Hamilelikte idrar rengi koyulaşır mı?

Hamilelikte idrarın koyulaşması 

Hamilelikte idrarın koyulaşması yaygın bir durumdur ve genellikle çok ciddi bir durumun belirtisi değildir.Fakat idrar renginin sürekli değişmesi veya idrar renginin değişmesi ile birlikte diğer bazı belirtiler de fark ederseniz bu durumda problemin tam teşhisi için doktorunuza başvurun.

Hamilelik boyunca vücutta bazı değişikliklerin meydana gelmesi normaldir.Hamile kaldıktan hemen sonra doğuma kadar vücut birçok hormonal değişikliklere maruz kalır ve bu da kilo alım,vücut fonksiyonlarında değişme gibi bazı fiziksel belirtilere neden olabilir.Bu değişikliklerden bir tanesi de gebelikte idrarında koyulaşmasıdır.Normalde idrar rengi beyaz veya soluk sarı olur,fakat kadın hastalandığında veya hasta olmaya başladığında idrar rengi de genellikle daha koyu olabiliyor.


Hamilelikte idrar neden koyulaşır?

İdrarın koyulaşması büyük endişe kaynağı olmasa bile idrarın neden koyulaştığını bilmek sağlığınız hakkında size bilgi verebilir.Eğer koyulaşma ile birlikte bazı anormal belirtiler fark ederseniz lütfen doktorunuza başvurun.

Hamilelikte idrarın koyulaşmasının bir nedeni dehidrasyondur,yani vücudun yeterli miktarda sıvı veya su almamasıdır.Büyük ihtimalle biliyorsunuz hamile kaldığınız zaman vücudun su veya sıvı ihtiyacı da artar.Eğer normale göre daha fazla sıvı tüketmezseniz idrarda koyulaşma meydana gelebilir.Ayrıca gebelikte bol bol su içmek sağlığınız için çok iyidir.Eğer bol su tüketmenize rağmen idrarda hala koyulaşma varsa bu başka bir problemin de belirtisi olabilir.Bu durumda doktorunuza başvurun.

Eğer idrar koyu ve bulanık ise bu durum proteinüriden kaynaklanabilir.Bu durumda protein molekülleri idrarla birlikte dışarı atılır ve idrar daha yoğun olur.Genellikle gebeliğin son 6 ayında meydana gelir.

İdrar yolu enfeksiyonu bazı nedenlerden dolayı gebelikte oldukça yaygındır.İdrar yolu enfeksiyonu nedeniyle idrarda koyulaşma,idrar sırasında ağrı ve yanma yada kötü kokular meydana gelebilir.Bu durumda hemen doktorunuza başvurun çünkü idrar yolu enfeksiyonu böbrek enfeksiyonuna bu da erken veya prematüre doğum yapmanıza neden olabilir.

İdrarda koyulaşmanın diğer bir nedeni de idrarda kanamadır.Hamile kaldığınızda kan hacmi veya kan molekülleri büyük oranda artar.Ve vücut bunlardan bazılarını idrar yolu ile dışarı atar.

Hamile kadınlar genellikle diyetlerinde büyük miktarda fosfat bulundurur.Fosfat da moleküllerin kristalleşmesine ve bunun sonucunda idrarda renk değişikliğine neden olabilir.

İdrarda koyulaşmanın diğer bir nedeni de böbrek enfeksiyonu ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.