Sperm vajinada ne kadar yaşar?

Neredeyse her bir çay kaşığı döl veya menide yaklaşık olarak 100-600 milyon sperm bulunur.Fakat yumurtlamadan sonra yumurtanın döllenmesi için sadece sağlıklı bir sperm yeterlidir,ama milyonlarca spermlerin çoğu daha tüplere yetişmeden ölür.

Her boşalmada yaklaşık 100-200 milyon sperm vajinaya akıtılır.Bu rakamları duyunca hamile kalmanın çok kolay olduğunu sanabilirsiniz,çoğu kez de öyledir,ama unutmayın milyonlarca sperm daha istenilen yere varmadan ölür.

Spermin vajinada ve vajina dışında ne kadar süre yaşadığını bilmek hamile kalma veya hamilelikten kaçınma gibi konularda size yardımcı olabilir.

Sperm hücreleri sınırlı yaşama süresine sahiptir,bazı spermler birkaç dakika içinde ölürken,bazıları ise çok koşullar altında 6 güne kadar yaşayabilir.

Erkek vücudu dışında spermin yaşama süresi boşalma ile birlikte başlar.Spermin hedefi vajinadan rahim ağzına,rahim ağzından rahime ve rahimden kadın tüplerine ulaşmaktır.Kısacası spermin hedefi yumurtaya ulaşmaktır diyebiliriz.Sperm bu yollardan geçerken birçok engelle karşılaşır.İnanmak zordur ama bu süreç sırasında milyonlarca sperm ölür ve sadece 10-30 tanesi yumurtaya ulaşır.Bunlarda sadece bir tanesi yumurtayı deler.

Eğer sperm vücut dışına akıtılırsa sadece dakikalar içinde ölür,spermin vücut dışında yaşama süresi yaklaşık 20 dakika veya 1 saattir.Spermin yaşaması için neme ve sıcaklığa ihtiyaç duyar,bu nedenle havaya maruz kaldığında çok çabuk bir şekilde ölür.Meni kurur kurumaz spermin yaşama şansı da yok olur.

Sperm vajinada ne kadar yaşar?

Sperm vajinada ömrü bir daha artsa da yaklaşık olarak 6 saat yaşayabilir.Çünkü vajina salgıları asidiktir ve spermi kolay bir şekilde öldürebilir.Sperm için en uygun yer fallop tüpleri yani döl yatağıdır.Burada 5-6 güne kadar yaşayabilir.Bu nedenle sperm vajinadan ne kadar hızlı geçerse yaşama süresi de o kadar artar.Yumurtlama döneminde hamileliğin kolaylaşması için vajina asitliği azalır ve vajinada ıslaklık artar.Böylece spermler çok zarar görmeden kısa süre içinde tüplere ulaşabilir.

Vajinada enfeksiyon,spermisit veya sabun gibi maddeler spermin çok daha kolay bir şekilde ölmesine neden olabilir.Spermisit aslında bir doğum kontrolü olarak kullanılır,spermisit ile karşılaşan spermlerin çoğu kısa süre içinde ölmektedir.

Sperm neme ve sıcaklığa ihtiyaç duyduğu için banyoda normal havaya göre daha uzun süre yaşayabilir.


Bazı faktörler spermin ömrünü kısaltabilir,bunlardan başlıcaları:

-Sigara

-Hava kirliği

-Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

-Bazı ilaçlar ve illegal maddeler

-Aşırı kilolu olma


Sperm sadece bir yolla çok fazla uzun süre yaşayabilir,dondurmak.Eğer birisi daha sonra sperm kullanmak isterse sperm bankasına sperm verilir.Daha sonra tüp bebek yoluyla kadın bu spermle hamile kalabilir.