Adet kanaması neden çok gelir?

Adet görmek çoğu kadın için bir gerçektir,fakat şiddetli adet kadın için oldukça zor olabilir.Şiddetli geçen adet dönemine menoraji denir.Menoraji ardışık adetlerde kanamanın fazla olmasıdır.Bazı kadınlarda çok kanama olurken,bazılarında hem çok kanama hem de şiddetli ağrı meydana gelir.Menoraji her daim ciddi bir problem olduğu anlamına gelmez,fakat sizi sosyal,duygusal ve fiziksel yönden etkileyebilir.Eğer çok endişeye düşerseniz şiddetli kanama için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Adet kanaması neden çok gelir?


1-Hormon bozukluğu


Adet döneminde çok kanama olmasının en yaygın nedeni hormon bozukluğudur,özellikle ergenlik ve menopoz dönemlerinde.Ergenlik döneminde hormon seviyelerinde sürekli dalgalanmalar olur,ayrıca menopozdan birkaç yıl önce de genellikle bu dalgalanmalar olur.Bu dalgalanmalar aşırı kanamaya neden olabilir.Bu kanama için sık tedavi olabilirsiniz,örneğin doğum kontrol hapları bu tedavi yöntemlerinden bir tanesidir.

2-Rahim tümörleri


Birçok durumda rahim tümörleri kanser değildir ve genellikle 30-40 yaşlarındaki kadınlarda yaygındır.Uzmanlar bu tümörlerin östrojene bağlı olduğunu biliyorlar fakat nedeni hakkında emin değiller.Rahim tümörleri için ameliyat ve ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur.Birçok zaman,eğer şiddetli belirtiler olmasa doktorunuz beklemenizi ve ne olacağını tavsiye eder.Rahim tümörleri genellikle menopozda büzülür ve herhangi bir tedavi gerektirmeden yok olur.

3-Servikal polipler


Adet döneminde çok kanamanın nedeni servikal polipler yani rahim ağzında yer alan polipler olabilir.Bu küçük ve kırılgan büyümeler rahim ağzı kanalı ucunda veya rahim ağzının mukozal yüzeyinde meydana gelir.Genellikle enfeksiyon,anormal östrojen seviyesi veya tıkanan kan damarları  nedeniyle olur.Genellikle 20 yaş üstündeki kadınlarda görülür.

4-Endometrial polipler


Bunlar kanser olmayan poliplerdir ve rahim zarında bulunurHormon tedavisinden sonra aşırı östrojen seviyesi ile ilişkilendirilir bazen de yumurtalık tümörleri ile.Bu tür menoraji için tedavi yöntemi D&C veya histerektomi ameliyatıdır.Histerektomi,rahim aldırma ameliyatıdır.

5-Pelvik inflamatuar hastalığı


Pelvik inflamatuar hastalığı bir enfeksiyon çeşididir ve rahim ağzını,rahimi ve fallop tüplerini etkileyebilir.Cinsel yolla da bulaşabileceği gibi,kürtaj ve doğumdan sonra da bulaşabilir.Antibiyotiklerle tedavi edilir.

6-Rahim ağzı kanseri


Servikal kanser veya rahim ağzı kanseri bazen adet döneminde çok kanamaya neden olabilir.Eğer rahim ağzında bulunan hücreler anormaleşirse,çok hızlı bölünürse ve diğer organlara zarar verirse kanser olur.Rahim ağzı kanserine %90 oranında HPV virüsü neden olur.Tedavi yöntemleri:radyoterapi,kemoterapi ve ameliyat.

7. Endometrial kanser


Endometrial kanseri,rahim zarında veya rahimde anormal hücrelerin çok hızlı bir şekilde çoğalması ve ondan sonra rahime ve çevredeki organlara zarar vermesidir.Genellikle 50 yaş üstü kadınlarda görülür ve hormon yenile tedavisi alırlar.Tedavi genellikle histerektomi (rahim alma ameliyatı) ve ondan sonra radyoterapi veya kemoterapi içerir.

8-İntrauterin cihazı (rahim içi cihaz)


Eğer doğum kontrolü için intrauterin cihazı kullandıysanız şiddetli kanamanın varkina varmış olabilirsiniz.Eğer sizde şiddetli veya çok kanama olursa doktorunuza başvurun ve doktorunuz size farklı bir doğum kontrolü tavsiye edebilir.

9-Kanama bozuklukları


Bazı kadınlarda kanama bozukluğu olduğu için kanamanın durması zorlaşır.Bunlar arasında en yaygın hastalık VWD (von Willebrand hastalığı) dır.Tedavi, kanınızdaki depolanmış pıhtılaşma faktörlerinin bırakılmasını gerektirebilir.

Ne zaman doktora gitmeliyim?


-Her ardşık birkaç saat içinde ped değiştiriyorsanız.

-Kanamayı kontrol etmek için çok ped kullanıyorsanız

-Adet döneminin 7 günden fazla sürmesi

-Adet döneminde sürekli alt mide ağrısı

-Kendinizi enerjisiz,yorgun hissetmeniz ve nefes darlığı ile karşılaşmanız

Adet döneminde çok kanama nasıl tedavi edilir?


1-İlaçlar


Eğer adet döneminde çok kanama olursa doktorunuzun size tavsiye edebileceği birçok ilaç vardır.İbuprofen,naproxen ve anti-inflamatuar ilaçlar ağrının yatışması ve kanamanın azalmasına yardımcı olabilir.Hormon tedavisi rahim zarını stabile edebilir,hormon bozukluğunu giderebilir ve düzenli adeti sağlayabilir.

2-Ameliyatlar


Eğer size verilen ilaçlar işe yaramasa doktorunuz ameliyat olmanızı tavsiye edebilir.Bu ameliyatlardan bazıları:

-Histerektomi ameliyatı ile rahim ve rahim ağzı alınabilir.Eğer bu ameliyatı olursanız bundan sonra çocuk sahibi olmanız imkansızdır.

-Endometrial ablasyon veya rezeksiyon ile rahim zarı alınır.Bundan sonra çocuk sahibi olamazsınız.

-Dilatasyon ve küretaj ile rahim ağzı genişletilir ve rahim iç zarı kazılır.

-Histeroskopi ile vajindan ve rahim ağzından rahime uzun ve ince bir skope yerleştirilir.Ve böylece doktorunuz rahim içinde anormal gelişen büyümeleri görebilir ve alabilir.