Gebelikte yerleşme ağrısı nasıl olur?

Yerleşme ağrısı ve adet ağrısı arasındaki fark nedir?Yerleşme ağrısı adet olabilir mi?Bir ağrı veya kramp yerleşme ağrısı olabileceği gibi başka bir şeyin de belirtisi olabilir,örneğin adet öncesi ağrı.Ağrının geldiği zamana ve ağrının ne kadar sürdüğüne dikkatinizi vermeniz durumunda ağrının adet öncesi ağrı mı yoksa yerleşme ağrısı mı konusunda size yardımcı olabilir.

Yerleşme ağrısı nasıldır? Yerleşme ağrısı neye benzer?

Embriyonun rahime yerleşmesi veya rahim iç zarına tutunması nedeniyle oluşan ağrı genellikle adet başlamadan hemen önce hissettiğiniz ağrılara benzer diyebiliriz.Yerleşme ağrısı birçok kadında çok hafiftir ve sık olmaz.Yerleşme ağrısı genellikle 5 dakika veya daha az sürer ve bu ağrı iki güne kadar devam edebilir.Adet öncesi ile ilişkilendirilen ağrı ise devamlıdır ve adet başladıktan sonra kesilir,bazı kadınlarda ise adet ikinci gününde kesilir.

Döllenen yumurta veya embriyo rahime tutunduğu zaman karnın alt bölgesinde ağrıya neden olabilir.Adet ile ilişkilendirilen ağrı ise gebeliğe hazırlık olsun diye kalınlaşan rahim iç zarının dökülmesinden kaynaklanır.

Yerleşme ağrısı ne zaman olur?

Eğer yaşadığınız ağrı veya kramp konusunda kafanız karışırsa veya bu ağrının adet öncesi mi yok yerleşme ağrısı mı konusunda endişeye düşerseniz ağrının meydana geldiği zamana bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

İlk önce şunu aklınızda bulundurun döllenen yumurta rahime yerleşirken tüm kadınlarda yerleşme ağrısı olmaz.

Eğer yerleşme ağrısını yaşarsanız,ağrı genellikle yumurtlamadan 6-12 gün sonra olur.Eğer yumurtlamadan kısa süre sonra ağrı olursa büyük ihtimalle yerleşme ağrısı olabilir.Fakat adette bir iki gün kaldığında ağrı hissederseniz adetle ilişkilendirilen ağrı olabilir.

Ağrı  hamile olduğunuz anlamına mı gelir?

Yumurtlamadan sonra ağrı veya kramp her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez,ağrı başka bir şeyin de belirtisi olabilir.Ama hamile kaldığınızı doğrulamak isterseniz bu ağrıdan 6-7 gün sonra gebelik testini yaptırabilirsiniz.

Yerleşme ağrısı olduğu zaman bazı kadınlarda hafif çekici ve iğnelenme gibi bir his olur.Bazı kadınlarda ise yerleşme ağrısı adet öncesi ağrıya benzer ve soluk olur.Ağrının nedeni yerleşme bölgesinde mukoza zarının erimesidir.

Döllenen yumurta çok küçük olduğu için rahime tutunması sırasında birçok kadın yerleşme ağrısını yaşamaz.Ağrı yerleşme ile ilişkilendirilebilir fakat her daim hamile olduğunuz anlamına gelmez.Eğer ağrıdan sonra ufak kanama veya lekelenme fark ederseniz büyük ihtimalle hamile kalmış olabilirsiniz.Ama yine de gebeliği kesin doğrulamak için gebelik testini yaptırmanız gerekir.