Hamilelikte keskin ağrı normal mı?

Hamileliğin ilk haftalarında belirli bir düzeye kadar rahatsızlıklar normal kabul edilir. Bu rahatsızlıklar çoğunlukla göğüs ağrısı, bel ağrısı veya boğaz ağrısıyla ilgilidir. Hamileliğin ilk dönemlerinde keskin ağrılar nedir? Hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrıları normal bir şey midir yoksa anne adayları endişe duymalı mı?

Gebelikte Keskin Ağrı Normal Mı?
Karında ağrılar ve keskin ağrılar, sizi doğal olarak endişelendirir ve sizi muayeneye, hatta tedaviye yönlendirecek ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Birkaç dakika içinde sonlanmayan şiddetli karın ağrılarını görmezden gelmeyin. Karın ağrısına  aşağıdaki belirtiler de eklenirse geciktirmeden doktorunuza gidin:

Beklenmedik vajinal akıntı

Kanama

Midede bulantı ve kusma

Ateşlenme

Titreme

İdrar yollarında iltihap

İdrar yaparken yanma hissi

Baş ağrısı

Gebeliğin Erken Dönemlerinde Yaşanan Ağrıların Belirli Nedenleri

Keskin ağrı sebepleri arasında en yaygın olanları sıraladık, bu sebepler için kaygılanmanıza gerek yoktur.

İmplantasyon


Embriyonun rahim duvarına yerleşmesi olan implantasyon, ağrıya sebebiyet verir. İmplantasyon ağrısı, bazen hafif kanama ile birlikte, hamileliğin ilk belirtileri olarak görülür. İmplantasyon veya yerleşme ağrısı ve hafif lekelenme kısa sürede son bulur.

Gaz ve kabızlık

Gaz, şişkinlik ve kabızlık, gebe kadınların ortak sorunudur ve bazen ağrılara neden olabilirler. Bu, gebelik hormonlarının metabolizmayı yavaşlatmasının bir sonucudur. Büyüyen rahim gebelik ilerledikçe bağırsaklarınıza baskı yapar ve bu da sindiriminizi yavaşlatır.

Orgazm Sonrası ağrı

Düşük riski olan gebeliklerde orgazmdan sonra bu ağrılar normaldir, bazen bu ağrıya sırt ağrısı eklenir. Cinsel ilişki sırasında rahim bölgesinde artan kan akışı nedeniyle bazı ağrılar da görülebilir. Bunlar bebeğinize zarar vermeyecek şeyler olduğundan endişelenmeniz gerekmez. Rahatça cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Gebeliğin ilk haftalarında şiddetli veya keskin ağrı neden olur?

Dış Gebelik

Dış gebelik, embriyonun rahim dışında özellikle fallop tüpünde gelişmesidir. Erken tanı konulmadığında ve tedavi edilmediğinde dış hamilelik hayati tehlikesi olan bir durumdur.

Dış gebelik belirtileri bunlardır:

Keskin karın altı ağrıları (genelde tek tarafta görülür ve gelip gitme eğilimindedir)

Karın ağrısı, hareket sırasında, bağırsaklar görevini yerine getirirken veya hatta öksürürken daha da kötüleşir.

Fallop tüpü zedelenmesi ve diyaframın altında kan birikmesi nedeniyle omuzda ağrı yaşanır.

Vajinal lekelenme

Kanama

Düşük

Düşük, gebeliğin erken dönemlerinde keskin krampların bir diğer sebebidir. Düşük genellikle ilk 20 haftasında gebeliğin sonlanmasıdır ve genellikle ağır veya hafif olabilen bir vajinal lekelenme veya kanama, hafif veya keskin alt karın krampları ile birlikte görülür. Düşük belirtileri yaşıyorsanız, derhal doktorunuzu arayın.

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Hamile kadınların idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı diğer insanlara göre daha yüksektir. Hamilelik sırasında yaşanan herhangi bir idrar enfeksiyonu, hayati tehlikesi olan bir böbrek enfeksiyonuna dönüşebileceğinden ciddiye alınmalıdır. İdrar enfeksiyonunun belirtileri  şunlardır:

Belli ağrıları ve rahatsızlık

Ağrılı idrar birikmesi

İdrar yaparken yanma

Sık sık idrara çıkma

Kokulu, rengi değişik veya kanlı idrar

Enfeksiyonun böbreklere yayıldığını gösteren belirtiler ise şunlardır:

Yüksek ateş

Titreme

Terleme

Mide bulantısı ve kusma

İdrar içinde kan veya idrar yolundan kan sızması

Sırtın bir tarafındaki kaburgaların altında veya belde ağrı

Diğer Ciddi nedenler

Keskin krampların diğer nedenleri şunlar olabilir:

Gıda zehirlenmesi

Mide sıkıntıları

Apandisit

Pankreas problemleri

Safra kesesi rahatsızlığı

Böbrek taşı

Miyomlar

Hepatit

Gebeliğin ilk haftalarında ağrı nasıl tedavi edilir?


Hamileliğin erken dönemindeki keskin ağrı sizi her zaman endişelendirmelidir. Sadece hamileliğinizi değil hayatınızı da tehlikeye atabilecek ciddi bir sağlık sorunu da yaşayabileceğinizden  doktorunuza gidin. Krampları hafifletmenize yardımcı olabilecek bazı doğal yollar ise şunlardır:

Yürüyüşler yapmak rahatlamaya yardımcı olabilir. Krampları hafifletmeye yardımcı olması için içme suyu ile duş da önerilir.

Kramp sıklığını azaltmak için Kegel egzersizleri gibi düzenli egzersizler faydalıdır. Bu egzersizler karın ve rahim kaslarını güçlendirmeye yardımcıdır.

Özellikle sırta uygulanan sıcak bir duş veya ısı kompresleri krampları rahatlatmaya yardımcı olabilir. Masaj da iyi gelebilir.

Asetaminofen tarzı ağrı kesiciler gebelik sırasında sıklıkla kullanılır. Bununla birlikte, asetaminofen fazla kullanıldığında karaciğer problemlerine sebep olduğu için doktor gözetimi altında kullanmanın faydası vardır.