Gebelik testi neden sabah yapılmalı?

Gebelikte döllenen yumurta veya embriyo rahime yerleştikten sonra plasenta tarafından gebelik hormonu denilen hCG hormonu salgılanmaya başlar.hCG hormonu çok hızlı bir şekilde artar ve neredeyse her 2-3 gün bir iki katına çıkar.

Tüm gebelik testleri hCG hormonuna göre çalışır.Gebelik testinde bulunan kimyasal maddeler hCG hormonu ile etkileşime geçerek testin pozitif sonucun vermesini sağlar.Fakat hCG hormonu seviyesi testin hassaslık derecesinin altında olursa test pozitif çıkmaz,aksine yanlış negatif çıkabilir.

Plasenta tarafından salgılanan hCG hormonu önce kana daha sonra idrara geçer.Bu nedenle eğer yerleşme kanamasından 3-4 gün sonra kanda gebelik testini,yerleşme kanamasından 6-7 gün sonra ise idrarda gebelik testini yaparsanız pozitif sonuç alabilirsiniz.


İdrarda gebelik testi veya evde gebelik testi neden sabah yapılmalı?

Sabah ilk uyandığınızda idrarda hCG hormonu daha yoğun olur,çünkü gün içinde içtiğiniz ve yediğiniz yiyecekler idrar yoğunluğunu etkiler.Bu nedenle sabah idrarda hCG daha fazla olduğu için test bunu hemen tespit edebilir,böylece hamile kaldığınızı daha kolay bir şekilde doğrulayabilirsiniz.

Günün diğer saatlerinde öğlen veya akşam da idrarda gebelik testini yaptırabilirsiniz.Fakat gün içinde içtiğiniz içecekler idrarın yoğunluğunu azaltır ve böylece test hCG hormonunu tespit etmekte zorlanabilir.

Bu nedenle eğer hamile kalmayı deniyorsanız ve hamile kaldığınızı öğrenmek istiyorsanız yerleşme kanamasından 6-7 gün sonra sabah uyandığınızda idrarda gebelik testini yapın.Eğer test pozitif çıkarsa bu durumda hamile kalmışsınız,fakat negatif çıkarsa bu her daim hamile kalmadığınız anlamına gelmez bu nedenle 4-5 gün bekleyin ve yeniden idrarda gebelik testini yapın.

Ayrıca testin yanında diğer bazı belirtilere de bakabilirsiniz,örneğin adet görmemek gebelik en önemli ve erken gebelik belirtilerinden bir tanesidir.Eğer adet olursa zaten hamile kalmadınız,fakat adet olmazsa büyük ihtimalle hamile kaldınız.Ve bunu doğrulamak için adetten birkaç gün sonra gebelik testini yapabilirsiniz.