Anne karnında bebek ne kadar hareket etmeli?

Gebeliğin heyecanlı yönlerinden bir tanesi de ilk kez rahimde bebeğin hareketlerini hissetmektir.Hissettiğiniz bu bebek hareketleri bebeğin hayatta ve sağlıklı geliştiğinin bir işaretidir.

Eğer bebeğin hareket sayısında azalma veya durma fark ederseniz bu bir tıbbi problemin belirtisi olabilir.Bu nedenle sol tarafınıza uzanın ve bebeğin hareketlerini hissetmeye çalışın.Eğer bebek hareket etmezse hemen doktorunuza başvurun.

Anne karnında bebek hareketleri ne zaman hissedilir?

Gebelikte 18-26 haftaları arasında bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz.Eğer bu ilk gebeliğiniz ise 20.haftaya kadar bebeğin hareketlerini hissetmeyebilirsiniz.Fakat ikinci gebelikte bu hareketleri 16.haftada da hissetmek mümkündür.

Anne karnında bebek ne kadar hareket etmeli?

Gebeliğin 20.haftalarında bebeğin hareketlerini hissettiğinizde artık bundan sonra bebeğin daha sık hareket ettiğini fark edebilirsiniz.Fakat,her zaman bebeğin hareketlerini hissetmeyebilirsiniz,özellikle meşgul ve dikkatsiz olduğunuz zamanlarda.

Günün bazı bölümlerinde bebeğin daha çok hareket ettiğini görebilirsiniz.Siz uyurken daha çok aktif olabilirler veya uykudan yeni uyanırken.Genellikle anne karnında bebek her defasında 20-40 dakika uyur,nadir de olsa bu 90 dakikaya kadar çıkabiliyor.Ve bebek anne karnında uyurken hareket etmez.Ayakta durduğunuzda veya oturduğunuzda bebeğin hareketlerini kolay hissetmeyebilirsiniz ama uzandığınızda ve bebeğe dikkatinizi verdiğiniz bunları daha kolay hissedeceksiniz.

Bebeğin hareketleri gebelik ilerledikçe ve bebek büyüdükçe değişir,ve gebeliğin sonlarına doğru bebek daha çok hareket etmeye başlar.Gebeliğin sonlarında her iki saatte bir en az 10 hareket veya tekme hissetmelisiniz.Fakat bebeğin hareket sayısı saatte 16-45 arasında da değişebilir.

Sağlıklı bir bebek doğumda bile hareket etmeye devam eder.

Bebeğin hareketlerini takip etmeli miyim?

Evet,28 haftadan sonra bebeğin hareketlerine dikkatinizi vermelisiniz.Eğer bebek hareket etmezse veya hareket sayısında bir azalma hissederseniz bu ciddi bir problemin belirtisi olabilir.Bebeğin hareket etmesi demek sağlıklı olduğu anlamına gelir,yani bebeğin hareketlerine bakarak bebeğinizin sağlığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer anne karnında bebek hareket etmezse ne yapmalıyım?

Eğer 24 haftalık gebelikten sonra herhangi bir bebek hareketi hissetmeseniz doktorunuza başvurun.

Eğer bebeğin hareketleri yavaşlar veya durma noktasına gelirse,bu bir problemin olduğunun belirtisi olabilir.

Eğer 28 haftalık gebelikten sonra bebeğinizin daha az hareket ettiğini düşünürseniz veya şüpheye düşerseniz sol tarafınıza uzanın ve bebeğin hareketlerini saymaya çalışın.Eğer sol tarafınıza uzandığınızda 2 saat içinde 10 hareket hissetmeseniz bunu doktorunuza söyleyin.

Eğer hareket sayısı 10 dan fazla ise ve hala şüphedeyseniz,sıkı bir muayeneden geçmek beklemekten daha iyidir.

Doktorunuz bebeğin kalp atışını ve hareketlerini kontrol eder.

Anne karnında bebek hareketleri nasıl hissedilir?

Hissettiğiniz bu hareket çeşitleri bebeğin anne karnında ne yaptığına ve kaçıncı haftada olduğuna bağlıdır.Her bebek farklıdır,ve bazıları daha aktif olabiliyor.

İlk hissedeceğiniz şey çırpınma,kıvrılma,yuvarlanma veya devrilme hissi ya da küçük bir tekmedir.Gebelik ilerledikçe bu hareketler daha belirgin ve daha sık olmaya başlar.

Gebeliğin sonlarına doğru bebeğin attığı tekmeler ağrı yapabilir.