Gebelikte bebekte kalp ritim bozukluğu

Fetal aritmi bebeğin kalp atışında meydana gelen anormalliklere veya ritim bozukluğuna denir.Bunlar taşikardi(kalp atışlarının hızlanması) ve bradikardi(kalp atışlarının yavaşlaması)'dir.

Bir bebeğin normal kalp atışı yaklaşık olarak dakikada 120-160 arasındadır.Fetal aritmi nadir görülen bir olaydır ve gebeliklerin %1-2'sinde meydana gelir,ve geçici bir olaydır.Fakat bazı durumlarda anormal kalp atışları bebeğin ölümüne neden olabilir.

Fetal aritmi (kalp ritim bozukluğu) nedenleri nelerdir?

Fetal aritmi bir çok muhtemel nedenle ilişkilendirilir.Bazı durumlarda doktorunuz bunun nedenini tespit edemez,özellikle anormal ritim geçici olduğu zaman.

Ayrıca yüksek miktarda kafein almak düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.Bu nedenle hamile kadınlara az miktarda kafein almaları tavsiye edilir.

Fetal aritmi bazı noktalarda veya zamanlarda normal bir durum olarak karşılanabilir.Gebeliğin ikinci üç ayında,bebeğin kalp atışları bazen anormal atabilir.Bu aritmi uzun sürmediği sürece alarma geçmenize gerek yok.

Bazı aritmiler kalbin yapısal anormalliklerini gösterir.Bu durumda doktorunuz daha çok test yapar veya uygun adımları atar.Eğer bebeğin kalp atışları çok yüksekse doktorunuz size bazı ilaçlar yazabilir.Bu ilaçlar plasenta aracılığıyla bebeğe geçer ve bebeğin kalp atışını düzenler.

Gebelikte fetal aritmi (kalp ritim bozukluğu) zararlı mı?

Bir çok aritmi sebebi bilinmemektedir.Fakat doktorların sahip olduğu bilgilere göre fetal aritmi ölümcül değil.Fetal aritmi nadir gerçekleşen bir olaydır ve çoğu kez kendiliğinden iyileşir.

Olağanüstü durumlarda fetal aritmi daha ciddi olur,bebek kalp düzensizlikleri ile doğabilir ve doğduktan sonra bebeğe müdahale edilir,ve genellikle ciddi durumlar oluşmaz.Bebeğin hayatını kaybetmesi çok düşük bir ihtimaldir.

Doktorunuz genellikle bebeğin refahı ve sağlığı hakkında bilgi almak için bebeğin kalp atışlarını izler.Eğer doğumda bebeğin kalp atışları düşmeye başlarsa sezaryene başvurabilir.Bebek doğduktan sonra bazı müdahalelere rağmen bebeğin kalp atışları düzenlenmezse doktorunuz bebeğinizi bir fetal kardiyologa sevk edebilir.