Yumurtlama dönemi dışında hamile kalınır mı?

Yumurtlama olmadan hamile kalınır mı?

Yumurtlama olmadan bir kadın hamile kalamaz.Yumurtlama demek yumurtalıklardan bir yumurtanın serbest bırakılıp fallop tüplerine geçmesidir.Hamile kalmak için bir yumurtanın ve spermin birleşip döllenmenin gerçekleşmesi lazım.

Hamile kalmak için yumurtlama döneminde veya doğurganlık döneminde ilişkiye girmeniz gerekir.Eğer bu dönemde sperm yumurtayla tanışırsa döllenme gerçekleşir ve artık anne olabilirsiniz.Bu nedenle yumurtlama olmadan hamile kalmak imkansızdır diyebiliriz.

Bir kadın ayda bir kere yumurtlar ve yumurtlama tarihi genellikle adetin kaç günde bir gerçekleştiğine bağlı olarak değişir.Eğer adet düzensizse bazı yumurtlama belirtilerine dikkat etmelisiniz.Yumurtlama döneminde vücutta oluşan değişiklikleri fark etmek için vücudunuzu iyi tanımalısınız.Örneğin:vajina sıvısında oluşan bir değişiklik hemen dikkatinizi çekmeli.

Yumurtlama ne zaman olur? Ve en doğurgan olduğunuz günler nelerdir?

Kesin yumurtlama gününü bulmak zordur.Fakat,kadınlar genellikle bir sonraki adet dönemine 10-16 gün kaldığında yumurtlar.

Eğer adetiniz düzenli ise ve her 28 günde bir adet görüyorsanız büyük ihtimalle yumurtlama tarihiniz 14'üncü gündür.Fakat,her kadın farklıdır ve bu hesaplama tüm kadınlar için geçerli değildir.

Örneğin,35 günde bir adet gören bir kadın 14'üncü günde yumurtlamaz.Bu kadın için tahmin edilen yumurtlama tarihi 19-25'inci günler arasındadır.23 günden bir adet olan bir kadının tahmin edilen yumurtlama tarihi ise 7-13'üncü günler arasındadır.

Eğer çok kısa süre içinde adet oluyorsanız ve adet döneminiz uzun ise adet döneminde ilişkiye girmeniz durumunda hamile kalma riskiniz vardır.Diyelim 21 günde bir adet oluyorsunuz ve adet dönemi 5 gün sürüyor,yani adet kanamanız 5 gün devam ediyorsa bu durumda adet döneminde ilişkiye girerseniz hamile kalma riskiniz çok yüksektir.Çok kısa sürede adet gördüğünüz için adet dönemi bittikten sonra yumurtlama olacaktır.Spermin yaşama süresi 4-5 gün sayarsak adetin üçüncü gününde ilişkiye girerseniz,adetten 1-2 gün sonra yumurtlama olursa sperm yumurta serbest bırakılana kadar yaşayabilir ve yumurtayı dölleyebilir.Dölleme olursa hamile kalmış olursunuz ve hamilelik sona erene kadar adet olmaz.

Yumurtlamadan 5-6 gün önce ilişkiye girmeniz durumunda olasılık çok düşük olsa da hamile kalma riskiniz hala vardır.Ama yumurtlamadan 3-4 gün sonra ilişkiye girerseniz hamile kalma riskiniz neredeyse sıfırdır.