Anne karnında bebek ağlar mı?

Gebelik hiç şüphesiz bir kadının en şaşırtıcı anlarından bir tanesidir.Mide bulantılarına,bacak ağrılarına ve yorgunluklara rağmen karnımızda taşıdığımız mucizevi bir varlığın heyecanını bir kenara atamayız.Bazen değişik kitaplarda veya uygulamalarda bebek gelişimi hakkında araştırma yaparken şu bilgiye rastlayabiliriz:anne karnında bebek birçok yüz ifadesine sahip olur.Peki anne karnında bebek hiç ağlar mı?

Anne karnında bebek ağlar mı?

Evet,kesinlikle ağlar! Araştırmalara göre anne karnında bebek ağlayabiliyor.Anne karnında bebek hoşnutsuzluğunu bazen dile getirebilir,bunu yaklaşık olarak gebeliğin 28.haftalarından sonra yapar.Bu sesiz ağlama anne karnında düşük desibelde sesler kullanılarak ultrasonda gösterilmiştir.Bu sesiz ağlama tütün ve kokain ile ilgilidir,fakat daha çok yapılan araştırmalar bebeğin ağlaması sigara ve kokaine maruz kalmakla ilgisinin olmadığını doğruladı.

Anne karnında ağlayan bebek davranışları

Sigara ve kokainin bebek üzerindeki etkileri araştırılırken bu bulgu tesadüfen bulundu.Anne karnında ağlayan bebeklerin davranışları ağız açma,dil ifadesi ve nefes vermeden önce birkaç düzensiz nefes alma olabilir.

Ondan sonra birçok bebek üzerinde araştırmalar yapıldı,bir videoda kız bebek yukarıda belirtilen hareketlerden çok başını döndürdüğünü,göğsünü sıktığını ve titreyen bir çene ve artan baş eğimi ile birlikte üç hızlı nefes aldığı gözlemlenmiştir.

Anne karnında bebek ağlamasının arkasında yer alan muhtemel mekanizma 

Ağlamak,bebeğin nihai iletişim aracıdır.Kompleks hareketler veya davranışlar çeşitli sinir motorlarının koordinasyonundan oluşur ve bazı gelişimsel etkilere sahiptir.Bu, uyarıyı kabul etmeyi, uyarıyı negatif olarak tanımayı ve uygun tepki vermeyi gerektirir.

Anne karnında bebeğin yapabileceği diğer şeyler

Artık ''Anne karnında bebek ağlar mı?'' sorusunun cevabını biliyorsunuz.Peki anne karnında bebek başka neler yapabilir?Okumaya devam edin,ve şuanda bebeğiniz bu aktivitelerden bir tanesini yapıyor olabilir.


1-Tat alma


Aslında bebek anne karnında tat alabilir.Örneğin,bebek sıvısı veya amniyon sıvısı tatlı olduğu zaman bebek bu sıvıyı yutmaya daha yatkın olur.Yediğiniz yiyecekler amniyon sıvısının tadını etkileyebilir,böylece bebek daha anne karnındayken tat tomurcukları gelişir.

2-Göz açma

Bebek genellikle 28.haftalarda artık gözlerini açabilir.Ayrıca eğer anne karnına çok parlak bir şık gelirse bebek ışıktan kaçınmak için başını çevirebilir,tabi bu daha erken gerçekleşir,15.haftalarda.

3-İşeme

Gebeliğin ilk üç ayının sonlarına doğru bebek artık anne karnında işer.Bebek ilk önce amniyotik sıvıyı emmer,sindirir ve daha sonra işer veya bu atığı amniyotik sıvısına geri karıştırır.Bunu sürekli tekrarlar.

4-Nefes alma

Göbek bağı bebeğe tüm besin ve oksijeni taşımasına,ve artıkları atmasına rağmen bebek hala rahimde nefes alma pratikleri yapar.İlk nefes alma vücut ısısında meydana gelen değişim tarafından tetiklenir ve bebek doğduğunda çevre değişimi.

Fakat,bebek daha 9 haftalıkken bazı hareketler yapar ve nefes alma becerisini geliştirmeye çalışır.Suda doğum yapan kadınların şunu bilmesi lazım: suyun sıcaklığı vücut sıcaklığına eşit olduğu için bebek doğduktan sonra bile eğer göbek bağı kesilmemişse hala sizden oksijen alabilir.

5-Gülmek

Anne karnında bebek ağlar mı?Tabi ki de.Fakat,aynı zamanda gülebilir de.Bazen ultrasonda girerken 4 boyutlu ultrasonlar bebeğin güldüğünü gösterebiliyor.Bu genellikle 26.haftalarda gerçekleşir.

6-Hıçkırık

Bu gebeliğin ilk üç aylarında başlar.Bazı durumlar hiç hissedilmez.Bazıları içinse bu günlük bir deneyim olabilir,özellikle gebeliğin ikinci yarısında.