etmesi veya düşmesi
-Kasılmalar,bunlar yalancı veya gerçek kasılmaların belirtisi olabilir.

Son gününüze yaklaşırken rahim ağzı incelmeye ve yumuşamaya başlar.buna efasman denir.Bu normaldir ve doğum sürecinde doğum kanalının açılmasını sağlar.