Hamilelikte şeker bebeğe geçer mi?

Gebelik şekeri,gebelik boyunca kanda bulunan şeker seviyesinin büyük oranda yükselmesi anlamına geliyor.Kanda anormal şeker seviyesi gebelikte annenin sağlığını etkilediği gibi bebeğin sağlığını da olumsuz yönde etkileyebilir.Genellikle gebeliğin son üç ayında kendini gösterir ve önceki gebeliklerinde gebelik şekeri olan kadınlarda daha sık meydana gelir.

Gebelik şekeri bebeğe geçer mi?

Anne kanında yükselen glukoz seviyesi kan yoluyla bebeğe de geçer ve bebekte bazı organların zarar görmesine neden olabilir.Bebek anneden kan aldığı için kanda bulunan yüksek şeker aynı zaman da bebeğe de geçer ve bunun sonucunda bebekte bazı anormal durumlar meydana gelebilir.

Gebelik şekeri bebek üzerindeki etkileri?


Gebelik şekeri bebek üzerinde bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir,bunlardan bazıları:

1-Makrozomi


Doğum sırasında bebeğin aşırı kilolu olması durumudur.Bu meydana gelir çünkü anne kanında bulunan yüksek miktarı plasenta aracılığıyla bebeğin kan dolaşımına geçer.Aşırı glukoz pankreası ekstra insülin üretimi için uyarır.İnsülin bebekte  anormal gelişme ve makrozomi ye neden olur.Doğum kanalı bebeğe oranla çok dar olduğu için bu tür bebeklerin yaralanma riskleri büyüktür.

2-Hipoglisemi


Gebelik şekeri olan annelerin bebeklerinde pankreas oldukça aktif olur,bu bebekler insülin seviyesi çok yüksek olur.Doğumdan hemen sonra bu yüksek insülin seviyesi bebeğin kan şeker yoğunluğunda sert düşüşe neden olur.Ciddi hipoglisemi nöbetlere bile neden olabilir.

3-Prematüre doğum


Gebelik şekere olan kadınlarda erken doğum yapma riski yüksektir.Prematüre olan bebeğin akciğerleri henüz gelişme aşamasında olduğu için doğduktan sonra bazı solunum problemleri yaşayabilir.Ayrıca erken doğumda yenidoğan sarılık riski de yüksek olur.Prematüre bebeklerde diğer bebeklere göre bazı sağlık problemleri yaşama riski ileriki aşamalarda daha fazladır.

4-Tip-2 diyabet riski


Bebeğin hayatının ileri ki aşamalarında tip-2 diyabet geliştirme riski gebelik şekerinin bebek üzerindeki diğer bir etkisidir.Çünkü gebelik şekeri bebeğin obezite olma riskini artırır ve böylece obezite olan kişilerde tip-2 diyabet riski yüksek olur.

5. Öğrenme problemleri


Eğer gebelik şekeri kontrol altına alınamazsa,vücut enerji üretmek için yağları metabolize eder.Yağ ürünlerinin parçalanması sonucunda açığa çıkan keton bebek için tehlikelidir,ve bebekte zihinsel problemler gibi risklere neden olabilir.Örneğin,bebek düşük İQ ve öğrenmede zorluk gibi durumlarla karşı karşıya kalır.

6-Bebek üzerindeki diğer etkiler


-Ölü doğum riski büyük oranda artar.

-Vücutta yetersiz magnezyum ve kalsiyum nedeniyle bebek el ve ayaklarda istemsiz kas hareketleri gibi kas hastalıklarını geliştirebilir.

Gebelik şekerinin bebek üzerindeki yan etkileri nasıl önlenir?


Bazı adımlar atılarak bebek üzerindeki etkiler büyü oranda azaltılabilir,bunun için en önemli adım gebelik şekerini kontrol altına almaktır.

1-Düzenli egzersiz yapmak


Haftada yaklaşık 2.5 saat egzersiz yapmak kan şekeri düzenlemesine yardımcı olur.Bu hedefinize haftada en 5 gün ve günde en az 30 dakika aktif kalarak ulaşabilirsiniz.Yumuşak egzersizler yapmak insüline karşı hücre hassasiyetini artırır.Biliyorsunuz insülin kanda şekerin azalmasına neden olur.Hamileliğin farklı dönemleri için uygun olan egzersizleri öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önemlidir.

2-Kanda glukoz seviyesini ölçmek


Kadın evde kendi kan şekerini ölçmeyi bilmelidir.Kan şekeri seviyesi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekli adımları atma konusunda size yardımcı olur.Eğer kan şekeriniz kontrol altındaysa gereksiz endişe ve stresten de kurtulmuş olursunuz.

3-Bebeğin gelişimini gözlemlemek


Bebeğin gelişimini gözlemlemek bebeğin genel sağlığı hakkında size bilgi verir.Bu bebeğin günlük tekme veya hareket sayısı olabilir.Eğer bebeğin hareketlerinde ani artış veya azalma olursa doktorunuza başvurun.Düzenli fetal ultrason ve non stres test de bebeğin gelişimi hakkında size bilgi verir.

4-Tıbbi muayene


Gebelik şekeri yüksek riskli gebelik anlamına gelir,düzenli doktor ziyaretleri önemlidir.Tıbbi muayenede kan şekeri,tansiyon ve idrar testleri yapılır.Ayrıca kilo değişimi ve beslenme statünüz dikkate alınır.

5-Tıbbi tedavi almak


Diyabet ilaçları,gebelik şekerini kontrol altına almak için çok önemlidir,ve ilaçlarınızın kullanımını aksatmamalısınız.Eğer kan şekeri çok yüksekse insülin iğnesi size verilebilir.

6-Dengeli bir diyet uygulamak


Normal kiloda bir kadın eğer hamile kalırsa günde ortalama 2200-2500,eğer kadın fazla kilolu ise 1800 kalori almalı.

-Aldığınız kalorinin %10-%20 si yumurta,peynir gibi yiyeceklerden gelmelidir.

-Yağlar kalorinin %30'undan azını oluşturmalı.

-Doymuş yağlardan gelen kalori %10 un altında olmalı.

-Geri kalan %40 lık kalori ihtiyacı meyve,sebze ve pirinç gibi karbonhidratlardan olmalıdır.

Not:Hipoglisemi riskini ve gebelik şekerinin bebek üzerindeki etkilerini azaltmak için doğumdan sonra 30 dakika içinde bebeği beslemek önemlidir.Doğumdan 2-4 saat sonra bebeğin kan şekeri ölçmeli,eğer bebeğin kan şekeri anormal ise daha çok bakıma ihtiyacı vardır,doktorlarınız buna göre önlem alacaktır.