Nişan geldikten sonra ilişki zararlı mı?

Nişan akıntısı rahim ağzında toplanan kalın bir akıntıdır.Gebelik boyunca bu akıntı rahim ağında toplanır ve rahim ağzını mühürler yani kapatır.Ayrıca nişan akıntısı rahimi veya bebeği çeşitli enfeksiyon ve hastalıklara karşı korur.Gebelikte nişan gelmesi olduğu zaman bu doğumun yaklaştığının belirtisi olabilir.Doğum hazırlık için rahim ağzının genişlemesi veya açılması ile akıntı vajinaya geçer ve buradan dışarı atılır.

Nişan gelmesinden sonra cinsel ilişki güvenli mi?

Evet,nişan gelmesinden sonra su gelene kadar cinsel ilişkiye girebilirsiniz.Eğer zar yırtılmadıysa veya su gelmediyse ve nişan gelmesi olduysa hiç endişe etmeden cinsel ilişkiye girebilirsiniz.Nişan gelmesinden sonra cinsel ilişkiye girebileceğiniz gibi havuzda da yüzebilirsiniz.

Nişan gelmesinden sonra cinsel ilişkiye giren kadınların anlattıkları:

''36.haftada nişan gelmesi oldu,fakat beni ilişkiye girmekten alıkoyamadı.Şimdi gebeliğin 37.haftasındayım ve herhangi bir problem olmadan ilişkinin tadını çıkarıyorum.Fakat,siz kendinizi daha da güvene almak istiyorsanız doktorunuzla konuşabilirsiniz.Ben korkmuyorum.''


''Bunu anlamalısınız,ilişkiye girerek su gelmez,nişan akıntısı olsa bile.Bunun da anlamı nişan gelmesinden sonra bile ilişkiye girebilirsiniz.''
Nişan gelmesi nasıl anlaşılır?

Birçok kadın gebelikte sürekli bazı akıntılarla karşılaşır.Eğer siz de bu kadınlar arasında yer alıyorsanız,nişan gelmesi kafanızı karıştırabilir.Fakat,eğer vajinal akıntıya dikkatinizi verirseniz nişan  gelmesini hala anlayabilirsiniz.Nişan gelmesi genellikle açık renkli ve bazı kan izleri taşır.Akıntı rengi kandan dolayı pembe veya kahverengi yada koyu kırmızı da olabilir.Bazen de nişan gelmesi rengi yeşilimsi veya burun akıntısı gibi sarımsı olabilir.

Nişan gelmesi neden olur?

Nişan geldikten sonra ilişkiye girilir mi? Evet,ilişkiye girebilirsiniz,fakat şunu da merak ediyor olabilirsiniz; Neden nişan gelmesi oluyor? Birçok nedenden dolayı nişan gelmesi olabiliyor.Doğuma hazırlık içindir,doğum yaklaştığı zaman rahim ağzı genişler ve akıntı düşer böylece bebeğin önü açılmış veya kanal temizlenmiş olur.

Ayrıca muayene sırasında yanlışlıkla da olsa nişan gelmesi olabilir,yani rahim ağzında toplanan akıntı düşebilir.Aynı şey cinsel ilişki sırasında da gerçekleşebilir.Nişan gelmesinden sonra doğumun hemen gerçekleşeceğini düşünmemelisiniz.Çünkü doğum bazen nişan gelmesinden kısa bir süre sonra yani saatler içinde gerçekleşirken bazen de haftalar sonra doğum olur.

Nişan gelmesinden sonra rahim ağzı daha da açılır veya genişler böylece bebek çok kolay bir şekilde rahim ağzından geçebilir.

Nişan gelmesinden sonra cinsel ilişki

Nişan gelmesinden sonra yukarıda da belirtildiği gibi güvenli bir şekilde ilişkiye girebilirsiniz.Fakat su gelmesi olursa ilişkiden uzak durun.Ayrıca kendinizi güvene almak için bazı tedbirleri de almayı unutmayın.Hijyen kalmaya dikkat edin ve denizde yüzmekten kaçının.