Hamilelikte enerji içecekleri zararlı mı?

Hamilelik kadınları fazlasıyla yorabilir. Yorgunluk başlangıcı ilk üç ayda yaygındır. Son üç aya gelindiğinde ise, bebeğinizin artan kilosu sizi gündelik hareketlerinizi yapamayacak kadar yorabilir. Bu zamanda gazlı içecekler tüketmek cazip gelir, fakat içeriğindeki fazla şeker, kafein ve sodyum içmeden önce iki kez düşünmenizi gerektirir.

Hamilelik Sırasında Gazlı İçecekler Tüketmek Güvenli Mi?

Genellikle, hamilelik ve gazlı içecekler bir arada düşünülemez. Hamile kadınlara gazlı içecekler hiçbir doktor tarafından önerilmez. Gazlı içeceklerin içeriğindeki zararlı maddeler sizi ve bebeğinizi kötü yönde etkileyebilir.

1. Sentetik Vitamin ve Mineraller
Gazlı içecekler fazlasıyla sentetik vitamin ve mineral içerirler. Kalitesizdirler ve bedeninize toksin madde girişini sağlarlar. Pek çok sentetik vitamin ve mineral GDO içerir ve doğumda yaşanacak problemlere ve hatta kansere sebebiyet verir.

2. Kafein
Dozu ayarlanmış, aşırıya kaçmayan kafein tüketmek bebeğinize zarar vermez. Fakat düzenli olarak kafein tüketirseniz bebeğiniz doğmadan kafein bağımlısı hale gelir. Araştırmalar hamilelikte aşırı kafein tüketmenin düşüğe ve diğer hamilelik problemlerine yol açtığını gösteriyor. Bu sebeple aşırı kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız.

3. Rafine Şeker ve Yapay Tatlandırıcılar

Bu, hamilelik ve gazlı içeceklerin neden bir arada yürümediğine dair bir diğer sebeptir. Rafine şeker fazlasıyla toksin madde içerir ve kansere yol açar. Tüm gazlı içecekler de rafine şeker içerir, bu da demektir ki hamileliğiniz sırasında uzak durmaya ekstra özen göstermelisiniz.

Günümüzde, pek çok şekersiz içecek satışa sunulmakta. Yapısında rafine şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanılmasına rağmen, rafine şeker içeren gazlı içeceklerden çok daha zararlılar. Pek çok sağlık problemine yol açan yapay tatlandırıcılardan uzak durmalısınız.

4. Ph Seviyesi

Gazlı içecekler asidiktir ve Ph seviyeleri yaklaşık 3 dolaylarındadır. Kanımızın normal Ph seviyesi 7.3tür ve asidik duruma gelmesi için 7.0 Ph seviyesine düşmesi yeterlidir. Kanınız asidik durumda iken yeterince oksijen taşıyamaz ve bu fazlasıyla halsiz hissetmenize yol açar.

5. Sodyum

Hamile kadınlar ilk aylarda vücuda sodyum girişini kısıtlamamalıdır. Fakat, hamileliğin son aylarında vücut fazla sodyum tüketimi sebebiyle su tutup ödem yapabilir. Son dönemlerde sodyum alımını kesmek sizin için yararlı olandır. Gazlı içecekler de fazlasıyla sodyum içerdiğinden, özellikle son aylarınızda uzak durmanız için önemli bir sebep.

6. İçeriğindeki Diğer Maddeler

Gazlı içecekler taurin, karnitin, inositol vb. zararlı maddeler de içerir. Bebeğinizin bu zararlı maddelerle daha anne karnındayken tanışmasını istemiyorsanız, hamilelik sırasında bu maddelerden de uzak durmalısınız.

Vücudunuza Enerji Sağlamanın Sağlıklı Yolları

Gazlı içeceklerin size ve bebeğinize zarar vereceği düşünüldüğünde, vücudunuza enerji sağlamanın sağlıklı yollarını denemenin vakti geldi demektir.

1. Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli vücut egzersizleri sağlığınız için çok önemlidir. Kan dolaşımınızı düzenler, vücudunuza daha fazla oksijen girmesini sağlar. Bu da direkt olarak enerjinizi artırır. Düzenli egzersiz ile vücudunuz endorfin hormonu salgılar ve bu daha iyi ve daha mutlu hissetmenizi sağlar. Eğer iyi hissederseniz, hamileliğin getirdiği stres ile çok daha kolay başa çıkabilirsiniz. Kendinizi yormamak şartı ile istediğiniz aktiviteyi seçebilirsiniz: yoga, yürüyüş, yüzme vb. Günde 30 dakika enerji sağlamak için yeterli olacaktır.

2. Sağlıklı Yiyecekler Tüketin

Sağlıklı bir diyet siz ve bebeğiniz için çok önemlidir. Gerekli besleyici maddeleri, vitamin ve mineralleri içeren bir beslenme düzenine sahip olmalısınız.

Taze meyveler, tüm yeşillikler, mantar, baklagiller, kara ve yeşil lahana, patates ve fındık, fıstık tarzı kuruyemişler diyetinizin bir parçası olmalı. Bu yiyecekler fazlasıyla enerji sağlar.

Sadece proteinler kas oranınızı korumanıza yardımcı olur. Düzenli olarak balık ve tavuk tüketmeyi unutmayın. Omega-3 gibi sağlıklı yağları da unutmamak gerek.

3. Günlük Su İhtiyacınızı Unutmayın

Eğer hamileyseniz suyun sizin için önemi normalden çok daha fazladır. Araştırmalara göre, hamile kadınlar günde 4.8 litre su tüketmelidir. Aslına bakarsanız, günde 5 litre su tüketmenize gerek yoktur, yediğiniz ve içtiğiniz besinler de su içermektedir. Fakat saf su diğer tüm içeceklerden daha faydalıdır. Eğer saf su içmek sizin için zorsa, kafeinsiz çay tüketmeyi deneyin.

4. Stresten Uzak Durun

Özellikle hamileyken stres iyi bir şey değildir. Mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışın ve sizi strese sokacak ortamlardan uzak durun. Hamilelik sebebiyle stres yaşamak, özellikle ilk kez anne olacaklar için fazlasıyla doğaldır. Pozitif düşünmeye çalışın. Stresle başa çıkmak için farklı yöntemler var, meditasyon ve nefes egzersizlerini deneyin.

5. İyi Uyuyun

Enerjinizi arttırmak istiyorsanız, yeterli uyku uyumalısınız. İnsanların çoğu için günde 8 saat uyku yeterlidir. Fakat hamile kadınlar gün içerisinde şekerleme saatleri dahil olmak üzere daha fazlasına ihtiyaç duyar. Uyumakta zorluk çekiyorsanız eğer, sizin için en uygun pozisyonu bulmaya çalışın. Vücudunuza kulak verin, ihtiyaç duyduğunuz her an yatıp dinlenin.