Rahim büyüklüğü ne kadardır? Hafta hafta rahim büyüklüğü

Gebelik boyunca kadınların kafasında vücutlarının nasıl değiştiği  hakkında bir çok soru işareti oluşur.Sadece bebeğin büyüklüğünü değil,aynı zamanda rahim büyüklüğünü de merak ediyorsunuz.

Rahim katlanarak gelişir.Şişirilen bir balonu düşünebilir ve rahminizi bu balona benzetebilirsiniz.

Gebelikten önce rahim küçük bir portakal büyüklüğündedir ve pelvisin derinliğinde yer alır.

Gebelik boyunca rahim büyüklüğü nasıl değişir :ilk üç ay

Gebeliğin 12. haftalarında rahim bir greyfurt büyüklüğündedir.ve büyük bir hızla gelişerek pelvis dışına çıkmaya başlar,ama hala pelvisin içine oturabiliyor.

Eğer ikizlere veya daha fazlasına hamileyseniz,rahminiz çok kısa süre içinde gelişmeye ve gerilmeye başlayacak.Ve böylece karnınıza dokunduğunuzda rahimi hissedebileceksiniz.

Rahim büyüklüğü:ikinci üç ay

İkinci üç ay boyunca,rahim bir papaya büyüklüğü kadar gelişecek.Artık pelviste yerini koruyamaz.Göbek ve göğüsler arasına yerleşecek.

Rahim geliştikçe, organları bulunduğu yerlerin dışına itiyor,etraftaki kas ve kirişlere gerilim uyguluyor.Bu büyük ihtimalle bazı ağrı ve sancılara neden olacak,fakat bu tamamen normal bir şeydir.Rahimin büyümesi göbeği yerinden çıkarabilir,fakat doğumdan sonra bu durum normale dönecek.

Gebeliğin 18 ve 20.haftaları arasında doktorunuz kasık kemiği ve rahimin tepe noktası arasındaki mesafeyi santimetre cinsinden ölçer.Rahim tepesine fundus denilir,böylece bu ölçüye fundus yükseklik denir.

Rahimde fundus yükseklik hamile olduğunuz gebelik haftasıyla ilgili sayıyı verir.Eğer bu sayı 32 santimetre ise,o zaman gebeliğin 32.haftasında olmalısınız.Eğer bu ilk gebeliğiniz değilse,ölçüm çok az miktarda daha büyük çıkabilir.

Eğer rahim büyüklüğü bulunduğunuz haftada olması gereken büyüklükte ise bu her şeyin iyi gittiğinin bir işaretidir.Eğer rahim çok küçük veya çok büyükse bu bazı komplikasyonların işareti olabilir ve komplikasyonu belirlemek için  bazı ekstra testler yaptırmanız gerekebilir.

Rahim büyüklüğü:son üç ay

Son üç ay boyunca,rahim büyümeyi bitirerek ve normal bir karpuz büyüklüğüne ulaşacak.Rahim ful geliştiği zaman kasık  bölgesinden göğüs kafesine kadar uzanacak.Doğuma hazır olduğunuz zaman,bebek pelvise düşer.

Gebelikten sonra rahim küçülür mü? 

Doğumdan sonra,rahim kademeli olarak eski gebelik öncesi büyüklüğüne ve konumuna geri döner.Bu sürecin tamamlaması yaklaşık olarak altı hafta sürer.


haftalık gebelikte rahim büyüklüğü