Yerleşme kanaması test negatif

Kanda gebelik testi genellikle yerleşme kanamasından 3-4 gün sonra pozitif çıkarken,idrarda gebelik testi ise  yerleşme kanamasından 6-7 gün sonra pozitif çıkar.Bu nedenle yerleşme kanaması olduktan hemen sonra test yaptırmanız veya idrarda gebelik testini yapmanız durumunda negatif sonuç çıkabilir.

Kanda yapılan gebelik testi yerleşme kanamasından 3-4 gün sonra beklenen adet tarihinden 4-5 gün önce pozitif çıkar.Evde yapılan testler yani idrarda gebelik testi çok hassas olursa yerleşme kanamasından 5-6 gün sonra pozitif çıkabilir.Kanda gebelik testi daha erken pozitif çıkar çünkü plasenta tarafından salgılanan hCG hormonu önce kana daha sonra idrara karışır.

Yerleşme kanaması genellikle yumurtlamadan 9 gün sonra ve sonraki adetten ise 8 gün önce meydana gelir.Bazen fark ettiğiniz lekelenme veya kanama yerleşme kanaması olmayabilir,lekelenme başka bir problemden kaynaklıyor olabilir ve bu nedenle test negatif çıkabilir.

Hamilelik testi yerleşmeden kanamasından sonra ne kadar erken yapılabilir?

Erken yapılan gebelik testleri sadece döllenen yumurta rahime yerleştikten sonra ve yeterli miktarda hCG hormonu üretildikten sonra pozitif çıkabilir.Kanda gebelik testini yaptırırsanız daha erken sonuç  alacaksınız çünkü üretilen hCG önce kana karışır daha sonra kandan idrara geçer.hCG hormonun kandan idrara geçmesi 2-5 günü alabilir.

İdrarda yapılan gebelik testleri idrara karışan hCG hormonunu tespit ederek çalışır.Eğer idrarda gebelik testi çok hassas olursa gebelik daha erken tespit edilebilir.Embriyo rahime yerleştikten sonra hCG üretilmeye başlanır,ve hCG miktarı 2-3 günde bir iki katına çıkar.Gebeliğin 8-11 haftalarında ise hCG seviyesi zirveye ulaşır.

Ayrıca hCG denilen gebelik hormonu kız bebek taşıyan annelerde erkek bebek taşıyanlara göre daha fazla olur.Bu nedenle eğer erkek bir bebeğe hamile iseniz testin biraz geç pozitif çıkması normaldir.

Şimdi üretilen gebelik testleri oldukça hassas testlerdir.Bu sayede artık yerleşme kanamasından kısa bir süre sonra hamile kaldığınızı kesin şekilde öğrenebilirsiniz.Eğer adet kaybından 10 gün sonra test hala negatif çıkarsa artık boşuna uğraşmayın,çok büyük ihtimalle hamile değilsiniz.