Adetten bir hafta sonra kanama lekelenme

Adetten bir hafta sonra meydana gelen kanama sizin için bir hayal kırıklığı ve stres oluşturabilir çünkü kanamanın neden meydana geldiği hakkında hiçbir fikir sahibi değilsiniz ve endişe etmeye başlarsınız.Belki adetiniz geçen hafta sona ermiş ve vajina yeniden kanamaya başlıyor,belki bu yaşadığınız ilk olaydır,belki de ikinci veya üçüncüsüdür.İlk veya üçüncüsü olsun hiç fark etmez ister istemez korkmaya başlıyorsunuz.

Adetten bir hafta sonra kanama neden olur?


1-Eski kan veya vücutta kalmış kan


Eğer adetten bir veya iki hafta sonra koyu kahverengi kan fark ederseniz,büyük ihtimalle bu vücuttan atılmamış bazı dokulardan ve eski menstrual kandan kaynaklıyor.Çünkü rahimde hala kan ve doku kalmış,adet sona erse bile bunların dışarı atılması gerekiyor,bu kanama lekelenme şeklinde de olabilir.

2-Enfeksiyon


Bakteriyel enfeksiyon (bakteriyel vajinozis) ve mantar enfeksiyonu (candida albicans) kadınlarda meydana gelen en yaygın iki enfeksiyon çeşididir.Bu enfeksiyonlar genellikle adetten sonra renkli kötü kokulu lekelenmelere neden olur.Temel neden enfeksiyon olmasa bile,anormal kanama veya lekelenmede etki sahibidir.

3-İlişki


Eğer penis vajinada fazla derine inerse hafif kanama olabilir,bazen de fiziksel yaralanmaya neden olur.Bazen rahim ağzına zarar verdiği için bu tür problemler ortaya çıkabiliyor,özellikle ilişki sırasında ağrı hissediyorsanız.

4-Düzensiz adet dönemi


Adetten bir hafta sonra kanama veya lekelenme sıklıkla çok genç yaştaki kızlarda olur,çünkü onların vücutları menstrual döngüye alışmaya çalışıyor.Vücutların menstrual döngüye alışması birkaç ay veya bir yılı alabilir.

5-Oral kontraseptifler veya doğum kontrolü


Doğum kontrol haplarının içerdiği hormonlar kadın vücut fonksiyonlarını büyük ölçüde etkiler.Bu nedenle,doğum kontrol haplarına yeni başlamış veya aniden bırakma gibi durumlarda adetten bir hafta sonra kanama olabilir çünkü vücut yükselen hormon seviyelerine uyum sağlamaya çalışıyor.

6-Polipler


Polipler rahimde gelişen ve kanser olmayan hücrelerdir.Bazen bu poliplerden bazıları patlar kanama veya lekelenmeye neden olur.

7-Uterin fibroitler


Uterin fibroitlerin çoğu orta seviyeli olur.Bu durum bazen adetten bir hafta sonra kanamaya neden olabiliyor.Fakat uyanık olun çünkü eğer bu fibroitler fazla büyürse hemen alınmalıdır.

Ne yapılmalı?


Eğer adetten bir hafta sonra bir veya iki kere kanama veya lekelenme olursa,bunu normal olarak düşünün.Fakat,her adetten sonra kanama veya lekelenme olursa doktorunuza başvurmanızda fayda var.Bunun için yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuzla konuşmaktır.

Eğer lekelenme aşırı stresle ilişkilendirilirse,yoga ve meditasyon iyi bir tavsiyedir.Yüksek stresle yaşayan kişiler için yeterli uyku ve bol dinlenme iyi gelir.

Kadın doğum kontrol hapını alıyorsa ve adetten bir hafta sonra kanama olursa her daim tıbbi yardıma ihtiyacı vardır.Doktorlar test yaparak hapın anormal kanamaya neden olup olmadığını tespit edebilir.Eğer kanama haptan kaynaklanıyorsa,doktorunuz hapın markasını değiştirmeyi tavsiye edebilir.

Adetten sonra kanama hakkında bilmeniz gerekenler


-Adetten sonra hafif kanama veya lekelenme her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez.Bazı kadınlar bunu yerleşme veya tutunma kanaması olarak düşünür,fakat değil.Gerçekten,tutunma kanaması adetten bir hafta sonra değil,aksine genellikle adetten bir hafta önce olur.

-Bir kadın sadece yumurtlamadan ve başarılı bir döllenmeden sonra hamile kalabilir.Bu süreç adetten yaklaşık 10 gün sonra başlar.Bu nedenle adetten hemen sonra gebe kalma ihtimali oldukça düşüktür.

-Adetten sonra lekelenme erken düşükle ilişkilendirilemez.Düşük sırasında şiddetli kanama ve kramp olur,lekelenmeye benzemez..