Antibiyotik adet geciktirir mi?

Antibiyotikler adet gecikmesi yapar mı?Bu soruyu özellikle bir haftadan fazla antibiyotik alıyorsanız ve beklediğiniz adet olmuyorsa kendinize sorarsınız.Beklediğiniz adet gelmeyince hamile kalmaktan da endişe edebilirsiniz,fakat ilaçlar her daim adet dönemini etkilemez.

Antibiyotik adet gecikmesine neden olur mu?


Antibiyotikler vücudunuz enfeksiyon kaptığı zaman size verilir.Kadınlar için genellikle üreme sisteminde oluşan enfeksiyonlar için tavsiye edilir (örneğin idrar yolu enfeksiyonu veya vajinada bakteri veya mantar enfeksiyonu).Antibiyotiklerin adeti etkilediğine dair kesin bir kanıt mevcut değildir.Eğer hala bu sorunun cevabını merak ediyorsanız,cevap sizin durumunuzla ilgili olabilir.

Fiziksel ve ruhsal stres adeti erteleyen yaygın faktörlerdendir.Bu nedenle üreme sisteminde meydana gelen enfeksiyon vücutta belli bir strese neden olabilir.Yani adetin gecikmesi antibiyotiklerden değil enfeksiyondan dolayı olabilir.Antibiyotik aldığınız zaman vücutta oluşan fiziksel stres de adeti geciktirebilir.Adeti geciktiren diğer faktörler uykusuzluk,aşırı egzersiz,ruhsal bozukluklardır.

Antibiyotik adeti nasıl etkiler?


Eğer antibiyotikler adeti bozuyorsa,bunu kesin doğrulamak için daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır.Antibiyotik kullanan birçok kadın adet döneminde herhangi bir değişiklik görmezken,antibiyotik kullanan bazı kadınlar ise adet döneminde değişiklik fark ettiklerini iddia ederler.Ve hemen akıllarına şu soru takılır 'antibiyotikler adeti geciktirir mi?' Doktorların verdiği cevap :'büyük ihtimalle hayır'.Adet gecikmesinin muhtemel nedeni antibiyotik yerine,enfeksiyon ile ilişkilendirilebilir.

Ayrıca antibiyotik aldığınız zaman şiddetli kramplar ve ağır kanama oluyorsa,büyük ihtimalle bu belirtilerin nedeni antibiyotik değil,kaptığınız enfeksiyondur.Çünkü enfeksiyon üreme sistemini büyük oranda etkileyebiliyor.

Antibiyotiklerin adeti etkileyip etkilemediğini kesin bir şekilde öğrenmek için fark ettiğiniz belirtileri doktorunuza anlatmalısınız.Bazen vücudunuz antibiyotiklere karşı hassas olabilir,böylece doktorunuz antibiyotiği değiştirmenizi tavsiye edebilir.

Adet gecikmesinin diğer nedenleri


Antibiyotik alırken ve ani adet kaybı olursa aklınıza şöyle bir soru takılabilir 'acaba antibiyotikler adetin gecikmesine neden olur mu?'.Eğer hamile kalmaktan korkuyorsanız,ve suçlayacak başka bir şey aramak istiyorsanız,yalnız değilsiniz çünkü adetin gecikmesine neden olabilecek diğer birçok faktör vardır:

1-Stres


Yoğun bir programa sahip olmak veya bazı ailesel travmalar adeti geciktiren yaygın nedenlerdir.Stres adeti kesebilir veya erteleyebilir,bazen de hamile kalmanızı önler.


2-Ergenlik


Ergen yaşlar adetin düzensiz olması ve bu nedenle gecikmesi normal bir durumdur.Antibiyotikler adetin gecikmesine neden olur mu?Ergenlikte adetin bazen olmaması veya gecikmesi yaygındır,adet zamanla biyolojik düzene girecektir.Yani aldığınız antibiyotikler bu probleme neden olmaz.

3-Aşırı kilo kaybı


Diyet veya egzersiz ile kaybettiğiniz aşırı kilolar adeti erteleyebilir hatta bazen adetin kesilmesine neden olabilir.Kadının yeme alışkanlığında oluşan bozukluk bazen adetin kesilmesine neden olur,anoreksiya nervoza gibi.

4-Tiroid bozukluğu


Tiroid bezi vücut metabolizmasını düzenler.Tiroid hormonunda oluşan dengesizlik veya bozukluk (hipertiroidizm veya hipotiroidizm) adet dönemi etkileyebilir ve adetin gecikmesine neden olabilir.

5-Polikistik over sendromu


Bu durum hormon bozukluğunu içerir ve yumurtlamanın kesilmesi,düşük östrojen ve progesteron seviyesine neden olur.Diğer belirtileri geç adet,aşırı saç gelişimi,kilo alma ve doğurganlık problemleridir.

6-Doğum kontrolü


Doğum kontrolünün en yaygın etkisi adet kaybıdır,zararsızdır.Düşük dozda alınan doğum kontrolleri adet gecikmesine neden olabilir.Ayrıca hormonal aşı veya iğnelerle yapılan doğum kontrolleri adet döneminin düzensiz olmasına neden olur.Bunları bıraktıktan sonra adet yine geri gelir,ve normal adet birkaç ay içinde düzelir.