Gebelik testi pozitif ama adet oldum

Gebelik testi birçok nedenden dolayı yanlış pozitif sonuç gösterebilir.Eğer pozitif teste rağmen adet olursa bu hamile olmadığınız anlamına gelir ve test yanlış sonucu göstermiştir.

Gebelik testleri .%97 oranında doğru sonucu gösterir,testin negatif çıkması genellikle çoğu kez testi çok erken yapmanızdan kaynaklanır.

Hamile olmamanıza rağmen gebelik testi pozitif çıkıyorsa alttaki durumlardan kaynaklıyor olabilir:

1-Testi yaptıktan sonra çok bekletmek

Testi yaptıktan sonra belli bir zaman aralığında sonucu okumalısınız.Eğer testi okumak için çok beklerseniz teste bulunan idrar buharlaşabilir ve çift çizgi gibi gözükebilir.Yani test üzerinde gözüken ikinci silik çizgi aslında idrarın buharlaşmasından kaynaklıyor olabilir,hamile olduğunuzdan değil.

Bu tür hatalardan kaçınmak için testte belirtilen talimatları iyice okuyun ve gösterilen zaman aralığından test sonucuna bakın.

2-Gebelik testinin son kullanma tarihinin geçmesi

Gebelik testinin yanlış pozitif çıkmasının diğer ve ikinci en önemli nedeni ise testin son kullanma tarihinin geçmesidir.Testin son kullanma tarihi geçtiğinde veya test evde çok bekletildiğinde test içindeki maddeler doğru çalışmaz ve hCG hormonunu yanlış algılayabilir,böylece yanlış pozitif sonuç çıkabilir.

3-Hamile kalmak için kısırlık ilaçları kullanmak

Eğer hCG içeren kısırlık ilaçlarını alıyorsanız ve bu ilaçlardan sonra kısa süre içinde test yapmanız durumunda hamile olmamanıza rağmen test pozitif çıkabilir.Örneğin tüp bebeğin bir parçası olan bazı iğneler bu duruma neden olabilir.

Özellikle birçok kadın için hayal kırıklığı olabilir,çünkü kadın hamile kalamadığı için kısırlık ilaçları alıyor ve testi yaptığında pozitif çıkıyor,çok heyecanlı bir durum.Fakat daha sonra adet başlayınca ve hamilelik olmadığı anlaşılınca tüm sevinçlerin yerini derin bir üzüntü alabilir.

4-Çok erken düşük yapmak

Test yaptığınızda hamile olabilirsiniz,fakat çok erken düşük yapmanız durumunda adet kısa süre sonra yeniden başlayabilir.Çok erken düşük durumunda genellikle kadın hiçbir düşük belirtisi fark etmeyebilir.Bu durumda test yanlış sonucu göstermemiş aksine hCG seviyesini tespit etmiştir.Fakat düşükten dolayı gebelik sona ermiş ve adet başlamış.

Düşüklerin çok erken gebelikte yani 13.haftadan önce olur.Fakat düşük yapmak bazen o kadar erken olur ki,kadın daha hamile olduğunun farkında bile değil.Örneğin kimyasal gebelik yerleşme kanamasından hemen sonra gerçekleşebilir,yerleşme kanaması da tüm kadınlarda olmaz.Ve kimyasal gebelik neredeyse düşüklerin %50 sinden sorumludur.

Kimyasal gebelik olan kadınlar genellikle beklenen adet tarihine yakın zamanlarda kanama fark edebilirler bu nedenle pozitif gebelik testini rağmen adet başlar.


5-Doğumdan veya düşükten sonra vücutta hCG hormonu kalması

Doğumdan veya düşükten sonra vücutta aylar boyunca hCG hormonu kalabilir,ama bu çok nadir bir durumdur.Vücutta kalan hCG hormonu nedeniyle gebelik testini yaptığınızda pozitif çıkabilir.Genellikle düşükten sonra hCG hormonu 9-35 gün içinde sıfırlanırken,adet için 4-6 hafta içinde başlar.Ama bu süreler kadından kadına değişebilir,ve bazen daha kısa veya daha uzun olabilir.