Yumurta ve spermin birleşmesi ( Döllenme)

Döllenme,sperm ve yumurtanın bir araya gelerek döllenen yumurtanın oluşmasıdır,döllenen yumurtaya zigot denir.Döllenme süreci çok karışıktır ve bir çok adımdan oluşur,bebeğin oluşması için tüm adımların gerçekleşmesi lazım.

Yumurta sperm için oturup beklemeye başlar,her bir boşalmada yaklaşık olarak 150 milyon sperm yarışır,fakat sadece bir tane sperm yumurtaya nüfuz eder.İnsan döllenmesi kadının menstrual  döngüsü ile başlar.Bu döngü kadının vücudunu döllenme için hazır hale getirir.Bu döngünün yarısında vücut döllenme süreci için hazır olur.Ovülasyon veya yumurtlama günü ile birlikte yumurta hücresi serbest bırakılır ve yumurta hücresi fallop tüpüne geçer.Fallop tüpünde döllenme gerçekleşir.

Cinsel ilişki sırasında erkek kadın vajinasına boşalır veya meni bırakır.Bir boşalmada menide yaklaşık olarak 150 milyon sperm bulunur.Spermler yumurta ile tanışmak için fallop tüpüne doğru hareket eder,fakat bu yolculuk oldukça zor geçer.Spermler 12-48 saat içinde bu yolculuğu tamamlamak zorundadır,aksi halde ölürler.

Spermlerin %85'i yoluculuk için iyi yapılandırılmamış.Ve böylece yumurta ile tanışmak için sadece spermlerin %15'i kalıyor.Bu spermler yolculuğu  tamamlamak için vajina,rahim ağzı ve rahim tarafından sağlanan kimyasal sinyalleri takip eder.Rahim, döllenen yumurtanın döllenmeden sonra geliştiği yerdir.

Geriye sadece yaklaşık olarak 1000 sperm kaldı.Sperm rahimde yolculuğunu tamamladığı zaman doğru fallop tüpünü seçmek için mücadele eder.Sadece iki fallop tüp vardır ve bunlardan bir tanesi yumurta içerir.Sperm doğru fallop tüpünü seçerek sonunda yumurta ile tanışır.

Boşalmadan spermin yumurtaya ulaşması için geçen  süre yaklaşık 20 dakikadır.Bu noktada yumurtayı döllemek için sadece bir kaç sperm kalır.Kalan sperm yumurtanın etrafını sarar ve yumurtayı delmek için yarışırlar,genellikle sağlam,güçlü ve hızlı olan kazanır.

Her sperm başı yumurta zarını(yumurtanın dış tabakası) delmek için bir enzim üretmeye başlar.Birinci sperm yumurta zarını delir delmez,yumurta elektrik sinyalleri yaymaya başlar.Sperm ve yumurta birleştikten hemen sonra etraf elektrik sinyalleri ile dolar.Bu elektrik sinyalleri yumurta zarının altında bulunan ve kortikal granüller denilen küçük zarları harekete geçirir.Bu zarlar geri kalan diğer spermleri geri püskürtür.

Döllenen yumurta rahime doğru harekete geçer.Bu yolculuk yaklaşık olarak 3-4 gün sürer.Döllenen yumurta rahim endometrium tabakasına enjekte olduktan sonra plasenta oluşur,plasenta gebelik hormonu olan hCG hormonunu üretir.Eğer yumurtlamadan 10-11 gün sonra gebelik testini yaparsanız hCG hormonunu tespit edebilirsiniz,hCG hormonu tespit etmek,gebe olduğunuz anlamına gelir.