Daha kısa sürede nasıl hamile kalınır?

 Belki gerçekten sadece hamile kalmaya çok heveslisiniz belki de sadece bebeğinizin özel bir zamanda doğmasını istiyorsunuz.Yapacağınız veya öğreneceğiz dört şey hamile kalmayı denemeden hemen sonra aksi bir durum oluşmadığı sürece hemen hamile kalabilirsiniz.


Hamile kalmadan en az bir ay önce folik asit almaya başlamanız doğum bozuklukları riskini azaltacaktır.


1-Doktorunuza danışın ve genetik testlerden geçin

Eğer vücudunuz yeni bir canlıyı taşımaya hazırsa büyük ihtimalle sağlıklı bir hamilelik geçireceksiniz.Vücudunuzu buna göre şekillendirmek ve size yardımcı olabilecek değişiklikleri yapmak için  hamilelik öncesi kontrolden geçin yanı checkup yaptırın.Belki sizde bulunan bir sağlık problemi nedeniyle hamile kalmanız zaman alabilir.Yaptıracağınız checkup sayesinde bu problemi tespit edip,çözüme kavuşturup hemen hamile kalabilirsiniz.

Etnik yapınıza ve aile geçmişinize bağlı olarak eğer siz veya partneriniz kistik fibrosiz,orak hücre hastalığı ve diğer hastalıklar için taşıyıcı iseniz  doktorunuz sizi genetik taramadan geçirebilir.Bunu sizden ve partnerinizden alacağı kan testi ile yapabilir.Doktorunuzun bunun sonucunda size vereceği tavsiyeler yardımıyla sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz.


2-Ne zaman yumurtladığınızı öğrenin

Kısa sürede hamile kalmanın bir diğer sırrı da yumurtlama gününüzü bilmeniz.Yumurtayı boğanın gözü,spermi ise bir ok olarak düşünün.Eğer oku boğanın gözüne saplamayı başarırsanız hamile kalabilirsiniz.Eğer boğanın gözünü görmeden ne zaman karşınıza çıkacağını bilmeden okları rastgele atarsanız oklarınızın hedefi vurma olasılığı çok azdır.Bunun için yumurtlama gününüzü bilmeniz çok önemlidir.


Bir çok farklı metodu kullanarak yumurtlama gününüzü tahmin edebilirsiniz.Bunlardan bir tanesi yumurtlama günü hesaplama aracıdır.Eğer bir kaç ay içinde düzensiz regl periyotlarına sahip olmuşsanız yumurtlama gününüzü tahmin etmeniz zor olabilir,bu durumlarda gerekli tavsiyeler için doktorunuza başvurun.

3-Doğru zamanda meşgul olun

Yumurtalıktan ne zaman yumurta serbest bırakılacağını bilirseniz buna göre en verimli olduğunuz günlerde cinsel ilişkiye girebilirsiniz.Bu günler genellikle yumurtlamadan üç gün önce,gün sonra ve yumurtlama günüdür.Bazı kadınlar yumurtlama gününden altı gün önce cinsel ilişkiye girdiklerinde yine hamile kalabildikleri görülmüştür ama bu nadir bir durumdur.

Bebek yapmak için yumurtlama gününe yakın bir günde cinsel ilişkiye girmelisiniz çünkü sperm insan kadının vücudunda en fazla altı gün yaşayabilmektedir.Yumurta ise bir yaklaşık olarak bir gün yaşar.Eğer pazartesi ilişkiye girerseniz sperm pazar gününe kadar fallop tüpünde yumurtayı bekleyebilir.O hafta içinde(pazartesi-pazar arası) yumurtlamazsanız hamile kalamazsınız.

Diğer günlere göre daha sık ilişkiye girerseniz,bu size zarar vermez ancak daha hızlı hamile kalmanıza da yardımcı olmaz.

Eğer uzun zaman cinsel ilişkiye girmeyip  en verimli yanı yumurtlama gününüzü bekliyorsanız ilişkiye girmeden önce düşünmeniz gereken bir şey vardır.Partneriniz uzun zamandır boşalmadığı için ölü spermleri taşıyabilir ve bu da sizi hayal kırıklığına uğratabilir.Bunun için  partneriniz o gün gelmeden yanı yumurtlamadan gününden önce boşalmalıdır.

4-Sağlıklı bir sperm için çalışın

Sperm sağlıklı,güçlü ve bol olduğu zaman hedefi on ikiden vurabilir.Sağlıklı ve güçlü bir sperm için;

-Alkol tüketmeyi azaltın.Günlük içtiğiniz alkol testesteron seviyesini azaltır,sperm sayını düşürür ve anormal spermlerin çoğalmasına neden olur.

-Tütün ve illegal ilaçlar.Bunlar zayıf sperm fonksiyonlarına neden olabilir.

-Çinko,folik asit,kalsiyum, C ve D vitaminleri alın.Bu besinler bol ve güçlü sperm ortaya çıkarır.

-Sıcak küvet ,sauna ve sıcak banyo gibi yerlerden kaçının.Buradaki sıcaklık dereceleri sperm fonksiyonunu yavaşlatır.

Bu değişiklikleri şimdi yaparsanız yaklaşık üç ay sonra daha bol,güç ve sağlıklı bir sperme sahip olabilirsiniz.

Yardım almadan önce ne kadar süre içinde hamile kalmanız gerekir?

Eğer doğal bir şekilde hamile kalmayı düşünüyorsanız bu büyük olasılıkla üç ay içinde olabilir.Her on çiften altısı bu süre içinde hamile kalabilmektedir.

Tabi yaşınıza bağlı olarak daha uzun süre içinde hamile kalabilirsiniz.Yaşınız arttıkça verimliliğiniz de azalır.Eğer yaşınız 40 ise ve altı ay içinde başaramazsanız bir verimlilik uzmanına başvurun.Eğer 35 yaş altındaysanız yardım almadan önce bir yıl beklemenizde herhangi bir sakınca yoktur.