Yumurtlama testinde silik çizgi

Yumurtlama testleri veya ovülasyon kitleri yumurtlama gününüzü veya ay içerisinde en doğurgan olduğunuz günü doğru bir şekilde tahmin edebilir.Kullanımı kolay olan ovülasyon kitlerini doğru bir şekilde ve belirtilen talimatlara göre kullanırsanız hamilelik şansınızı büyük oranda artırabilirsiniz.Ovülasyon testleri veya kitlerinde en çok yapılan hatalardan bir tanesi gebelik testlerinin metotlarını ovülasyon testleri için de genellemektir.Bu da kullanımda hatalara ve sonuçları yanlış yorumlanmasına neden olur.

Yumurtlama testinde silik çizgi pozitif mi?

Ovülasyon veya yumurtlama testleri gebelik testlerine benzemez,özellikle test sonuçlarını değerlendirirken bunu dikkate almanız gerekir.Sonuçlar sadece test çizgisi kontrol çizgisi kadar koyu veya kontrol çizgisinden daha koyu olduğu zaman pozitif olur.

Ovülasyon veya yumurtlama testleri hakkında sık sorulan sorular:

1-Ovülasyon testleri nasıl çalışır?

Ovülasyon testleri LH hormonunu tespit eder.Yumurtlamadan hemen önce LH seviyesi yükselir.Ovülasyon kitleri bu artışı tespit etmenize yardımcı olur ve ovülasyonu tahmin etmenizi sağlar.Ovülasyon günü ay içerisinde en doğurgan veya verimli olduğunuz gündür.Yükselen LH hormon seviyesi aslında yumurtalıklardan yumurta üretimini sağlar.Bu nedenle LH testini yaptırmak yumurtlama gününü tahmin etmede oldukça etkilidir.

2-Test sonuçlarını nasıl değerlendirmeliyim?Gebelik testlerine benzer mi?

Yumurtlama testleri hCG hormon seviyesini ölçen gebelik testlerine göre farklı çalışır.Pozitif sonuçlar eğer LH miktarı normalden daha fazlaysa veya normalle eşitse ortaya çıkar.Negatif sonuçlar ise LH miktarı veya seviyesi normalin altındaysa ortaya çıkar.Yani kontrol bandına göre daha yoğun olan veya koyu olan LH bandı pozitif sonuç,kontrol bandına göre daha az koyu olan veya gözükmeyen LH bandı negatif sonuçlar gösterir.


                                      


3-Yumurtlama testlerini her gün için aynı saatte mi yaptırmalıyım? 

Evet,her gün aynı saatte testinizi yaptırın.Çok sıvı alımı LH tespitini engelleyebileceği için testi yaptırmadan 2 saat önce sıvı alımınızı azaltın.

4-Ovülasyon kitleri ile ne zaman test yaptırmaya başlamalıyım?

Ne zaman test yaptırmaya başlayabileceğinizi öğrenmek için ilk önce menstrual döngü uzunluğunu belirlemeniz gerekir.Menstrual döngü uzunluğu kanamanın ilk başladığı günden bir sonraki ay kanamadan  bir önceki güne kadardır.Yumurtlama genellikle menstrual döngünün son gününden 14 gün önce gerçekleşir.Bunun için bu günlerde test yaptırabilirsiniz.Eğer menstrual döngü uzunlukları farklı çıkıyorsa veya adet günleriniz düzensizse daha çok test yaptırmanız gerekebilir.

5-LH seviyesi arttığı veya zirve yaptığı zaman ne kadar süre sonra yumurtlama gerçekleşir?

LH dalgalanmasından sonra genellikle 12-48 saat sonra yumurtlama veya ovülasyon gerçekleşir.LH seviyesi arttıktan sonra ovülasyon ortalama olarak 36 saat sonra gerçekleşir.

6-Ovülasyon testleri pozitif sonuç gösterdikten sonra cinsel ilişki için en iyi zaman nedir?

Hamilelik şansınızı artırmak için,LH seviyesinin arttığı gün veya ondan sonra 1-2 gün içinde cinsel ilişkiye girmeniz gerekir.

7-Soluk test bandının gözükmesi LH seviyesinin arttığını belirtir mi?

Soluk bant LH artışı için pozitif sonuç göstermez.Gebelik testinde bulunan soluk bant pozitif sonucu gösterebilir fakat ovülasyon kitlerinde ortaya çıkan soluk bant her daim negatiftir.

8-Bazal vücut sıcaklığı ile ovülasyon testleri aynı şeyi mi söyler?

Bazal vücut sıcaklığı LH dalgalanması bittikten sonra size bunu söyler.Bu nedenle bazal vücut ısısı veya sıcaklığı LH dalgalanmasını tespit edemez.Ovülasyon kitleri size hamile kalma şansınızın en yüksek olduğu günü büyük bir doğruluk payı ile söyleyebilir.

9-Ovülasyon kitleri doğum kontrol cihazı olarak kullanılabilir mi?

Ovülasyon testleri hamile kalmayı kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.Doğum kontrol aracı olarak tavsiye edilmez.

10-Clomid(kısırlık ilacı) ovülasyon testlerinin yanlış sonuç göstermesine neden olur mu?

Eğer ovülasyon testlerini çok erken yaparsanız clomid yanlış pozitif sonuca neden olabilir.Ovülasyon kitlerini clomid veya diğer kısırlık ilaçları ile birlikte nasıl kullanabileceğinizi lütfen doktorunuza başvurun.

11-Açık test çizgisi ve koyu test çizgisi pozitif sonucu gösterir mi?

Ovülasyon veya yumurtlama testleri gebelik testlerine benzemez,özellikle test sonuçlarını değerlendirirken bunu dikkate almanız gerekir.Sonuçlar sadece test çizgisi kontrol çizgisi kadar koyu veya kontrol çizgisinden daha koyu olduğu zaman pozitif olur.

12-Bugün ve dün pozitif test sonuçlarına sahip oldum.Yanlış yaptığım bir şey var mı?

Bu tür sonuçlar LH seviyenizin yükselip azaldığı anlamına gelebilir.

13-Bazal vücut sıcaklığım değişti fakat ovülasyon testleri LH artışını tespit edemedi.Bu ne anlama geliyor?

Bazen LH artışını kaçırmanız mümkün olabiliyor.Eğer bir gün  sonraki güne göre daha koyu test bandına sahip olursanız,bu asıl LH yükselişi kaçırdığınız anlamına gelir.Eğer termal değişiklik(vücut sıcaklığı değişikliği) meydana gelirse büyük ihtimalle yumurtlamışsınız.Bunun için yumurtlama gününüz yaklaştığı zaman günde iki kez test yaptırmanız iyi bir fikirdir.Başka bir ihtimal, eğer uzun süre idrarınızı tutamıyorsanız,yani çok sık idrara çıkıyorsanız ovülasyon testleri pozitif sonuç göstermeyebilir.