Menstrual döngü, yumurtlama, adet dönemi ve hormonlar

Bir kadın bir ay içinde çok sayıda his veya duygu yaşar.Bazen gözükmeyen bir nedenden dolayı ağlar ve sinirli olur.Fakat,fark etmeden,menstrual döngü hormonlarının sizi heyecan içine atmasının bir nedeni vardır.Bir dakika için mutlu,bir dakika için üzgün olabilirsiniz.

Tüm bunlar iyi sebeplerden dolayı olur ve eğer hormonların hangi fazda ne yaptığını anlarsanız,ruhsal değişiklikleri daha iyi anlayacaksınız.Bu makale size kadın üreme sisteminde bulunan hormonların nasıl değiştiğini ve tüm bu değişikliklerin neden gerçekleştiğini anlatacak.

Menstrual döngü hormonları


Menstrual döngü hormonlarının bir amacı vardır.İyi bir tanesi,onlar vardır ve böylece bir bebeğe sahip olabilirsiniz.Kısa süre için düşünürseniz size zor gelebilir,fakat uzun süre için düşünürseniz,size eğlenceli gelir.28 günlük döngü içinde meydana gelen değişikliklerin bir amacı vardır.Eğer döngünün ortalarında kendinizi sevimli ve seksi hissediyorsanız,yumurtlama dönemi gelmiş demektir,ve hamile kalmanın tam zamanıdır.Ay sonunda kendinizi kötü hissederseniz,büyük ihtimalle sevimli ve seksi hissetmek için iyi bir zaman değildir,özellikle adet dönemindeyseniz.Hormonların nasıl değiştiğine bir göz atalım:

LH,FSH ve estradiol yumurtlama gününden yaklaşık birgün önce zirve yapaken,progesteron luteal faz döneminde zirve yapıyor.

Menstrual döngü başlangıcı


Doğduğunuz zaman,tüm hayatınız boyunca size yetecek kadar yumurtaya zaten sahipsniz,tüm hayatınız boyunca bunlardan yaklaşık olarak sadece 500 tanesi yumurtlama döneminde serbest bırakılır.Ergenlik dönemine girdiğiniz zaman,vücudunuz bu yumurtalarıın olgunlaşmasını sağlayan hormonlar üretir ve bu hormonlar ilk adet için sizi hazırlar.Ondan sonra menopoz dönemine girene kadar her ay adet olacaksınız ve yumurtlayacaksınız,tabi hamilelik dönemleri hariç.

Vücut tarafından ilk üretilen hormon follicle stimulating hormone (FSH),Türkçesi folikül uyarıcı hormon.FSH hormonu yumurtalıkları uyararak yumurtanın serbest bırakılması için hazır hale getirir.Bu  menstrual döngünün ilk haftasında gerçekleşir.Ayrıca yumurtanın olgunlaşması için vücudunuz luteinizing hormone (LH) üretir.

Mentrual döngünün ikinci haftasında oldun yumurtalar östrojen üretmeye başlar.Bu durum yumurtaların tamamen olgunlaşmasını ve serbest bırakılması için hazır hale getirir.Ayrıca bu rahim iç zarının kalınlaşmasına yardımcı olur,eğer yumurta sperm tarafından döllenirse rahime iç zarına enjekte veya tutunur.Menstrual döngünün tam ortasında yani 14.günden kendinizi biraz sevimli ve seksi hissedeceksiniz,çünkü bu dönemde LH seviyesi zirve yapar,ve olgunlaşan yumurta veya yumurtalar serbest bırakılır.Buna yumurtlama dönemi veya ovülasyon denir.

Menstrual döngü ortaları


Menstrual döngü 14.günlerinde artan LH seviyesi yumurtanın yumurtalıklardan serbest bırakılmasını sağlar.Bu dönemde kendinizi biraz sevimli ve seksi hissedebilirsiniz,fakat yumurtlamadan dolayı bazı ufak kramplar da hissedebilirsiniz.Artan hormonlar vajinanın kayganlaşmasını,daha ıslak ve sulu olmasını sağlar.Böylece sperm kolay bir şekilde yüzüp yumurtaya ulaşabilir.

Eğer yumurta döllenirse vücut bundan sonra daha çok östrojen ve progesteron üretir.Bu hormonlar hamileliğin korunmasına yardımcı olur.Progesteron yumurtanın rahime tutunması için rahim iç astarını mukusla kaplar.Eğer yumurta döllenmezse her şey kırılır,hormon seviyeleri düşer ve kalınlaşan rahim iç zarı dökülmeye hazır hale gelir.

Menstrual döngü sonu


Menstrual döngünün sonunda kalınlaşan rahim astarı dökülmeye başlar.Buna adet dönemi denir.Ayrıca bu döngünün başlangıcıdır da,yani kanamanın olduğu gün döngünün birinci günü olur.Adetten başladıktan sonra vücut yeni bir yumurta olgunlaştırmak için kendini hazırlar.

Adet döneminde prostaglandinler denilen başka kimyasallar daha vardır.Bu kimyasallar bel ağrısı,bacak ağrısı,göğüslerde ağrı gibi ağrılara neden olur.Adet döneminde bu hormon ruhsal değişikliklere ve huysuzluğa neden olur.

Bu döngü her ay aynı şekilde tekrarlar...

PMS: Menstrual döngü hormon bozuklukları


PMS (premenstrual sendromu) östrojen ve progesteron hormonları ile ilgili bir sorundur.Birçok kadın bu hormonlar nedeniyle adtten hemen önce aşırı duygusal olur ama adet bşladıktan sonra genellikle geçer.PMS belirtileri endişe,depresyon,ruhsal değişikliklerdir.

-Aşırı progesteron:Depresyon,yorgunluk ve üzülmek

-Aşırı östrojen :huysuzluk,endişe ve uykusuzluk

Başka bir PMS çeşidi de şeker ve karbonhidrat yeme isteği,baş ağrısı ve yorgunluğa neden olur.Bu tür PMS insülin hormonundan kaynaklanır,insülin vücudun şeker seviyesini azaltır.Eğer bu durumda düşerseniz karbonhidrat birlikte protein yiyin ve kan şekeri düşmesini önlemek için diyetinizde kompleks karbonhidratlar bulundurun.

Menopoz: Menstrual hormonlarının sona ermesi,kesilmesi


Menstrual döngünün sona ermesine 5 ay veya 5 yıl kala menstrual hormonlar bazı değişikliklere uğrar.Be değişiklikler genellikle 40-60 yaşlarında olur ve menstrual döngü hormonlarında azalmaya neden olur.

Bu zaman boyunca sıcak basmaları,aşırı kanama,adet kaybı,migren baş ağrısı ve ciddi ruhsal değişikliklerle karşılaşabilirsiniz.Hormonlar kesildiği zaman,son adetten sonra) belirtiler daha da artar,fakat nadir de olsa adet olabilir.

Bazı kadınlar bu rahatsız edici belirtilerle mücadele etmek için hormon tedavisi olurlar,hormon tedavisi yanı sıra bazı doğal tedavilere de başvurabilirsiniz.