Frengi enfeksiyonu belirtileri

 

Genel bakış

-Cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır
-Genellikle belirtileri yoktur
-Erken evrelerde veya aşamalarda tedavisi mevcuttur.
-Kondom iyi bir koruma sunar

Frengi nedir?

Frengi cinsel yolla bulaşan bir bakteri enfeksiyonudur.Vajina,anüs,üretra veya penis ,ayrıca dudak ve ağza da bulaşabilir.

Frengi eğer tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.Her yıl milyonlarca insan Frengi enfeksiyonu kapar.

Frengi belirtileri nelerdir?

Genellikle frengi belirtilere neden olmaz veya yumuşak belirtiler ortaya çıkar.Ve insanlar bunu fark edemezler.

Ayrıca frengi için bir kaç evre vardır.Belirtiler evreden evreye değişir.

İlk evre:frengi çıbanı denilen ağrısız,açık ve ıslak yaralar görülür.Sadece bir frengi çıbanı veya bir kaç tanesi gözükebilir.Frengi çıbanı genellikle enfeksiyondan 3 hafta sonra gözükmeye başlar.Ve yaklaşık olarak 3-6 hafta sürer.Frengi çıbanı rahim ağzında,vajinada,memelerde,anüste,ağızda gözükebilir.Ayrıca ilk evrede şişen bezler de meydana gelebilir.

İkinci evre:Yaralar gözüktükten 3-6 hafta sonra diğer belirtiler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.Bu belirtiler iki yıl boyunca gelip gidebilir.Bu belirtiler:yorgunluk,orta derecede ateş,boğaz ağrısı,saç kaybı,kilo kaybı,şişen bezler,başağrısı ve kas ağrıları olabilir.

Son evre:Eğer frengi için tedavi olunmazsa çok kötü sonuçlar ortaya çıkabilir.Sinir sistemi,kalp,beyin ve diğer önemli organlar hasar görebilir ve bu ölümle sonuçlanabilir.Bu belirtiler genelikle enfeksiyondan sonra 1-20 yıl içinde ortaya çıkar.

Frengi tedavi edilebilir mi?

Eğer ilk evredeyseniz tedavi etmek oldukça kolaydır.Eğer frengi enfeksiyonu kapmışsanız antibiyotikler kullanabilirsiniz,gerekli durumlarda partneriniz de sizinle aynı zamanda tedavi olmalıdır.
Bunu unutmayın eğer frengi son aşamaya kadar ilerlerse tedavisi pek mümkün olmayan hasarlar ortaya çıkar.Düzenli test yaptırmanız frengi enfeksiyonunu fark etmenizi sağlar böylece ilk evrede kolayca tedavi edilebilir.

Frengi nasıl bulaşır?

-Vajinal ve anal ilişki
-Oral ilişki
-Öpme(çok az)  yolu ile bulaşabilir.

Frengi ve hamilelik

Hamilelik sırasında frengi enfeksiyonu fetüse bulaşabilir.frengi fetüs üzerinde çok ciddi etkileri vardır.Eğer tedavi edilmezse,bebeğin kalbine,beynine ve kemiklerine zarar verebilir hatta bebeğin kör kalmasına neden olabilir.Onun için hamilelik sırasında ve hamilelik öncesi sürekli frengi testleri yaptırın.