Hamilelikte limon suyu içmek tehlikeli mi?

Hamileyken, ne yediğinize diğer tüm zamanlarınızdan daha fazla dikkat etmeli ve sağlıklı bir diyet sürdürmelisiniz. Yediklerinizin besleyici olması gerektiği gibi, siz ve bebeğiniz için güvenli olması da gerekir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk anda günlük besin ihtiyacınız ve almanız gereken önlemler hakkında bilgilenmek için doktorunuzla ve bir beslenme uzmanıyla görüşmeniz önemlidir.

Pek çok kadın hamilelik sırasında limon aşeriyor. İstediğiniz her an tüketmek sizin için güvenli mi? Herhangi bir artısı veya eksisi, avantajı veya dezavantajı var mı?


Hamilelikte limon suyu içmek güvenli mi?

Hamileyken limon suyunu eğer dozunda içiyorsanız güvenlidir. Taze sıkılmış limon suyu daha besleyici olduğu için önceden şişelenmiş olanlara tercih edilmelidir. Vitamin ve mineraller açısından zengin olan bu içeceğin, hamilelik sebebiyle gelişen bulantıyı geçirmeye de yardımcı olduğu bilinir. Bununla birlikte aşırı tüketildiğinde diş minesine zarar verebilir ve mide problemlerini (gastrit vb.) tetikleyebilir. Bu sebeple aşırıya kaçmaktan sakınmalısınız.

Gebelikte limon Suyunun Faydaları

1.Bağışıklığınızı Artırın

Hamileliğiniz sırasında vücudunuz C vitamini de dahil olmak üzere daha çok vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Limon suyu ve narenciye, soğuk algınlığı, ateş veya grip gibi hastalıkları önlemeye yardımcı ve mikrop ve bakterilerle savaşan C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, sinüs mukusunu incelterek nefes almakta size yardımcı olabilir.

2.Hazımsızlık ve Kabızı Önleyin

Kabızlık, hamilelik sırasında yaşanan yaygın bir rahatsızlıktır. Limon suyu içtiğinizde, karaciğeriniz uyarılır. Bu bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesini sağlar ve kabızlıktan, hatta ishalden kaçınmanıza yardımcı olur. Hamilelik sırasında limon suyu içmek hazımsızlığı hafifletmeye de yardımcı olur. Önemli olan dozunda tüketmektir, aşırı tüketim mide sorunlarına sebebiyet verebilir.


3.Kendinizi Tazelenmiş Hissedin

Limon suyuyla ilgili en güzel şeylerden biri, vücudunuzu tazelenmiş hissetmenizi sağlamasıdır. Bir bardak suya, bir dilim limon atmak fazlasıyla ferahlatıcı olabilir.

4.Antioksidanlar Açısından Zengin

Limon, vücudunuzdaki toksinleri atmak için savaşan antioksidanlarla doludur. Araştırmalar, bu antioksidanlar açısından zengin bir diyete sahip bireylerin sağlıklı bir vücuda sahip olduğunu gösteriyor.

5.Bebeğiniz İçin İyi

Potasyum, henüz dünyaya gözlerini açmamış bebeğiniz için önemli bir değerdir. Çünkü kemik gelişimi için gereklidir. Limon suyu potasyum açısından zengindir, bu sebeple ikiniz için de iyi bir kaynaktır.

6.Şişen Ayaklarınıza İyi Gelir

Hamileyken, büyük ihtimalle ayaklarınız şişecektir. Bazı beslenme uzmanları şişkinliği azaltmak için bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırılmış bir bardak ılık su içmeyi önermektedir.

7.Halsizliği Önler

Limon suyunu hamileliğinizin beşinci ayından bitiş tarihine kadar her gün biraz balla içerseniz, gün içerisinde daha aktif olacağınız düşünülür. Fakat bunu denemeden önce doktorunuza danışmayı unutmayın.

8.Sabah Bulantılarınızı Azaltın

Hamileliğinizin ilk üç ayında yaşadığınız sabah bulantılarını geçirmek için biraz limon suyu içmeyi düşünün. Safra akışını azaltır ve ağzınızın tadını düzeltip mide bulantınızı azaltabilir.

9.Hipertansiyonunuzu Dengeler

Limon suyu içmek, hipertansiyonunuzu ve kolesterolünüzü düşürmek için doğal bir çözümdür. İçerdiği besin maddeleri kan damarlarındaki sertliği gidermeye yardımcı olur ve yüksek tnsiyonu düşürür. Bunun sizin için doğru çözüm olup olmadığını anlamak için mutlaka doktorunuza danışın.


Gebelikte Limon Suyu İçmek İle İlgili Uyarılar


Hamileyken limon suyu içmek pek çok yarar sağlamasına rağmen, bu istediğiniz kadar içebileceğiniz anlamına gelmiyor. Limon suyu fazla içildiğinde bu rahatsızlıklar gibi kötü sonuçlara sebebiyet verebilir:

Mide Ekşimesi:Limon suyu asidiktir ve bazen mide ekşimelerine sebebiyet verebilir. Önceden midenizle ilgili bir sorun yaşadıysanız bunu yeniden açığa çıkmasına sebebiyet verebilir. Eğer zaten midenizle ilgili bir sorununuz varsa limon vb. Narenciyelerden kaçınmalısınız.

Diş ve Ağız Problemleri:Limon suyunun asidik yapısı sebebiyle, diş yapınıza ve diş minenize zarar verebilir. Sulandırılmış halini içmek dişleriniz için daha güvenlidir. Dişleriniz zarar gördüğüne dair sinyalleri çoktan vermişse limon suyunu tamamen kesmeniz gerekebilir.

Sonrasında ağzınızı durulayın.Yüksek asit içerdiğinden, ağzınızda kalan fazladan limon aroması etkisini gidermek için ardından ağzınızı su ile çalkalamalısınız. Bu diş minenize zarar gelme riskini azaltacaktır.

Doz:Limon suyunu günlük diyetinize eklemek istiyorsanız, bunu dozunda yapın. Küçük miktarlarla başlayın, küçük miktarlar siz ve bebeğiniz için ne kadarının uygun olacağına karar vermenizi sağlayacaktır. Her zaman taze limon kullanmaya dikkat edin, ancak böyle bir bardak hoş limon suyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Doktorunuza Danışın:Hamilelik sırasında limon suyu içmenin güvenilir olduğu düşünülse de, diyetinize düzenli olarak eklemeden önce doktorunuza sormanız sizin için en iyisidir.