Yumurta çatladığı gün ilişki

Çiftlerin hamile kalmayı denerken  düştüğü hatalardan bir tanesi de uzun süre ilişkiye girmeyip yumurtlama gününü veya yumurta çatladığı günü beklemeleridir.Aslında böyle yapılarak çoğu kez yumurtlama gününü kaçırırlar,çünkü yumurtlama gününü kesin olarak bilmek çok zordur.Peki spermleri korumak için böyle bir yönteme başvurulabilir mi?Yani uzun süre ilişkiye girmeyip daha çok spermle yumurtlama gününde ilişkiye girmek gebelik şansınızı daha çok artırır mı?

Hayır,aksine hamile kalma şansınız azalır.Hamile kalma şansınızı artırmak için sık sık ilişkiye girmelisiniz.Özellikle yumurtlama tarihine yakın zamanlarda sık ilişki gebelik şansınızı büyük oranda artırır.

Yumurtlama gününde ilişkiye girmek de gebelik olasılığını artırır fakat yumurta çatlamadan önce 1-2 gün içinde ilişkiye girmek şansınızı daha da artırır.Çünkü yumurtlama gününde ilişkiye girdiğinizde sperm daha yumurtaya ulaşmadan yumurta ölmüş olabilir.Yumurta genellikle 24 saat yaşar,fakat bazen bu süre 12 saatte inebilir veya 36 saatte yükselebilir.

Spermin yaşama süresi ise yaklaşık 3-4 gündür.Bu süre bazen 5-6 güne kadar da uzayabilir.Bu nedenle daha yumurta çatlamadan ilişkiye girdiğinizde sperm tüplerde yumurtayı bekler ve yumurta geldiği gibi dölleyebilir.

Yumurta çatladığı gün ilişkiye girmeniz durumunda hamile kalma şansınız yine çok yüksektir.Fakat spermin yumurtaya ulaşmaması durumunda gebelik şansınızı kaybedebilirsiniz.Normalde sperm 5-68 dakika veya 1-2 saat içinde yumurtaya ulaşır.Ama bazen yanlış hesaplamalardan dolayı istediğiniz olmayabilir.Yumurtlama gününü tespit etmek çok zor iken saatlerle oynamak işinizi daha da zorlaştırır.Bunun için hamile kalmak için yumurtlama tarihine yakın zamanlarda ilişkiye girmeniz en iyisidir.

Yapılan araştırmalara göre yumurtlamadan 1-2 gün önce ilişkiye giren çiftlerin hamile kalma oranı daha yüksektir.Ama yumurtlama gününde ilişkiye girenlerin ise biraz daha düşük çıkmıştır.

Sperm sayısını koruyacağım diye yumurtlama gününü beklemeniz şansınızı azaltacaktır.Ayrıca hamile kalmak için sperm sayısı o kadar da önemli bir faktör değildir.Sağlıklı ve hızlı spermlere sahip olmak daha önemlidir.Hamile kalmak için en iyi şey yumurtlamaya yakın tarihlerde sık sık cinsel ilişkiye girmektir.

Yumurta çatladığı nasıl anlaşılır?

Yumurta çatladıktan bir gün sonra bazal vücut ısısı artar.Bu nedenle her sabah uyandığınızda vücut ısınızı ölçün.Gelecek ay hangi günde vücut ısınız artmışsa ona yakın tarihlerde sık ilişkiye girin.Gelecek ay dediğim normal bildiğimiz aylar değil.Adet ayından bahsediyorum.Herkesin adet ayı farklıdır,ama bu ay genellikle 28 gün sürer.Eğer 30 günden bir adet oluyorsanız ve adetin 17.gününde vücut ısınız arttıysa büyük ihtimalle adetin 16.gününde yumurtlama olmuştur.Ve 16.güne yakın tarihlerde eğer hamile kalmak istiyorsanız sık sık ilişkiye girin,hamile kalmak istemiyorsanız ilişkiden uzak durun.

Ayrıca yumurtlama zamanında vajinada ıslaklık hissi artar.Vajina sıvısı daha açık renkli,daha kaygan ve daha ince olur.Tüm bu değişikliklerin nedeni spermin daha hızlı bir şekilde yumurtaya ulaşmasını sağlamaktır.Ayrıca normalde vajina salgıları asidiktir,ama yumurtlamaya yakın zamanlarda asidik özelliği azalır.Böylece sperm asidik olan ortamla mücadele etmek zorunda kalmaz,ve ölen sperm sayısında azalma olur.

Yumurtlama gününü veya tarihini tespit etmenin başka bir yolu ise ovülasyon diğer adı ile yumurtlama testine başvurmaktır.Ovülasyon testi LH hormonu seviyesin ölçer ve LH çok yükseldiği zaman pozitif çıkar.Eğer ovülasyon testi pozitif olursa,bu yumurtlamanın 12-36 saat içinde gerçekleşeceği anlamına gelir.