Adet ne kadar gecikebilir?

Hamile kalmayı denerken adetin gecikmesi konusunda haklı bir şekilde kafanız karışabilir ve kendinizi üzgün hissedebilirsiniz fakat bazen adet gecikmesine rağmen negatif gebelik testi ile karşılaşabilirsiniz.Normal şartla altında adet başlangıcından yaklaşık iki hafta sonra her ay için bir yumurtlama olur,eğer yumurta sperm tarafından döllenmezse kalınlaşan uterus iç astarı dökülmeye başlar,bu da adetin başlangıcına işaret eder.Peki adet ne kadar gecikebilir? Adet düzensizse hamile olduğumu nasıl anlarım?

Adet ne kadar gecikebilir?


Adetim 6 gün gecikti....Hamile olabilir miyim? Bundan emin olmak için yapılması gereken ilk iş gebelik testini yaptırmaktır ve ayrıca birçok faktör adetin gecikmesine neden olabilir.Eğer düzenli adet dönemlerine sahipseniz,adetin 10 güne kadar gecikmesi normaldir.
Adetin gecikmesi birçok nedenden dolayı olabilir:

-Endişe ve stres yumurtlamayı geciktirebilir,yumurtlamanın gecikmesi de adetin gecikmesine neden olur.

-Eğer ani kilo kaybı veya ani kilo alımı olursa,adet kaybı olabilir.

-Kadında oluşan hormon bozuklukları ve kadının kullandığı ilaçlar adeti geciktirebilir.

Ayrıca adet gününüzü doğru hesap ettiğinizden emin olun,çünkü yanlış hesaplama ile adetin geciktiğini düşünebilirsiniz.Adet döneminin ilk günü kanamanın ilk meydana geldiği gündür,tahmini sonraki adet dönemini hesaplamak için kanamanın ilk gününden itibaren 28 gün sayın.Eğer hamilelik olmamasına rağmen adetin düzensizse bunu hesaplamak biraz imkansız olabilir.

Kendinize bu soruları sorun:


1-Şuanda hangi ilaçları alıyorsunuz?


Doğum kontrol ilaçları,bazı kemoterapi ilaçları,Antipsikotikler antidepresanlar ve tiroid ilaçları bazı kadınlarda adetin gecikmesine neden olabilir.

2-Ne tür egzersizler yapıyorsunuz?


Spor mu yapıyorsunuz yoksa dans mı ediyorsunuz?Aşırı egzersiz veya atletik sporlar adetin gecikmesine neden olabilir.

3-Daha önce tiroid için muayene oldunuz mu?


Tiroid hastalıkları genellikle teşhis edilmeden sürüyor,bu nedenle bazen tiroid muayene olmalısınız.

4-Herhangi bir kronik hastalığınız var mı?


Uzun süre bir hastalık yaşayan kişiler veya kronik hastalığı olan kişiler geçici olarak adet gecikmesine sahip olabilir.Sağlıklı oldukları zaman adet yeniden düzene girer.

Adet kaç gün gecikebilir?Kadınların söyledikleri


''Hiçbir sağlık sorunum olmamasına,doğum kontrolü kullanmama ve hamile olmamama rağmen tam iki ay boyunca adet olmadı,ben düzenli adet dönemlerine sahiptim.Fakat biraz stresliydim,bu gecikme stres nedeniyle olmuş olabilir.Geçen yıl iki geç adet oldum,fakat daha sonra adetim yeniden düzenli olmaya başladı.''

''Eğer bana sorarsanız,rutin değişiklikler ve stres yumurtlamayı geciktirebilir,bu nedenle eğer geç adet olursa büyük ihtimalle hamile değilsiniz.Tabi bundan emin olmak için gebelik testini yaptırmanız gerekir.''

''Benim fikrime göre adetin kaç gün gecikebileceği sorusu yumurtlamanın ne zaman gerçekleştiğine bağlı olarak değişebilir.Eğer yumurtlama geç başlarsa adet de geç kalır.Böylece,yumurtlamayı takip etmediğiniz sürece adetin gecikip gecikmeyeceğini anlayamazsınız.Düşükten sonra 4 ay boyunca adet olamadım.Yumurtlama daha şimdi gerçekleşti,ve bunu biliyorum önümüzdeki günlerde adet olacağım.''

''Ben her daim düzensiz adet dönemlerine sahip oldum böylece bekliyorum ve ne olacağını göreceğim.Fakat hamile kaldığım zaman,adet kaybı olmadan bunu bildim.Yani siz de hamile kalmış olabilirsiniz,ve bu yüzden adetiniz gecikmiş olabilir.Bu noktada herkes farklıdır,bundan emin olmak gebelik testini yaptırmayı tavsiye ediyorum.''

Geciken adet :Düşünmeniz gereken diğer nedenler


Eğer üç adet kaybı olursa ve gebelik testi hala negetif sonuç veriyorsa doktorunuz sizi muayene etmelidir,bu birkaç nedenden dolayı olabilir:

1-Polikistik over sendromu (polikistik yumurtalıklar)


Yumurtalıklar tarafından aşırı miktarda folikül üretiminden kaynaklanır,ve bazı hormonlar anormal seviyede uyarılır.Foliküller olgunlaşmadığı için yumurta serbest bırakmazlar,bu nedenle yumurtlama henüz gerçekleşmediği için adet de olmaz.Kasık,göğüs kafesi ve yüz bölgesinde aşırı kıllanma ve bel bölgesinde aşırı kilo alımı polikistik over sendromunun belirtisi olabilir.

2-Yüksek seviyede prolaktin hormonu


Eğer yüksek seviyede prolaktin hormonu varsa birden fazla adet kaçırmanız mümkündür.Kadınlar bu hormonu sadece emzirme döneminde salgıladıkları için,bu emzirme döneminde adet kaybı olabilir.Eğer meme uçlarından süte benzer akıntı olursa,büyük ihtimalle adet kaybı prolaktin hormonundan kaynaklanır.

Gebelik için test ne kadar erken yapılabilir?


Gebelik testi plasenta tarafından salgılanan hCG hormonu diğer adıyla gebelik hormonunu tespit eder.İdrarda hCG seviyesi ev gebelik testleri ile ölçülür.Tüm gebelik testleri aynı hassasiyette değil.Eğer çok hassas bir test alırsanız düşük hCG seviyesini bile tespit edebilirsiniz,bu da gebeliği daha erken tespit etmenizi sağlar.Yani adet gününüz daha gelmeden 4 gün önce gebeliği tespit edebilirsiniz.

Eğer yumurtlamadan iki hafta sonra evde idrar testi yaparsanız hamile olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.Bu zaman aralığı genellikle adeti beklediğiniz andır.

Negatif gebelik testi hamile olmadığınız veya yumurtlama geç gerçekleştiği için henüz hamileliğin başlamadığı anlamına gelir.Kadınların %10 nu adet kaybı yaşadığı zaman düşük hCG seviyesine sahip olur.Bu nedenle adet kaybı gerçekleştiği zaman eğer test negatif çıkarsa,birkaç gün sonra yeniden test yapın.hCG seviyesi yükselir ve test bunu tespit edebilir.

Kan testleri de hCG seviyesini ölçer.Kan testi sayesinde hamileliği daha erken tespit edebilirsiniz,çünkü kan testleri idrar testlerine göre daha hassastır.Fakat,gebelik için kan testi tıbbi olarak gerekmediği sürece yapılmaz.