Gebelikte zar enfeksiyonu , amniyon zarı enfeksiyonu

Koryoamniyonit nedir?

Koryoamniyonit bebeğinizi koruyan amniyon zarı ve sıvısının enfeksiyon kapmasıdır.Bu bakteriler E.coli ve grup B streptokok gibi yaygın bakterilerdir.Gebeliğin 35.haftalarında doktorunuz bu enfeksiyon için test yapar.

Koryoamniyonit ne kadar yaygındır?

Koryoamniyonit yaklaşık olarak gebeliklerin %1-%2'sinde meydana gelir.

Koryoamniyonit için kimler risk taşır?

Amniyon zarı erken yırtılan kadınlarda risk büyüktür çünkü zar yırtıldığı zaman bakteriler daha kolay bir şekilde amniyon kesesine ulaşabilir.

Koryoamniyonit (zar enfeksiyonu) belirtileri nelerdir?

Koryoamniyonit belirtileri:yüksek ateş,hem bebekte hem de annede artan kalp atımı,ağrılı ve hassas rahim ve kötü kokulu amniyon sıvı sızması.Eğer amniyon zarı tam yırtılmamışsa doktorunuz koryoamniyonit'ten şüphelenirse amniyon sıvısını incelemek için size amniyosentez tavsiye edebilir.

Riskleri

Amniyon zarı ve ve sıvı enfeksiyonu erken doğum ile ilişkilendirilir,bu sizin için bir endişe kaynağı olabilir.Ayrıca bu enfeksiyonu kaptığınızda bebeğiniz de enfeksiyon kapabilir.

Tedavi

Eğer herhangi bir amniyon sıvı sızıntısı ile karşılaşırsanız veya fark ederseniz,kokusunun nasıl olduğuna bakmadan hemen doktorunuza haber verin,böylece doktorunuz eğer gerçek zar yırtılması olmuşsa tespit edebilir.Eğer amniyon sıvısını tanımıyorsanız,sniff(koklama) testi yapın.İdrar amonyak gibi kokar,amniyon sıvısı tatlı kokusuna sahiptir.Eğer amniyon sıvısı enfeksiyon kaparsa çok kötü kokar.Eğer koryoamniyonit enfeksiyonu kaparsanız büyük ihtimalle bakterileri temizlemek için doktorunuz size antibiyotikler yazar.Eğer enfeksiyon çok ciddi boyutlarda ve bebek tehlikede ise size erken doğum sancısı verilir ve bebek alınır.