Gebelikte nişan gelirken ağrı olur mu?

Nişan gelmesi rahim ağzında bulunan mukusun veya mukus tıkacın düşmesi anlamına gelir.Bu genellikle gebeliğin 36 ve 42 haftaları arasında gerçekleşir,doğuma az bir süre kaldığı zaman.Nişan gelmesi her ne kadar doğum belirtisi olsa da doğumum hemen gerçekleşeceği anlamına gelmez.Doğum bazen nişan gelmesinden sonra birkaç saat içinde olurken,bazen de haftalar sonra olabilir.

Nişan gelmesinde ağrı olur mu?

Nişan gelmesi sırasında hafif bir ağrı veya karıncalanma ağrısı olabilir ve bu ağrı genellikle adt dönemindeki ağrıya benzer.Fakat bu genel bir kural değildir,bazen de nişan gelmesi gerçekten ağrısız olabilir,hatta kadın nişan gelmesini bile hissetmeyebilir.

Nişan gelmesinden sonra ne yapılır?

Eğer nişan akıntısını fark ederseniz paniğe kapılmayın,çünkü doğum hemen başlamayabilir.Doğum birkaç saat içinde de başlayabilir,haftalar sonra da.Eğer akıntıda bir anormallik yoksa,yani akıntı sarımsı veya yeşilimsi yada açık renkli ve kan izleri taşıyorsa ve doğum sancıları hissetmiyorsanız yada su gelmesi olmadıysa endişe etmenize gerek yoktur.

Nişan gelmesinin doğum belirtisi olduğunu unutmayın,bu nedenle hastaneye yakın bir yerde kalın,özellikle kış aylarında doğuda yaşayan kadınlarımız bu konuda dikkatli olmalıdır.Ayrıca doğum çantanızı hazırlayın ve tüm doğum hazırlıklarınızı tamamlamaya çalışın.

Ayrıca meydana gelebilecek sancılara da dikkat etmelisiniz,özellikle adet dönemine benzeyen sancılar veya karında kasılma yada ağrılar doğumun artık gelebileceğinin belirtisi olabilir.Eğer kasılmalar arasındaki süre 10 dakikadan az ise hastanenin yolunu tutmanız gerekir.Eğer kasılma veya sancılar arasındaki süre daha uzun ise ve sancılar çok şiddetli değilse hazırlanmak için zamanı biraz daha kullanabilirsiniz.

Fakat nişan gelmesi olursa ve su gelmesi de olursa hemen hastaneye gitmelisiniz.Akıntı ile birlikte kanama olursa hiç tereddüt etmeden 112 yi arayın veya müsaitseniz hemen hastaneye koşun.

Nişan gelmesinden sonra 

Nişan akıntısı gebelik boyunca rahim ağzını kapatarak bebeği çeşitli enfeksiyonlara karşı korur.Ayrıca bu kalın akıntı veya mukus cinsel ilişki sırasında bebeğin zarar görmesini de önler.Nişan gelmesinden sonra rahim ağzı açıktır ve bu nedenle dikkatli olmanız gerekir.Havuz,banyo veya denizde yüzmekten kaçının ve mümkün oldukça hijyen kalmaya çalışın.

Nişan gelmesinden sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz,bunda herhangi bir sakınca yoktur.Fakat su gelmesi olursa yani bebeğin suyu patlarsa artık cinsel ilişkiyi durdurun.Çünkü doğum neredeyse başlamak üzeredir.