Yumurtlama testi pozitif ise ne zaman ilişkiye girilir?

Ovülasyon veya yumurtlama testi pozitif çıktığı zaman bunun anlamı LH seviyesi vücutta zirveye ulaşmıştır veya çok yükselmiştir.Bu da büyük ihtimalle yumurtlamanın 24-72 saat içinde gerçekleşeceğini belirtir.

Ovülasyon testi yumurtlama tarihi konusunda size yardımcı olabilir,fakat daha hızlı hamile kalmak istiyorsanız testin pozitif çıkmasını beklemeyin.Peki neden? Ovülasyon testi veya yumurtlama testi yumurtlamadan önce dramatik bir şekilde artan LH seviyesini tespit eder.LH seviyesi tespit edildiğinde test pozitif çıkar.Test pozitif çıktığında bazı kadınlar 12-48 saat sonra yumurtlar.Ve unutmayın yumurta sadece 24 saat yaşayabilir.Eğer 12-48 saat içinde ilişkiye giremezseniz veya sperm yumurtaya ulaşamasa gebelik şansınızı kaybedersiniz.


Yumurtlama gününe yakın tarihlerde sürekli ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı büyük oranda artırır.Fakat yumurtlamadan 1-2 gün önce ilişkiye girmek şansınızı daha da artıracaktır.Yapılan bir araştırmaya göre yumurtlamadan iki gün önce ilişkiye giren kadınların hamile kalma şansı en yüksektir.İlginç olan ise yumurtlama gününde ilişkiye giren kadınların hamile kalma şansı sadece %5-%8'dir.Fakat yumurtlamadan 2 gün önce ilişkiye girdiğinizde sağlığınıza ve yaşınıza da bağlı olarak şansınız %50'ye kadar çıkabilir.Yumurtlama testi pozitif çıktığında genellikle 24 saat içinde yumurtlama gerçekleşir,bazen 12 saat sonra da yumurtlama olur.Bu nedenle yumurtlama testinden sonra ilişkiye girmek yumurtlama gününde ilişkiye girmek anlamına gelir ve gebelik şansınız çok düşük olur.

Eğer pozitif ovülasyon testinden 48 veya 72 saat sonra yumurtlama olursa ve pozitif testten hemen sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma şansınız yine yüksektir.


Hamile kalma şansınızı artırmak veya daha hızlı hamile kalmak için yapabileceğiniz en mantık şey adet döneminden sonra 2 günde bir veya daha fazla sıklıkta ilişkiye girmektir.Yumurtlama dönemlerinde daha çok ilişkiye girmeniz durumunda gebelik şansınız o kadar artar.

Eğer yumurtlama testi pozitif çıkarsa ve pozitif testten hemen sonra ilişkiye girdiğiniz hamile kalmasanız bir sonraki ay aynı tarihe yakın zamanlarda daha çok ilişkiye girin.


Değdiğim gibi ovülasyon testi kullanmak gebelik şansınızı pek etkilemez,ama yumurtlama tarihine yakın zamanlarda sürekli ilişkiye girmek hamile kalmanızı büyük oranda hızlandırır.