Yerleşme kanaması ağrılı olur mu?

Yerleşme kanamasında adet sancısı olur mu? Yerleşme kanaması olurken ağrı hissedilir mi? Yerleşme ağrısı ne kadar sürer?

Evet,yerleşme sırasında ufak bazı ağrılar veya kramplar yada adet sancısına benzer bazı sancılar olabilir.Fakat ağrı tüm kadınlarda olmaz,yaklaşık olarak kadınların 3 te birinde meydana gelir.Yani kadınların çoğu yerleşme ağrısını fark etmeyebilirler.

Yerleşme ağrısı genellikle 5 dakika sürer ve iki güne kadar öyle devam eder.Eğer yumurtlamadan sonra ağrı olursa ve ağrıdan kısa süre sonra ufak kanama veya lekelenmeler olursa hamile kalmış olabilirsiniz.Tabi ağrı ve kanamanın olması kesinlikle hamile olduğunuz anlamına gelmez.Eğer kanamadan birkaç gün sonra test yaparsanız hamile kaldığınızı doğrulayabilirsiniz.

Ağrı veya sancının ne zaman meydana geldiği çok önemlidir.Çünkü yerleşme ağrısı adet öncesi ağrıya da benzer.Bu nedenle yerleşme ağrısı ile adet ağrısını birbirine karıştırabilirsiniz.Yerleşme ağrısı genellikle yumurtlamadan 9 gün sonra olurken,adetten ise 8 gün önce olur.Eğer ağrı adet tarihinden hemen önce olursa büyük ihtimalle adet ağrısıdır.

Yerleşme ağrısının nedeni döllenen yumurtanın rahim mukoza zarına enjekte olmasıdır.Enjekte olma sırasında rahimde bazı kasılma veya kramplardan dolayı ağrı meydana gelebilir.Eğer siz de ağrıyı yaşayan kadınlardan iseniz hafif bir ağrı hissedebilirsiniz.Ağrının çok şiddetli olmaması gerekir.

Eğer ağrı çok şiddetli ise ve ağrı ile birlikte kanama olursa bu enfeksiyon belirtisi olabilir.Ayrıca enfeksiyon sırasında yüksek ateş titreme gibi belirtiler de ortaya çıkabilir.

Yerleşme kanaması genellikle çok az ve adet kanamasına göre çok hafif olur.Ayrıca renk bakımından adet kanamasından daha koyu olur.Çünkü yerleşme kanaması vücutta biraz beklediği için eskimeye başlar.Adet kanaması ise çok olduğu için vücuttan çabuk atılır ve daha kırmızı daha taze olur.

Ayrıca yerleşme kanamasından sonra ağrının giderek daha kötü bir hal alması veya kanamanın daha da kötüleşmesi düşük yaptığınızın belirtisi olabilir.Ayrıca dış gebelik sırasında da ağrı ve kanama şiddetli olur.Dış gebelik embriyonun rahim dışında gelişmesidir.Eğer erken tedavi olmasanız ölümcül olabiliyor.

Eğer yerleşme kanamasından 3-4 gün sonra kanda gebelik testini yaptırırsanız hamile olup olmadığınızı veya 5-6 gün sonra idrarda gebelik testi ile hamileliğinizi doğrulayabilirsiniz.