Hamilelikte vitamin almak

Sağlıklı bir diyet yapmak zekice bir fikirdir-özellikle hamilelik boyunca.Ayrıca hamilelik boyunca prenatal vitaminleri almak annenin almadığı besinlerin yerini doldurmak için iyi bir fikirdir.

Prenatal vitaminler yanı doğum öncesi vitaminler bir çok vitamin ve mineral içerir.İçerdiği folik asit,demir,iyot ve kalsiyum oldukça önemlidir.

Folik asit,kalsiyum ve demir

Folik asit beyni ve omurgayı sinirsel tüp doğum bozukluklarını engeller.

Sinirsel tüp bozukluklar hamilelikten sonra ilk 28 gün içinde meydana gelir.Bir kadın hamile kalmadan önce günde 400 mikrogram folik asit almalı ve hamileliğin ilk 12 haftasına kadar bunu devam ettirmelidir.

Sinirsel tüp bozukluğu ile bebek taşıyan bir kadın doktoruna başvurmalı ve bunun için folik asidin farklı dozunu alıp almayacağını sormalıdır.Araştırmalar hamilelikten önce ve hamiliğin ilk üç ayında folik asit almanın kadına fayda sağladığını göstermektedir.Fakat yine de almadan önce doktorunuza danışın.

Falik asit içeren yiyecekler yeşil yapraklı sebzeler,fındık,fasulye,narenciye,meyvedir.Ayrıca bunlara destek olarak folik asit eklerini de alabilirsiniz.

Kalsiyum hamile kadınlar için önemlidir.Bebek anne karnında gelişirken kendi kemiklerini geliştirmek için annenin kemiklerinden kalsiyum alır.Böylece hamilelik sırasında kemik sağlığınızı korumak istiyorsanız kalsiyum almanız gerekir.

Hamilelik boyunca iyot kadının tiroid fonksiyonları için kritik bir yapıya sahiptir.Yeteri miktarda iyot almasanız düşük veya bebeği ölü olarak doğurabilirsiniz.Ayrıca iyot eksikliği zihinsel engelli ve sağırlık gibi durumlara neden olabilir.

Demir hem bebek için hem de anne için kan ihtiyacı giderir-oksijen taşır.

Doğum önce vitaminler hangi mineral ve vitaminleri içerir?

-400 mikrogram folik asit
-400 İU D vitamini
-200-300 miligram kalsiyum
-70 gram C vitamini
-3 mg tiamin
-2 mg b2 vitamini
-20 mg niasin
-6 mikrogram B12 vitamini
-10 mg E vitamini
-15 mg çinko
-17 mg demir
-150 mikrogram iyot  içerir.

Eğer doğum öncesi (prenatal) vitaminler midenizi bulandırırsa?

Bazı doğum öncesi vitaminler mide bulantısına neden olabilir.Eğer mideniz bulanırsa doktorunuza başvurun.Size farklı çeşitte bir prenatal vitaimin tavsiye edebilir.Mesela bazı kadınlar yutulan vitaminleri değil çiğnenebilir veya sıvı vitaminleri aldığında kendilerini daha iyi hissederler.