Anne karnında bebek gelişimi neden durur?

Eğer bebeğin gelişimi 6 haftalık gebelikte durursa veya normale göre yavaşlarsa,endişeye düşebilirsiniz.Yeni anne olacak kadınların kafasından geçen düşünceler genellikle korkunç olabiliyor.Bebeğin gelişimini engelleyen yanlış bir şey yaptıklarını düşünürler ve düşük yapmaktan korkarlar.Tabi,düşük yapmak her kadının korkulu rüyasıdır.

Gebelikte endişelenmek normal bir durumdur ve bebeğinizi elinize alana kadar da bu endişe büyük ihtimalle sürecek.Burada önemli olan meydana gelebilecek komplikasyonları anlamak ve bunlarla ilgili ne yapabileceğinizi bilmektir.

Gebeliğin erken haftalarında anne karnında bebek gelişimi neden durur?

Gebelik gelişiminin durması genellikle düşükle ilgili olmasına rağmen,her daim düşük yaptığınız anlamına gelmez.Doktorunuz günlerce veya haftalarca sizi kontrol ederek herhangi bir değişikliği tespit etmeye çalışacaktır.

Bebek gelişimin yavaşlaması veya durması tıpta ''rahim içi gelişme geriliği'' olarak adlandırılır.Bebekte gelişme geriliği sadece erken dönemlerde değil,aynı zamanda gebeliğin herhangi bir aşamasında meydana gelebilir.Bu bebeğin bulunduğu haftaya göre teşhis edilir,eğer bebek bulunduğu haftaya göre çok daha küçük kalmışsa bebekte gelişme problemi vardır diyebiliriz.Sadece bebeğin kilosuna bakılmaz,aynı zamanda bebeğin hücreleri,organları ve vücut dokuları da geri kalmış olabilir.

Gebeliğin erken dönemlerinde bebek gelişiminin durması veya yavaşlamasının bazı nedenleri:

1-Yetersiz oksijen alması:Eğer yüksek tansiyon,diyabet veya diğer bazı problemlere sahipseniz,bebeğiniz plasenta aracılığıyla yeterli oksijen ve besin alamayabilir.Bu da bebeğin gelişimini çok büyük oranda etkiler.

2-Annede enfeksiyon:Sifiliz,toksoplazmi,kızamık ve diğer bazı enfeksiyonlar bebeğin gelişimini yavaşlatabilir ve hatta durdurabilir.

3-Annenin düşük kilolu olması:

Eğer anne düşük kilolu ise bebeğin de küçük olma riski büyüktür.Gebelikte daha iyi beslenmelisiniz,çünkü yediğiniz şeyleri bebeğiniz sizinle paylaşacaktır.Bebeğin hızlı ve daha iyi gelişmesi için yeterli besine ihtiyacı vardır.

4-Göbek bağında anormallik:Eğer kordon veya göbek bağı bazı anormalliklere sahipse bebeğe yeterli seviyede oksijen ve besin gitmeyebilir.

5-Bağışıklık sistemi hastalıkları:Eğer herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığına sahipseniz,bu bebeğin gelişimini durdurabilir veya yavaşlatabilir.

6-Çok küçük yaşlarda hamile kalmak:Eğer annenin yaşı çok küçükse vücut yeni bir canlıyı kaldıramayabilir,ve yeterli derecede bebeğin gelişimini destekleyemez.

7-Düşük yapmak:Eğer bebek gelişimi tamamen dursa ve bebeğin kalbi atmasa düşük yapmış olabilirsiniz.12 haftalık gebelikten önce düşük yapma riski çok yüksekken,bu haftadan sonra düşük yapma riski giderek azalır.

8-Konjenital hastalıklar:Bebekte bulunan hücre ve dokular bebeğin gelişimi için çok hızlı çalışır.Eğer herhangi bir konjenital hastalık varsa vücut bunu tamir etmeyi,ve yeni hücreleri geliştirmeyi denemek için odaklanmak zorundadır.Bu durumun kötüleşmesine neden olabilecek bazı faktörler vardır bunlar gebelikte zayıf diyet,tütün ürünleri,alkol ve madde kullanımıdır.

Anne karnında sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için ne yapmalıyım?

-Gebelik öncesinde sıkı bir muayeneden geçin.Çünkü bilmediğiniz veya farkında olmadığınız bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen genetik veya bir sağlık probleminiz olabilir.

-Tiroid hastalığı,diyabet ve bağışıklık hastalıkları bebeğin gelişimini etkiler ve gebelik kaybı riskini artırır.Bu nedenle gebelikten önce ve gebelik boyunca bu hastalıkları kontrol altında tutmanız hem sizin hem de bebeğinizin yararınadır.

-Alkol,uyuşturucu ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan kesinlikle uzak durun.Eğer bunları günlük hayatınızda alıyorsanız bile,lütfen hamile kalmadan önce kesinlikle bu maddelerden uzak durun.Eğer gebeliğin erken dönemlerinde bunları alırsanız doğum anomalileri riski büyük oranda artar.

-Eğer mümkünse hem gebelikten önce hem de gebelik boyunca sağlıklı ve zengin bir diyet uygulayın.Bol bol taze meyve,yeşil sebzeler,yumurta ve süt ürünleri tüketin.Çiğ yiyeceklerden kaçının çünkü enfeksiyon kapma riskiniz yükselir.

Gebelik kaybından sonra duygusal anlamda nasıl mücadele edilir?

Eğer gebeliğin erken dönemlerinde bebek gelişimi tamamen dursa ve bebeğin kalbi artık atmazsa,doğal olarak birçok negatif hislerle mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.Çok sevdiğiniz ve eğlendiğiniz şeyi kaybetmeniz durumunda kendinizi suç hissedebilir,yas tutabilir ve depresyona girebilirsiniz.

-Derdinizi arkadaşlarınıza veya en yakın dostunuzla paylaşın.

- Üzülmek ve iyileşmek için kendinize bol zaman ayırın.

-Bol bol dinlenin,eğer yorgun düşerseniz,duygusal anlamda iyileşmeniz daha zor olur.

-Gebelik kaybı yaşayan kişileri bulun ve onlara hikayenizi anlatın.

Anne karnında bebek gelişiminin durması gelecekteki gebelikleri etkiler mi?

Gebelik kaybı,gebeliğin neden sona erdiğine bağlı olarak gelecekteki gebelikleri etkileyebilir veya etkilemeyebilir.Eğer geçmişte düşük yaptıysanız sıkı bir kontrolden geçip düşüğün nedenini bulmalısınız,tabi bazen nedeni bulmak imkansızdır.Çoğu kez gebelik kaybının nedeni bulunabilir ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir,böylece ileride daha sağlıklı bir gebeliğe sahip olabilirsiniz.Eğer gebelik kaybı doğal nedenlerden yani anormal kromozomlardan kaynaklanıyorsa,büyük ihtimalle gelecekteki gebelik bundan etkilenmez.